Autor Zpráva
codebreaker
Profil
Dobrý den.

Posílám dotaz v angličtině, snad to nevadí. Odpověďi prosím buď anglicky nebo česky. Děkuji.

Could you please help me with a little advice?

I intend to start a website. I have already bought the domain name and a webhosting. I want to publish there articles, let's say one in every three days, ie about a hundred and twenty a year.

I want to design and code the whole website. I prefer not tu use any content management system, like WordPress.

Currently I am already familiar with HTML, CSS and JavaScript at a certain level.

I am worried that a year after starting my website, when facing a situation, that I would like to change the design / make a change of a text in the footer / add a link to every page, that I would have to go through each of the 120 html files and make the same change in each of them manually.

Question: Is there some kind of technology to use / new programming language to learn that would enable to do the mentioned changes in each of the 120 articles very quickly? (without the need to edit each of them manually). Is php the answer?

Thank you for help.
Tomáš123
Profil
codebreaker:
Porušuješ pravidlá. Na anglické otázky sa tu nehráme.

Skús svoj textík preložiť do češtiny.
lionel messi
Profil
codebreaker:

Ano, PHP je pro tebe vhodným jazykem. Většina CMS (včetně Wordpressu) je napsaná také v PHP. Pro případnou práci s databázi se ti bude velmi hodit SQL, jež ovšem nelze považovat za programovací jazyk v pravém smyslu slova.

Pokud jde o studium PHP, pro začátek doporučuji oficiální dokumentaci jazyka php.net. Osobně si myslím, že se PHP lze naučit bez předchozích znalostí programování (sám mohu posloužit jako příklad), nicméně zkušenost s Javascriptem ti určitě přijde vhod.

Tomáš123:

Máš pravdu, ale osobne by som nad codebreakerom prižmúril oko, môže to byť cudzinec (napr. zahraničný študent na výmennom pobyte a pod.), ktorý pasívne rozumie písanej češtine, ale má problém ju aktívne používať (na výške som mal takéhoto spolužiaka z Ukrajiny). To je aj dôvod, prečo som mu odpovedal po česky a nie po slovensky - nechcel som ho ešte väčšmi popliesť.
Keeehi
Profil
codebreaker:
Ano, PHP ti to snadno umožní.
Jelikož si to chceš psát sám, tak je tam trochu problém v tom, že si tam zaneseš nějakou bezpečnostní díru. Tak snad ti to moc nevadí.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0