Autor Zpráva
mara
Profil *
Čau, potřeboval bych trošku poradit ohledně html a css. Muj problém se týká nastavení písma pro celou stránku. Vyplodil jsem toto: <span style="color: white; font-family: Arial, sans-serif"> a v Opeře i IE to opravdu fungeje pro celou stránku. Problém nastává při prohlížení ve FF, kdy je tento řetězec ignorován a písmo je nastaveno na nějaké defaultní nastavení. Co by jste mi poradili, aby moje nastavení fungovalo i v FF?

Další můj problém je se seznamy. Na levé straně stránky mám obrázek, který chci nechat obtékat nečíslovaným seznamem (odrážkami) s nějakými frázemi. Největší problém mám s řádkováním. <br> mi dělá příliš velké mezery, tak u kratších frází (které jsou max. na 1 řádek) to řeším následovně:

<ul style="list-style-type: disc; list-style-position: inside; color: white; font-size: 14px; font-weight: bold; font-family: Arial, sans-serif">
<li><span style="line-height: 315%">11111111111111</span></li>
<li><span style="line-height: 315%">222222222222222</span></li>
<li><span style="line-height: 315%">33333333333333</span></li>
<li><span style="line-height: 315%">44444444444444444</span></li>
</ul>


K problému dochází, když je fráze delší jak na jeden řádek. Vše je pak rozděleno a na druhou část věty působí procentuelní nastavení řádku, takže je tam opět velká mezera.

Poradil by mi s tím někdo?

Díky moc
venca163
Profil
mara
pro celou stránku(buď přilinkovat externě, nebo vložit do hlavičky mezi tagy style):
<style>
body {color: white; font-family: Arial, sans-serif}
</style>

v tom druhém si nejsem jistý, co potřebuješ...dělá ti to moc velký mezery mezi řádky nebo co?
mara
Profil *
jj, dělá mě to příliš velké mezery. To co jsem napsal se dá použít pouze na jednořádkové fráze. Když je text delší jak na 1 řádek, tak už to tu část textu co se nevešla na ten první řádek bere jako text druhého řádku, takže je to s odsazením (v tomto případě to dělá těch 315% řádku).

Potřeboval bych nějaký fígl na dělání mezer mezi řádky (nejlíp, kdybych to mohl nastyvovat třeba v % apod.).

Udělat 1.odrážku, napsat text, který by se zalamoval jako klasický řádek, pak udělat mezeru mezi řádky (nejlíp v těch % nebo něčem podobném, aby šla pohodlně nastavovat mezera mezi řádky) a pak by následovala 2.odrážka.

nějak takto:

1.) Včera jsem jel autem.

2.) Zítra pojedu vlakem.

3.)???????????????


Díky moc, písmo vyzkouším.
Bubák
Profil
mara
,Se v těch stylech "pěkně" plácáš, dělá se to jinak:

<style>
ul {list-style-type: disc; list-style-position: inside; color: white; font-size: 14px; font-weight: bold; font-family: Arial, sans-serif; margin-top: -1em;}
li {margin-top: 1.6em}
</style>

<ul>
<li>11111111111111</li>
<li>222222222222222</li>
<li>33333333333333</li>
<li>44444444444444444</li>
</ul>

Hodnoty marginu si uprav podle potřeby. Stylopis viz venca163,
mara
Profil *
díky moch chlapy - hodně jste mi pomohli.

Bubák: nešlo by to nějak omezit pouze na ten seznam? upravuju web pomocí "Drupalu" a když to takto mám nastavené pro celou stránku, tak to posunuje všechno písmo v systému.

možná by mě stačilo jenom poradit, jak nastavit řádkování <br> - jestli se k tomu tagu dají přihodit ještě nějaké atributy. nejlíp v html, ne css.

ještě jednou díky
Bubák
Profil
Použiješ trídu, nebo id

<style>
ul.obrazek {list-style-type: disc; list-style-position: inside; color: white; font-size: 14px; font-weight: bold; font-family: Arial, sans-serif; margin-top: -1em;}
. obrazek li {margin-top: 1.6em}
</style>

<ul class="obrazek">

Ostatní beze změny. Jméno třídy si můžeš změnit na nějaké výstižnější, já jsem dal "obrazek", protože chdeš mít seznam vedle obrázku.

Nepoužívej zbytečně tag <br>, na volný prostor je margin a padding. HTML je na strukturu dokumentu, na vzhled CSS, čím víc se toho budeš držet, tím míň budeš mít problémů.
mara
Profil *
díkes ;)
mara
Profil *
použil jsem řetězec co mi poradil Bubák, vše funguje, je OK. Problém nastává při zarovnání textu. V IE i v Opeře jede vše, tak jak má, ale FF si seznam posunuje mnohem výš.

Nenašla by se na to nějaká fintička???

Díky
mara
Profil *
Asi jsem fakt blbý, ale nemůžu přijít ani na to řádkování pomocí margin a padding. Nevysvětlil by to třeba někdo na příkladu?
Bubák
Profil
www.jakpsatweb.cz/okraje.html
Na řádkování je line-height. Ale ty potřebuješ dostat elementy od sebe, aby mezi nimi byl prostor, na to je margin a padding.
Zpočátku to chce vyzkoušet, já se to učil tak, že jsem si každý element podbarvil nějakou barvou, abych viděl, co to dělá. Podobná možnost je třeba si elementy orámovat.
mara
Profil *
no já jsme spíš myslel, jak dělat ty odstavce bez <br>. Třeba mám napsaný nějaký text a chci mezi ním a tím co bude následovat, udělat určitou mezeru.

třeba kdyby šlo něco jako <br line-height: 3px>.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0