Autor Zpráva
Pan159
Profil *
Nevíte někdo nějaký odkaz na návod na překládání nebo vytvoření prog.jazyka?Např. PHP přeložit do čj.
quinux
Profil
Pan159
Co chceš na tom překládat? Dokumentace česky je http://cz.php.net/manual/cs/ (téměř celá;o)
Polaroid
Profil
Pan159
Stáhni si zdrojáky - http://cz.php.net/downloads.php - a hurá do toho.
koudi
Profil
Co to je za hroznej nesmysl, překládat prog. jazyk? Něco podobnýho udělali v lokalizaci MS excel a za to bych fakt vraždil, když s tim občas musim dělat...
WanTo
Profil
Náhodou, třeba v takovém C++ jde "programovat česky" pěkně :) Stačí k tomu jeden dobře vytvořený hlavičkový soubor.


#include "cesky.hpp"


#include <iostream>
pouziva jmena std;

trida AhojSvete {
verejna: virtualni procedura tiskni();
};

trida CauSvete dedi_z verejne AhojSvete {
verejna: procedura tiskni();
};

hlavni() {
AhojSvete * ahoj = nove CauSvete;
ahoj->tiskni();
smazat ahoj;
}

procedura AhojSvete::tiskni() {
cout << "Ahoj" << endl;
}

procedura CauSvete::tiskni() {
cout << "Cau" << endl;
}


( příklad je záměrně komplikovaný, aby bylo vidět více českých klíčových slov :) )
Joker
Profil
koudi
No hlavně bylo "geniální" třeba to, co Microsoft udělal například v Accessu v Office97, kde funkce byly *částečně* přeložené a nápověda byla taky přeložená... takže třeba název funkce byl česky a parametr pro čtyřmístný rok byl podle nápovědy "rrrr", ovšem ve skutečnosti to bylo nepřeložené "yyyy"... takže pak v programu nefungovaly příklady vykopírované z nápovědy.

Což bývá typický problém takových překladů, že se pak dělá něco česky, něco anglicky.
Ale jinak by se to samozřejmě dalo, jak píše Polaroid, stáhnout zdrojáky a hurá do toho ;-)
Mistr
Profil
Pan159
Jak zde již uvedli kolegové. Překlad je sice hezká věc, ale strašně pracná a asi by nebyla ani dostatečně oceněna. Máš-li zájem, spíš bych se soustředil na překlad nápovědy nebo na tvorbu (či rozšíření) nějakých manuálů a návodů. To, myslím, ocení spousta lidí.
Pan159
Profil *
Už se dělá CZPHP..Dělám to takhle:
function napis($tvujtext){
echo $tvujtext;
}
Nevýhodička je ta,že v každém php souboru musí bejt include 'czphp.php';
P_T_
Profil
Nevěřím tomu, že tvé úsilí bude adekvátně uznáno. Kdo alespoň trochu programuje, tak má zažité některé příkazy, které jsou podobné ve všech jazycích. Potom se mu budou české překlady plést. Bude se hůř orientovat v "českém zdrojáku". Plně souhlasím s Koudi ohledně lokalizovaného excelu, je to k zlosti, když musíš použít např. "Kdyz" místo "if".
Joker
Profil
Pan159
Základní otázka: K čemu to bude dobré?
Takovýhle překlad způsobí pomalejší provádění kódu a navíc to bude šíleně pracné, když se podíváte do manuálu ( http://cz.php.net/manual/cs/ ) tak reference funkcí má 141 kapitol a každá kapitola pak obsahuje množství funkcí. To opravdu chcete všechno přeložit? A i tak nebudete tímhle způsobem mít přeložené konstrukce jazyka, jako if, else, endif, while, switch, case,...
Ale hlavně, ten překlad bude úplně k ničemu bez jedné podstatné věci a to dokumentace. Pokud nebudete mít ty přeložené funkce zdokumentované, bude překlad nepoužitelný. Podle samotného názvu to nepoznáte.

A vyrobit přeložené funkce a k nim dokumentaci je neskutečné množství práce. A co je hlavní, přijde mi to jako zbytečná práce.
souki
Profil
Joker
Souhlas. Je to naprosto k ničemu. Když chcete jazyk pro děti, který je český, tak použijte Baltík. Čeština je pro programovací jazyk navíc IMHO nepoužitelné, díky časté mnohoznačnosti. Navíc se zmnohonásobí šance, že při psaní v takto přeloženém jazyce vytvořím funkci, která se bude názvem krýt s jinou funkcí.
A už vidím jak v takovém jazyce něco upravuji a lovím v paměti: "jak to bylo? vypis()? napis()? zobraz()?" Navíc např u echo to přidá nutnost psaní závorek
koudi
Profil
troška OT: Neodrazujte Pan159. Když se mu chce, tak prosím...ale všichni společně doufejme, že v budoucnu nebudeme muset upravoat jeho zdrojáky :).
Pan159
Profil *
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBLLLLLLLLLLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEEEEE
souki
Profil
Pan159
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBLLLLLLLLLLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEEEE E

a tím asi skončil zajímavý leč neužitečný projekt
thingwath
Profil
Pěkná machrovina by bylo vymyslet jazyk, který by se zapisoval nějakou omezenou částí češtiny. Mohlo by to být hodně striktní, takže stejně skončíme s nesmyslnými a nesrozumitelnými větami, ale i tak by to bylo zajímavé.
llook
Profil
thingwath
Co třeba Karel?
NOVE SLOVO

