Autor Zpráva
lionel messi
Profil
Príjemnú sobotu všetkým diskutérom,

nesmelo koketujem s myšlienkou založenia vlastného internetového rádia, nie je mi však celkom jasné, aké nároky na techniku by takýto špás kládol.

Čo si myslím, že budem potrebovať?

• Hosting, to je asi jasné. Bude však nutné ísť rovno do VPS alebo postačí aj zdieľaný hosting? Trochu sa bojím, že zdieľaný by nemusel stačiť kapacitne (pesničky niekde musia byť aj fyzicky uložené).

• Predpokladám, že prácu uľahčí, ak bude na webe nasadený nejaký obstojný redakčný systém, ideálne čosi kompatibilné s PHP a MySQL(i).

• Išlo by to celé postaviť na PHP, SQL a štipke klientského JS?

• Počítač, ktorý by mal byť vyhradený len na obsluhu rádia (púšťanie hudby, prípadne vstupy s hovoreným slovom).

Je tam technicky ešte niečo, čo by som mal vziať do úvahy?

Je mi jasné, že akékoľvek rádio musí fungovať v súlade s autorským zákonom a za verejné reprodukovanie hudby sa musí platiť inštitúcii, ktorá ho zastrešuje.

Vopred ďakujem za odpoveď.

PS: Žiadnu vidinu instatného zárobku nemám a viem, že úspešné rádiá si playlisty testujú a podobne.
Keeehi
Profil
Základním předpokladem každého rádia je, že ten zvuk je stream dat a ne jednotlivé ukončené soubory. Takže by sis měl najít a vybrat streamovací software který budeš chtít používat a z toho budou pak vycházet požadavky na server. Kdybych si měl vsadit tak bych řekl že na sdílený webhosting to nedáš protože budeš potřebovat větší flexibilitu a tak budeš muset sáhnout po VPS.
_es
Profil
lionel messi:
Trochu sa bojím, že zdieľaný by nemusel stačiť kapacitne (pesničky niekde musia byť aj fyzicky uložené).
Problém je hlavne v dátach odchádzajúcich zo servera, podľa toho, koľko poslucháčov plánuješ.
Počet poslucháčov krát dátový tok na jedného podľa zvoleného kodeku a kvality.
Hlavne toto je podstatné, aký typ hostingu si treba objednať a koľko to bude stáť.
N71
Profil *
lionel messi:
Podle mě je to dost naivní plán, internetové rádia frčely tak před 20 lety a ani tehdy se nebyly schopny uživit. Jak už bylo zmíněno, běžný hosting ani VPS nejsou většinou dimenzovány na streamování médií.

Pokud si myslíš, že by tvůj obsah někoho mohl zaujmout, tak se rozhlédni kolem sebe, existuje Twitch, Apple Podcasts, Spotify Podcasts, a tak dále, už není rok 2000.
anonym_
Profil *
Za mě kromě toho, co bylo řečeno výše, dodám, že technologie je to nejmenší, co bys měl u online radia řešit.

Mnohem těžší bude sehnat dostatek obsahu (nemyslím songy, ale něco, co bude unikántí, proč tě budou mít lidi poslouchat), dostat rádio mezi lidi, což není otázka pár drobných. Monetizace rádia (a online už vůbec ne) není tak snadná, jak se může na první pohled zdát.
Jan Rippl
Profil
Kdysi jsem na toto téma napsal článek pro Linuxexpres

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0