« 1 2 »
Autor Zpráva
JaySee
Profil
Jaké jsou vaše zkušenosti s FireFoxem.
Má se neoptimalizovat pro IE, aby byl vytlačen ze scény webprohlížečů.
Proč je tak prosazovaný?? Je opravdu tak dobrý?? Díky extenzím se stává dosti variabilním.
Jak tedy udělat správné stránky. Mají být optimalizované pro IE, nobo jej jako NN4 zlikvidovat?
Marty
Profil
Má se neoptimalizovat pro IE, aby byl vytlačen ze scény webprohlížečů.

Tak to tedy rozhodně nedoporučuju, když v současnosti IE 6.0 používá něco okolo 90% uživatelů.
JaySee
Profil
Marty
Správně, 90%. To je nechutně veliké číslo. Jsem dost kontroverzní, ale chce to, aby lidi pochopili, že IE je xindl.
Martin Kuželka
Profil
JaySee, můžu se zeptat, proč je podle tebe pro běžného uživatele (nechodí na žádné warez a podobné stránky) IE tak špatný?

P.S.: rozhodně nechci rozpoutat flame.
Marty
Profil
Správně, 90%. To je nechutně veliké číslo. Jsem dost kontroverzní, ale chce to, aby lidi pochopili, že IE je xindl.

Používám ho taky, ale je pravda, že pokud se snažíš mít co nejvyladěnější stránky, můžeš se spolehnou, že se rozhodí právě v IE.
Firefox je docela fajn, občas ho používám a líbí se mi hlavně jeho jednoduchost a design.
Hanz
Profil
JaySee
>>> Tou neobtimalizací bys ničeho nedosáhl, leda kdybys vlastnil třeba Seznam.cz, Centrum.cz nebo něco na styl toho. Prostě musí to mít strašně velkou návštěvnost a popularitu. Jinak ti lidé jen proto aby se podívali na tvé stránky stahovat Firefox nebudou :o)
>>> Podle mých skušeností je opravdu tak dobrý! :o) Nejvíce se mi líbí jeho rozšíření (například bez All-in-one Guestures si už nedokážu představit jak "obnovit" stránku. Mám prostě naučené jak se to dělá a dělá mi to dost velké problémy kdž to nemám :o))
>>> Správné stránky by se mněly zobrazovat ve všech prohlížečích stejně. Raději tam dej nějakou tu reklamu na Firefox než abys to optimalizoval jen pro něj.
JaySee
Profil
Hanz
Jó, extenze, All-in-one... to taky miluju.

Ale stejně se musí začít od píky. Takovej ten Rebel. Pecka by byla, kdyby to uďelal Google. Chápu, představuji si to jako Hurvínek válku, ale myšlenka to je dobrá. IE jsem už zlikvidoval a nechci s ním mít nic společnýho. Pořád hlásil errory, nešli pořádně obrázky a kdo ví co ještě. Firefox komunikuje s Thunderbirdem, neodmlouvá, je příjemný a skoro dokonalý. Bez blbostí.
PS: Opera je taky dost dobrá
Hanz
Profil
JaySee
Pokud se nepletu tak IE nejde zlikvidovat. A však uvidíme co přinese IE7. Jsem sám zvědavý :o)) --> moc v nějakou větší zmněnu k lepšímu nevěřím.
Yuhů
Profil
Já jsem možná ze staré školy, ale mám IE 6 docela rád. Mimochodem jej stále používám jako nejčastější browser (psáno v Opeře). Netscape 4 šel zlikvidovat, protože byl opravdu příšernej (sami jeho uživatelé jej neměli rádi) -- takováto averze vůči Internet Exploreru neexistuje.

Jasně, každej plácá cosi o bezpečnosti. Já sice umím vykouzlit v Exploreru kouzelníka, ale že bych Explorer považoval za cosi nebezpečného, to nějak nemohu říct. Tyhle věci kolem bezpečnosti jsou věcí marketingu a s technickými otázkami to nemá moc společného.

