Autor Zpráva
codebreaker
Profil
Dobry den. Mam otazku. Posilam v anglictine. Dekuji.


how to disable access to an old data with the newest version of software

I need to figure out a way how to disable access to old data with the newest version of software that is build for that data type. Here are two examples:

1. Microsoft Excel. If you buy the newest version of Microsoft Office, it is able to open and read all files that were created with the older versions of Microsoft Office. Lets say that I have an older version of Microsoft Excel and I create some files with it. Later I buy the newest version of Microsoft Office and I want to disable the ability of the newest version to open the files created with the older version.

2. In a school they have database of students and their school results in all subjects in all the previous years. There is a software that can be used to open, read and write into the database. Lets say that the school buys the newest version of this software, an update, and I want to disable the access of that newest version of the software to that students database created with one of the previous versions.

How can I achieve that? Thank you.
codebreaker
Profil
ok:

jak zakázat přístup ke starým datům pomocí nejnovější verze softwaru

Potřebuji vymyslet způsob, jak zakázat přístup ke starým datům pomocí nejnovější verze softwaru, který je pro tento datový typ vytvořen. Zde jsou dva příklady:

1. Microsoft Excel. Pokud si koupíte nejnovější verzi sady Microsoft Office, bude moci otevřít a číst všechny soubory, které byly vytvořeny ve starších verzích sady Microsoft Office. Řekněme, že mám starší verzi aplikace Microsoft Excel a vytvořím s ní několik souborů. Později si koupím nejnovější verzi Microsoft Office a chci deaktivovat schopnost nejnovější verze otevírat soubory vytvořené se starší verzí.

2. Ve škole mají databázi studentů a jejich školní výsledky ve všech předmětech ve všech předchozích letech. Existuje software, který lze použít k otevření, čtení a zápisu do databáze. Řekněme, že škola kupuje nejnovější verzi tohoto softwaru, aktualizaci, a chci zakázat přístup této nejnovější verze softwaru k databázi studentů vytvořené pomocí jedné z předchozích verzí.

Jak toho mohu dosáhnout? Děkuji.
Keeehi
Profil
Předně si řekněme že zpětná kompatibilita je skvělá věc. Samozřejmě dá se pochopit, pokud výrobce softwaru z technických nebo ekonomických důvodů si to nemůže dovolit.
Tvůj případ je jiný. Ty bys chtěl aktivně zničit zpětnou kompatibilitu i když by to bylo technicky možné. Tohle běžně výrobce softwaru dělat nebude, protože si tím sám snižuje kvalitu svého výrobku oproti konkurenci.

Kdyby to ale chtěl dělat, neměl by to být ale zásadní problém. Stačí si do toho datového souboru přidat informaci kterou verzí softwaru byl vytvořen a v případě že to bude jiná než aktuální, tak taková data odmítnout zpracovat.

Pokud nejsi v pozici výrobce softwaru (který se chce střelit do nohy) ale chtěl bys jako uživatel vědět jak vytvořit napříklaf nějaký xls soubor který otevře jen starý Excel, tak tě asi zklamu. Jsem si celkem jistý že Microsoft tam takovéhle kurvítko sám dobrovolně nepřidá.
codebreaker
Profil
Dobry den.

Divam se na problem z pohledu uzivatele, ne vyrobce softwaru.
Keeehi
Profil
Ok, ale ani tak si neumím představit reálný usecase. Jako že ti někdo pošle soubor který vytvořil ve starém excelu a ty chceš aby tvůj nový excel ti to zakázal zobrazit, i když by to reálně uměl? To asi ne, že. Bohužel z toho tvého obecného popisu mě nic lepšího nenapadá. Tak zkus prosím pořádně popsat reálný problém který řešíš.
Kajman
Profil
Můžete nový sw pouštět na jiném uživatelském účtu nebo databázovém spojení nebo virutálním stroji nebo na celém počítači tak, aby neměl přístup k původním datům.
codebreaker
Profil
@Kajman: dekuji za odpoved. To jsou nejake myslenky. Pokud by ten update mel pristup k puvodnim datum, zmenil by se typ chybove hlasky...
Kajman
Profil
Takovou logiku by ale musel dát do sw jeho výrobce. Jako uživatel jen můžete natvrdo omezit, že program nepoběží v prostředí, kde bude mít přístup ke starým souborům.

Opakuji otázku... Jaký je reálný problém, který řešíte?

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0