KE ZDI ZNAMENA
DOKUD
NENI ZED
KROK
KONEC
KONEC
thingwath
Profil
llook
Chtělo by to něco poněkud... méně primitivního. A trochu více na češtině postaveného. Prostě by to chtělo rozebrat češtinu, vytvořit nějakou striktně definovanou část, která ji bude připomínat a to použít jako programovací jazyk. Nemyslel jsem tim primitivní počeštění klíčových slov jazyka.
Joker
Profil
thingwath
Hehe, kdysi na programování nám říkali takovou legrácku- tuším programovací jazyk COBOL vyvíjelo Americké ministerstvo obrany a jelikož v armádě je systém hodností, zastávali názor, že program by měl vypadat tak, aby nadřízený programátora mu rozuměl i když není programátor.
Proto se výraz, který by se dnešní "Céčkovou" syntaxí napsal:
b = a-2;
v COBOLu píše:
SUBSTRACT 2 FROM A GIVING B

Ale nevím, jak moc je na tom pravdy, v COBOLu neumím :-) Ale možná přeložením takovéhohle jazyka by možná vzniklo něco, co by se plus mínus dalo číst jako čeština.

V češtině ovšem člověk narazí na problém se skloňováním. Aby se ten program dal číst jako český text, musely by se skloňovat třeba názvy proměnných, což by byl dost velký problém.
Například operace dělení- "Divide dividend by divisor giving quotient" dává srozumitelnou anglickou větu a i počítačem zpracovatelný příkaz.
Přeložit to do češtiny, tak aby to bylo zároveň počítačově snadno zpracovatelné a dávalo českou větu bude asi problém. Už proto, že dělíme něco něčím, bylo by potřeba skloňovat název dělitele.
Joker
Profil
No a ještě bych upozornil na výhodu "anglických" programovacích jazyků pro čechy: jak naznačil souki, pokud je programovací jazyk v angličtině, můžu si dávat české názvy proměnných a funkcí a málokdy dojde ke kolizi, Tím se programy stávají dokonce čitelnější.
llook
Profil
Joker Ono by se to nějak dalo s tím dělením: Proveď dělení, dělenec je něco, dělitel je něco.
thingwath
Profil
Tak zrovna matematiku bych zapsal prostě něčím co připomíná přirozený matematický zápis...
Pan123
Profil *
konec lidičky byla to kravina a stejně jste (někdo) pitomý!
suro
Profil *
Prave sedim u prelozeneho Excelu a nadavam na to. Nikdo se nebude znovu ucit klicova slova a teamy sestavene z lidi z nekolika statu proste vzdy budou pouzivat AJ i na komentare.
Laman
Profil *
hehe, já se s excelem naučil dřív než s čímkoli jiným připomínajícím programování (zatím jsem skončil u JS), takže mi české příkazy přijdou ok. i když je fakt že u KDYŽ mě štve to velké Ž, blbě se píše
radši_anonym
Profil *
Vzkaz pro pana "Pan159": držím Vám palce, nenechte se znechutit. Taky přemýšlím a uvažuji o jiném (alternativím) způsobu programování a převod klíčových slov do češtiny je jen jednou z úprav, které bych rád vymyslel/zdokumentoval a případně to pak i celé naprogramoval. Šel bych ještě dál a zavedl "binárně kódované zdrojové texty" se zamykáním jen určitých částí programu při práci více lidí on-line, speciální programovací klávesnici a grafický zápis programu ve formě algoritmů. Třeba takový Basic už na ZX Spectru byl ukládán tak, že co příkaz, to jeden BYTE v paměti se speciální hodnotou a pak se to jen interpretovalo. Takový způsob má hned dvě výhody: tyhle speciální hodnoty je možné na obrazovku vypisovat třeba i lokalizovaně takže jedou hodnota 129 znamená PRINT a jindy (po přepnutí) může znamentat české: PIŠ . Druhá věc je, že se tím trochu šetří pamět. NO A HLAVNĚ SE PAK TAKOVÝ PROGRAM MŮŽE ROVNOU PŘELOŽIT DO NATIVNÍHO BINÁRNÍHO/STROJOVÉHO KÓDU.
Joker
Profil
radši_anonym
Myslím, že Pan159 to už před rokem vzdal :)
Jinak ten návrh je podobný systém jako používá například zmíněný Excel- v anglické verzi je IF, v české se totéž jmenuje KDYŽ.
Podle mě to přináší víc problémů, než užitku. U Excelu se to možná snese, protože tam si drtivá většina uživatelů vystačí s pár základními funkcemi a psaní nějakých složitějších algoritmů je výjimkou.

Hlavně mi není moc jasné, co (kromě spousty problémů) by ta lokalizace přinesla. Podle mě by to právě naopak odstranilo jednu z výhod, kdy kód programu je pochopitelný každému programátorovi bez ohledu na národnost.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0