Autor Zpráva
jik
Profil *
chtel bych predelat sve stranky kde pouzivam zastarale ramce (frames) na moderni CSS design. Uz tusim jak udelat dvousloupcovy layout, jak includnout vzdycky phpckem odkazy do navigacniho menu, jen mi vrta hlavou jak dosahnout aby kdyz je eventuelni obsah delsi nez obrazovky bylo stale nejak VIDET navigacni (leve) menu.

Proste dosahout toho co umi ramce, tedy ze se jeden z nich necha scrollovat dolu a druhy stoji??
Hugo
Profil
Podivej se sem http://www.jakpsatweb.cz/css/priklady/fixed-position-explorer-simulati on.html

MSIE bohuzel nepodporuje position: fixed, takze se to musi obchazet.
Honza Hučín
Profil
K tomu dodávám, že naprostá většina webů dělaných v CSS tohle neřeší a vesele nechá utéct menu nahoru. Uživatelé jsou na to IMHO už zvyklí.
Hugo
Profil
Honza Hučín

To je pravda, ale preci jen je pohodlnejsi mit menu staticke. Proto jsem taky dlouho pouzival framy, ale nakonec ostatni nevyhody prevazili a zacal sem s CSS.
izsak
Profil
Používam jednoduchšie riešenie: nastavenie fixného pozadia na body a absolútne pozíciovanie pre IE skombinované s expressions, ktoré vďaka bohu fungujú už od verzie IE5.0.

Dolné menu: http://www.mstudio.at/
Horné menu: http://mstudio-sk.izsak.net/

body { /* for IE's fixed position */
_background: url("/images/ie-foo.gif") fixed;
_background-attachment: fixed;
}

#footer {
position: fixed;
top: 0;

/* pos: fixed for IE */
_position: absolute;
_top: expression(body.scrollTop); /* horné menu*/

/*
_top:expression(document.body.scrollTop+document.body.clientHeight-th is.clientHeight); /* dolné menu*/
*/
}
Tamara
Profil *
to vypada, ze cele slavne CSS je naho*no proti "zastaralym" ramcum, kdyz nejde udelat ani takova jednoducha blbost bez skriptovani a podobnych nesmyslu....jak to pak ma vypadat v textovych prohlizecich?
Vzdyt mit dvousloupcovy layout s FIXNIM meu bylo normalni uz v roce 2000, takze o 5 let pozdejc, s velkou slavou a CSS rekneme, ze uzivatele si museji zvyknout???
Neni to trochu dost blby???
Tamara
Profil *
s tema hackama skriptama a podobne to bude urcite nevalidni (X)HTML ....nemely CSS prave vzhledovani obsahu USNADNIT???
izsak
Profil
A co je na tom zlozite?

To ze IE nepodporuje jednoduche veci z CSS je dovod, preco to treba "ohackovat". Este som nikdy nevidel stranku v ramcoch, ktora by bola validna, tak preco sa zrazu hrat na validitu?
A si si istá, že pomocou rámcov dosiahnem na stránke rovnaké chovanie, ako so statickými prvkami? Určite nie. Všimni si, že spodná navigácia sa prekrýva s obsahom, čo je v rámcoch nedosiahnuteľné.

Mozno validator _hack nauznava, podla specifikacie vsak takyto zapis je gramaticky správny.

Validita: staci pouzit podmieneny komentar, ktory je ale v ukazke kontraproduktivny.
Leo
Profil
Mila Tamaro, v textovych prohlizecich naopak stranka s layoutem v CSS vypada mnohem lip nez stranka s ramy. CSS neni od toho, aby neco usnadnovalo tvurci stranek. Mit menu na jednom miste je mozna jedina a pochybna vyhoda ramu. Leo
izsak
Profil
Rámce sa dajú použiť od roku 1997 (HTML 4.01).
V CSS od roku 1998 (CSS 2: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/ )

Ak v CSS nastavím niečomu fixnú pozíciu, tak sa to vytlačí na každej stránke na danej pozícii. Dá sa toto dosiahnuť aj s rámcami? (Napr. firemné logo sa bud nachádzať na každej vytlačenej page)
Fred
Profil
Tamara Tady: bramberk.unas.cz jsem tohle řešil úplně jinak, a přesto, že jsem použil dle Tvého mínění skriptovani a podobné nesmysly, stále je to validní a i po ruce. Přes tohle extrémní řešení je to pořád lepší než rámy, protože pokud je náhodou vypnutý js, vůbec nic se neděje, stejně jako pokud použiješ hack na position fixed. Je tu ale stále "drobný" rozdíl, rozhodně se nemůže stát, že si v googlu najdu informace a vlezu na stránku co má být v rámech a čumím jak puk, protože mi jaksi chybí menu. Stránku jednoduše opustím, přestože tam mohou být další pro mě zajímavé informace. Kdyby tam bylo to menu, asi bych se podíval i na další stránky
wawrik
Profil
2fred: ak ti na frejmových stránkach chýba menu, to predsa jednoducho rieši odkaz na domovskú stránku v pätičke každej podstránky, nie?

Ja som v podstate čistý užívateľ webov, ale to, že sa mi posúva menu spolu so stránkou, mi vadí pomerne dosť. Ozaj dosť. Že je to "in" a hypermoderné a že to tak dnes robí každý je síce fajn, ale komfortu to aj tak neprospieva. Tak prečo by to mali webdizajnéri robiť? To je vec, čo nechápem... Takisto pevnú šírku webov, tomu som stále neprišiel na chuť, ale to už zasa nesúvisí s frejmami...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0