Další věc je to, že nejde likvidovat nebo ignorovat browser, kterej má víc jak deset procent. Toho se u IE 6 možná ani nedožiju. Jasně, stránky je potřeba dělat pro všechny hlavní prohlížeče. To zásadní kouzlo, totální šém, to ukryté tajemství, které nikdo nevidí, se jmenuje jednoduchost. Pokud budete dělat stránky jednoduché, dokonce ani nemusí vypadat ve všech prohlížečích stejně.
krteczek
Profil
Yuhů:>>> To zásadní kouzlo, totální šém, to ukryté tajemství, které nikdo nevidí, se jmenuje jednoduchost. Pokud budete dělat stránky jednoduché, dokonce ani nemusí vypadat ve všech prohlížečích stejně.<<<


Přesně tohle je to nejkrásnější... největší špičky webdesingu dělají na první pohled velmi jednoduché stránky, ale ty stránky jsou jednoduché na každý pohled, prostě se nebojí tam nic nedat (kromě informací ), nebo třeba jen logo, a doladí barvy pozadí a písma a to je vše...
prostě jako by se vraceli k tomu základu internetu: internet jako zdroj informací .
a otom to je a mi se to líbí.
krteczek
Kráťa
Profil
Čím více toho dělám, tím více docházím k témuž názoru. V jednoduchosti je krása, což u webů platí dvojnásob.
thingwath
Profil
Uvědomte si ovšem, že jediné co stojí za IE6 (a třeba Windows 98, brrr, pochopím leccos, ale...) jsou právě ti uživatelé. Nic a nikdo jiný. Nechce je Microsoft, nechtějí je webdesigneři, nechtějí je programátoři, nikdo.

Microsoft udělá v dohledné době co bude jen moci aby se zbavil starších Windows a IE poletí s nimi. Otázka je, kdo vyhraje. Budu upřímný. Je mi to jedno :-) Vidím ovšem mocné zbraně na obou stranách, takže kdoví...

Ad Yuhů - ta bezpečnost je i technická záležitost (návrh IE a Windows to velmi usnadňuje), nicméně velký díl na tom má chování lidí, ti se prostě budou chovat jako idioti s jakýmkoliv prohlížečem, takže bezpečnost je nutno chápat spíše jako 'nedovolí uživateli udělat nic, co by mohl zvorat'.
kelvin
Profil
Před týdnem jsem narazil na zásadní věc, kvůli které asi přejdu na firefox. Ta věc se jmenuje Portable firefox - přenosný firefox. Pro někoho, kdo nemá jeden stálý počítač a přesto by měl rád ikony a nastavení všude stejné je to ideální volba.
Také mě zaujaly extensions - bez těch je firefox chudší příbuzný IE. Ještě to chce vychytat, hlavně práce s adresovým řádkem je šílená.
8 MB FF (zabaleno, asi 10 extensions), který mi funguje i v ucebnach, kde je zakazany zápis na na C: je ale něco, na co se rychle zvyká.
JaySee
Profil
Nejde defacto o chyby, kterými IE oplývá, to je relativně nepodstatné, ale jde o fakt, co drží běžní Win uživatel na IE. Je obecně prokázané, že prozatím je vyšší kvalita na druhé straně.

Slyšel jsem něco o Windows Long Horn. Do té doby ale nemá být přístupná nová verze. Mimo jiné tuším, že IE6 má jednu "sebedestrukční" chybu. Není schopen se přeinstalovat bez zásadního zásahu uživatele. To je, že si stáhne IE7.

To si myslím a tuto myšlenku kdykoliv podpořím.
Honza Hučín
Profil
Díky všem diskutujícím, že se zdrželi flamu. Pojďme se vrátit k původní otázce a být věcní. S dovolením to rozdělím na části.

1. Jaké jsou vaše zkušenosti s FireFoxem.
2. Má se neoptimalizovat pro IE, aby byl vytlačen ze scény webprohlížečů.
3. Proč je tak prosazovaný?? Je opravdu tak dobrý?? Díky extenzím se stává dosti variabilním.
4. Jak tedy udělat správné stránky. Mají být optimalizované pro IE, nobo jej jako NN4 zlikvidovat?


Ad 1. O tom už diskutující psali.

Ad 2. a 4. Rád bych upozornil, že je rozdíl mezi IE 5.x a IE 6.0. Pětkové verze IE jsou z hlediska podpory CSS špatné, naštěstí jsou na ústupu a jejich podíl v přístupech klesá k nule. Ty se brzo už vyplatí vytěsňovat, nejkorektněji asi odříznutím od stylů. Podobně jako NN4 a IE 4.
IE 6.0 je mnohem lepší prohlížeč (viz Yuhů), má řadu bugů (hlavně u obtékaných elementů), ale kvůli jeho podílu kolem 70 % ho nelze ignorovat. Správná cesta je spíš propagovat lepší prohlížeče, což se díky Firefoxu daří (tím nechci tvrdit, že by např. Opera nebyla také dobrá :-). Na českém webu má Gecko (jádro prohlížečů) díky Firefoxu už kolem 15 % přístupů a stále roste.

