Autor Zpráva
xkomczax
Profil
Zdar,
začínám dělat web o matematice a budu tam dávat matematické vzorce.
1) V čem je nejlepší to dělat, aby to bylo co nejpřístupnější - tzn. pouze pomocí prohlížeče? Zatím to dělám pomocí průhledných gifů. Javu a Flash jsem už zamítl. Má ještě někdo jiný nápad?
2) Jaký software na to použít. Zatím jsem to dělal v editoru rovnic, který je součástí M$ Office. Rád bych to ale dělal v Linuxu, takže nějaký software, který by byl zdarma (jsem chudý student).
Dík za reakce
xkomczax
thingwath
Profil
Vysázet v [La]TeXu a na web dát jako grafiku či pdf (komplet texty). Jiný přístup bohužel nestojí za řeč. Je tu ještě MathML, ale jeho podpora je bohužel zdá se celkem slabá (v prohlížečích).

Na web se matematika dává bohužel celkem blbě, takže bych skutečně doporučil dělat to komplet v TeXu (třeba pomocí Lyxu, když na to přijde), ty nejjednodušší věci (pod což počítám odstavce textu s nadpisy, vzorci a vloženými obrázky se v Latexu dá zvládnout po půl hodině čtení příručky). Další možnost je třeba MediaWiki, která pokud vím umí vkládat texové vzorce a rendrovat je přímo do stránky (vyžaduje nějaké to nastavení neproveditelné na běžném hostingu), ale asi to umí i jiné wikiny.
mata
Profil
Taktéž jsem podobný problém řešil. Pokud se smíříš s omezením pouze pro IE pak lze použít MathPlayer a vzorce psát v MathTypu (což je IMHO nejlepší editor pro MS Office - tudíž pokud se ti nechce do LaTeXu tak tohle).
http://www.dessci.com

Pokud to budeš psát v LaTeXu tak se dá potom pro zobrazení vzorečků na webu použít IntegreTechExplorer (české texové texty v tom nezobrazíš protože to neumí diakritiku)
http://www.integretechpub.com

No a pokud ti stačí jednoduché vzorce pak můžeš zkusit
http://www.w3.org/People/Raggett/EzMath
Timy
Profil
Ještě je možnost to všechno nějakým způsobem napozicovat :o). Ale to je čistá sebevražda.
habendorf
Profil
A nebo využít toho "x" v xhtml.
thingwath
Profil
habendorf
Tedy jak?
habendorf
Profil
<math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML">
cokoliv
</math>

Nevím, nezkoušel jsem.
habendorf
Profil
thingwath: Aha, ty už jsi to psal výše, nevšiml jsem si.
Timy
Profil
Podporuje už něco MathML? Jak jsem to nedávno zkoušel, tak to nesežral ani Firefox ani Opera. Akorát tedy Amaya a tam mě zaskočil fakt, že Amaya vykreslila MathML i v HTML (tedy v text/html).
thingwath
Profil
Firefox by to od verze 1.5 umět měl, zkoušel jsem to, napřed jsem hodinu po všech čertech sháněl potřebné fonty a pak to vykreslilo jakousi bídu, ze které se dal vzorec vytušit jenom se značnou dávkou fantazie... Tak nevím. Měly by na to být možná nějaké pluginy.
mata
Profil
JJ. MathPlayer je právě plugin pro IE, který umožňuje zobrazovat rovnice.

Třeba tady jsou v něm dělané zápisy konstrukce:
http://geometrie.kma.zcu.cz/work/AU/index.html

+ zobrazuje témeř vše co zapíšete do MathTypu
- je jen pro IE
xkomczax
Profil
Potřeboval bych tam hodit jenom jednodužší vzorce, něco, co se učí v 6. - 9. třídě. Nejlepší by byl program typu Editor rovnic jako je v M$ Office. V Texu se mi to nechce, ale když to jinak nepůjde.....
Nechci používat nic, co poběží jenom v IE, jelikož sám ho používám jenom ke kontrole vzhledu stránek.
Ale díky za předchozí reakce, kdyby měl ještě někdo nápad, tak ho přidejte.
WanTo
Profil
xkomczax
A co editor vzorců z OpenOffice?
xkomczax
Profil
WanTo

A co editor vzorců z OpenOffice?
Jestli myslíš SMath, tak ten jsem nějak moc nepochopil. Ale zkoušel jsem ho. Potřeboval bych tam hodit nějaké vzorce se zlomky. A to myslím u Open officů nejde.
xkomczax
Profil
Sry, jo, v Open officech to jde, jenom jsem přehlédl jednu důležitou funkci. Díky všem za rady. Uzamikám.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0