Autor Zpráva
Filips
Profil
Hojec, jak mám udělat stránky v cizím jazyku? Existuje program, který to přeloží nebo to mám udělat ručně? A ještě když si dám na web vlajky těch jazyku (nebo statů) tak jak to odkázat do cizojazyčné verze? Kde se ty vlajky dají sehnat?

Filips
koudi
Profil
Musíš si to přeložit všechno sám, na nějakym programu bych to rozhodně nenchával :)
Odkážeš to normálně odkzaem (<a>) :). Ne, záleží na tobě, jak to uděláš. Můžeš buď nakonec přidávat třeba &lang=cz, nebo to můžeš udělat formou subdomén (en.domena.cz) jako podsložku (domena.cz/en/soubor.php), zde se asi hodí využít mod_rewrite.
Vlajky si buď nakresli nebo budou někde na netu :)
Mistr
Profil
Kde se ty vlajky dají sehnat?
Například na www.flags.net
ash721
Profil
Doporučoval bych Vám vlajky pro zastoupení jazykové verze nepoužívat. Je to poměrně velký omyl na webu. Vlajka přeci nevyjadřuje jazyk, ale stát. Anglicky se nemluví pouze v Anglii, stejně jako španělsky se nemluví pouze ve Španělsku, německy se nemluví pouze v Německu, francouzsky se nemluví pouze ve Francii atd.

Představte si, že jste australan, který přijde na váš web. Mluvíte anglicky, ale rozhodně nejste z Anglie. Nebudete si o webmasterovi myslet, že je trochu pomatený, když jako ekvivalent vašeho rodného jazyka dává vlajku země, ve které jste třeba nikdy ani nebyl?

Na vlaječky jsou čeští uživatelé zvyklí, tudíž netvrdím, že byste někoho z českých uživatelů zmátl natolik, že by nevěděl která bije, ale nedívejte se na váš web jako český uživatel, který si z nudy překlikává jazyky.
Dívejte se jako cizinec, pro kterého je ta jazyková verze určena. Pokud tedy nechcete vaši cílovou skupinu záměrně zužovat pouze na některé státy, doporučuji Vám použít místo vlajek text. (např. "english version" )
Mistr
Profil
ash721
Já bych použil obojí. Vlaječku a třeba do TITLE nebo vedle té vlaječky text "English version".

Tvé úvahy chápu, přesto si o nich dovolím polemizovat. Domnívám se totiž, že jsou vlaječky celkem zažité a že i Australan bude vědět, co znamenají, a že si tedy klepne na tu "svojí", britskou. Nedovedu si představit, že by někdo dával na stránku vlaječky všech zemí Commonwealthu a další (např. americkou).
printf
Profil
ash721
velmi rozumná úvaha, připouštím že předtím bych také použil na označení jazykových mutací vlaječky. Rozhodně jsou už tak nějak zažité. Některé nadnárodní firmy to zase řeší SELECTem na úvodní mezinárodní stránce, kterým se vybere konkrétní stát.
marek.sk
Profil *
ash721
To je sice pravda, ale vzhledem k tomu, že jazyky žádné vlastní symboly nemají, těžko najít rozumnější grafiku než zmíněné státní vlajky.

Osobně jsem pro doplňovat vlaječky nápisem English, Deutsch atd., pokud je na to místo. Samotný nápis bez grafického symbolu (např. english version) mně ovšem přijde málo rozlišitelný od jiných odkazů - tedy na první pohled: Přijdu, kouknu, ha - vlaječky, tady se určitě nastavuje jazyk, klik ho tam.

Že se anglicky nemluví jen v Británii a německy jen v Německu je zase pravda, ale pokud je cizojazyčná verze sránek v britské angličtině a německé němčïně, rozhodně bych neoznačil britskou a německou vlaječku za pomatenost. Tedy do té doby, než mi někdo poradí něco lepšího.

Několikrát jsem jako symbol pro angličtinu viděl na širém webu i vlajku americko-brtiskou (slepená z polovin obou vlajek na / diagonále), ale tudy cesta, myslím, nevede.
Mistr
Profil
Kolegové,
podobné téma: http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=17&topic=7 018

Některé myšlenky zde uvedené, jsou již tam řešeny.
thingwath
Profil
No, já si dneska ve škole jen tak z nudy prohlížel žebříček jazyků podle počtu mluvčích. Například v Indii, ačkoliv jsou nejrozšířenější hindština a angličtina, existují dvě desítky dalších oficiálních jazyků, přičemž spoustou z nich mluví víc lidí než ve Velké Británii anglicky. Pak chtějte určovat jazyk podle země...
thingwath
Profil
A ještě, pokud jde o tohle, přijde mi zdaleka nejlepší nejprve uvažovat jazyk prohlížeče. Odkazy na jednotlivé jazykové verze už pak nemusí být tak nápadné, protože by je většina lidí už neměla potřebovat.
Mistr
Profil
thingwath
Zase asi nebudeš navrhovat web pro Indy, ne?
thingwath
Profil
To já nevím... Já jen, že ve spoustě takových oblíbencýh zemí na vlaječky se často dost hodně mluví mnoha jazyky, jinými než ty které zrovna třeba myslíme. Je pravda, že indická vlajka to asi nebude (vsadím se, že dost lidí by mělo problém ji i poznat), ale i jenom třeba USA, které tam vídáme furt... Podívejte se třeba na www.whitehouse.gov a pozorně si prohlédněte druhou řadu horní lišty.
Mistr
Profil
dost lidí by mělo problém ji i poznat
Jenom pro úplnost:
ash721
Profil
Ad Mistr: Toho uvedeného tématu jsem si nevšiml, a je pravda, že se tam již dost podobné věci řeší.

Ad ostatní: Všichni se shodneme na tom, že uživatelé jsou na vlaječky zvyklí. O tom není pochyb. Bohužel, pro jazyk ustálené symboly nejsou, a je to možná škoda. Užívat vlajku je graficky přívětivé, a ani já tento rozmar někdy klientovi nevymluvím. Poté používám vlaječku a textový odkaz zároveň.

Ale tvrdím jednu věc. Nepoužitím vlajky můžete získat. Ztratíte možná něco na grafickém rozhraní, ale pokud dáte odkaz na jazykovou verzi na své místo, způsobí ten samý efekt i jako text. A ani tak nebude uživatel zmaten. A navíc - nemůže se vám stát, že si hned na začátku pozlobíte potenciálního uživatele, klienta, atd.

Chápu, že v našich podmínkách pro to není přirovnání, protože česká vlajka by mohla český jazyk skutečně zastupovat. Není pochyb o tom, že v geografickém použití češtiny není rozporu. Lidé jsou ale různí, a stejně tak může být zvláštní jejich rozhodování. Jsem si jist, že by se našlo mnoho Rakušanů, které byste získal odstraněním německé vlajky (samozřejmě pokud na to má web potenciál). Stejně tak by se dalo pokračovat dál. Mohl bych zmínit anglicky mluvící, řekněme nesympatizanty Anglie či USA. Použití takového symbolu může mít i v tomto ohledu negativní dopad.

Netvrdím, že mám patent na pravdu. Myslím ale, pokud mohu odstranit sebemenší potenciální překážku v komunikaci mého webu a uživatele, odstraním ji. Proč to neudělat, když můžu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0