Ad 3. IE není prosazovaný, spíš je to zvyk uživatelů a bohužel i administrátorů lokálních sítí. Admini se bojí nového programu kvůli uživatelské podpoře - představte si, že by si každá uživatel mohl stáhnout nějakou extension a pak by volal admina, že mu to nefunguje. A druhá věc je, že Firefox díky panelům (tabům) přitahuje uživatele k tomu, aby si otevřel víc stránek, tím pádem probrouzdal víc pracovního času. Ale to je už jiné téma, možná o tom napíšu do blogu.
JaySee
Profil
Nutno podotknout, že FireFox je stále ve vývoji. Tudíž je i na něm ještě pár menších, či větších chyb.
Radši bych se ale dostal i k dalším alternativám. V této diskusi je dosti opomíjený fakt (tím, že se vyzvedává FF), že existují další skoro dokonalé prohlížeče (Opera, Lynx) a taky prohlížeče využívající jádra IE(MyIE2, Avant Browser etc.).

Strach z používání jiného "vybavení" nás ale nemine. Jen je hlavní otázkou, kdy. Firefox má vysoké předpoklady, aby se stal "miláčkem". Opera je už prakticky dokonalá, ale pro mnohé příliš komplikovaná a bannerware (méně místa pro web stránku). Mozilla je dle mého názoru trochu těžkopádná (velice dobrá), Lynx - prakticky neznámý. Z alternativ tedy zůstává Firefox a pro běžného uživatele prahnoucího po zlepšení je to asi nejlepší volba.

Výše nezmiňovanou funkcí je třeba download manager, který se musel nahrazovat nějakými free managery. Systém záložek je velice důmyslnou zbraní proti konkurenci. Díky přehlednému správci... Hledání v pravém rohu. Všechny podobné vymožrnosti, které jsou standartním vybavením Firefoxu se musely s IE používat externě.

Asi proto si myslím, že by se mohla či spíš měla zvednout mass-kampaň pro alternativní prohlížeče. Možná to totiž způsobuje jenom nevědomost lidí, co chodí jenom na mail, kouknou na nějakou stránku a zase zalezou. Já to dříve dělal podobně, ale co jsem zkusil FF, ne a ne se odtrhnout.

Jedinou záchranou pro IE (a to je asi příčina, proč se ještě drží), je podpora nestandartních fcí, jako třeba marquee (funguje už i v Opeře - možná i jinde), grafické filtry, FrontPage, přídavné toolbary. To jsou podle mého názoru věci, co chtějí IE. To jsou věci, co drží průměrného uživatele, co má rád flash, pop-up, anim. gify, chaty, a já nevím co ještě. Ten nepotřebuje nic jinýho. Pouze za předpokladu, že by se stalo módním, nemít IE. Pak by se od něho rychle upustilo.

Tak, snad jsem vám řekl všechno, co jsem chtěl a Adiééé
Acci
Profil
To jsou podle mého názoru věci, co chtějí IE. To jsou věci, co drží průměrného uživatele, co má rád flash, pop-up, anim. gify, chaty, a já nevím co ještě

Ty si myslíš, že uživatel ví něco o grafických filtrech, běžící text (funguje i ve Firefoxu). Sice možná slyšeli o nějakém Firefoxu, ale proč měnit, když slyšeli, že některé stránky jim nepojedou. A navíc, nyní jim funguje všechno dobře, tak proč by měnili?
Tomáš
Profil *
Ještě neco k počtum, na stránkách, které jsem dělal je situace taková:
IE obecně: 61%
Ostatní: 39%

IE 6.0: 55.6%
Firefox: 35.6%
mat
Profil
Tomáš

no vidíš to, u mě (web mám v profilu), anžto mě navštěvují převážně studenti středních a základních škol (kde je asi IE standardem), je situace docela jiná: MSIE 85% (z toho 76% IE6) Firefox 6%, Mozilla 2% (obávám se přitom, že jedno procento jsou moje vlastní přistupy), Opera 2,5%, Safari: 0,5% - nevím sice, jak často mají správci na školních sítích problém se zavirovanými počítači, spywarem nebo třeba keylogery, ale kdyby byl jako defaultní prohlížeč instalován třeba Firefox mohli by tihle správci třeba brzo přijít o práci (samozřejmě přeháním...)
Acci
Profil
mat
OT: Teď zrovna instaluji v naší škole Firefox. Problém se spywarem a viry velký, IEčko je tu standart, někde i ve verzi 5, takže budu muset trochu prosadit ten Firefox
JaySee
Profil
Abych přidal svoje počty, 45% IE 6, 0,5% IE 5.5, 39,5% Mozilly - Firefoxy - 28%, 12,5% Opery no a ten zbytek jsou Linuxácký prohlížeče. Měření z NAVRCHOLU
Lolita
Profil *
no krome toho ze je derevaj (spis sou pro nej optimalizovany www viri (: ) me pride ie celkem vpohode, driv sem si taky rikala jaky je to kram a tak, ale ted zistuju ze kdyz napisu stranky aspon nejak trochu vic podle stanardu, tak az na par chyb (margin, min-height, min-width, jaky meneni rodicovaskych prvku v css nebo co - to sem este nepotkala (:, .... ) zobrazuje stranky spravne
JaySee
Profil
IE si taky dělá co chce s :hoverem. Všechny ostatní prohlížeče zobrazují :hover efekty správně, jen IE - nic.
Lolita
Profil *
to bude nejspis to "eneni rodicovaskych prvku" (:
Fred
Profil
No ono není všechno tak horký jak se zdá, kdyby Microsoft koupil Secure IE, nebo jeho vlastnosti implementoval do IE7 ještě by bylo horko. Ono totiž tohle Secure IE vychází téměř ze všech srovnání nejlíp, bohužel kromě podpory css. Naštěstí to není freeware, takže můj dojem je, že jediná věc která která pomohla nástupu Firefoxu je, že není žádný program tohohle typu zadarmo. Přečtěte si ty čtyři porovnávací tabulky vlastností prohlížečů odkazované z této stránky
http://www.winferno.com/guides/browsercomparison/browser_comparison_br owser_security.aspx , budete dost překvapeni. To jen na okraj, osobně používán již dlouho Firefox ;-)
printf
Profil *
Myslím že zakazovat na stránkách nějaký prohlížeč není dobrý nápad. Dovedl bych si to představit v nějakém speciálním případě, třeba na webu klubu nepřátel MSIE (jestli takový existuje).

Je pěkné když web rozpozná použitý prohlížeč a podle toho třeba nabídne jinou grafiku, ale zakazovat prohlížeč, to bych nedělal. Velká část uživatelů má stále problém na webu něco najít nebo udělat a spory mezi kvalitou prohlížečů jdou jim lhostejné. Mysleme více na tyto začínající uživatele a nekomplikujme jim život.

Osobně IE moc nepreferuju, dokonce jsem mu namluvil že nejsem připojen k internetu, protože toho některé prográmky zneužívaly.
thingwath
Profil
Fred
Je to reklamní materiál firmy snažící se prodat svůj produkt, takže asi tak :-)

printf
Neexistuje žádný rozumný způsob jak nějaký prohlížeč zakázat. Ne tak, aby se to nedalo obejít. Každopádně jsem toho názoru, že tento problém řeší důsledné používání XHTML a CSS (přičemž cokoliv navíc - flash, javascript, java applety - nesmí být pro použití stránek nezbytné). Poradí si s tím každý prohlížeč. Kéž by jenom měla skončit éra webu vypadající všude stejně, to je blbost, blbost kterou nakonec chtějí stejně jenom tvůrci stránek.
printf
Profil *
thingwath
tím zakázaním jsem měl na mysli úmyslné znepohodlnění prohlížení stránek při detekci někajého prohlížeče. Třeba ve stylu hlášky "Omlouváme se, tyto stránky jsou určeny pouze pro Firefox". Jen jsem chtěl říci, že pokud takovouto hláškou chce někdo snížit počet uživatelů nějakého prohlížeče, je to pitomost.
habendorf
Profil
Tohle je celkově divné téma, původně jsem nechtěl zasahovat, ale když se to tak rozjelo...

Web je věc veřejná, sloužící (mimo jiné) k tomu, aby co největší okruh uživatelů měl co nejsnazší přístup k informacím. Snažit se koholiv nějak vytlačovat nebo omezovat je do nebe volající pitomost. Stránky a aplikace by měly být navrženy tak, aby neomezovaly nikoho v závislosti na připojení, použitém prohlížeči a použitém zařízení a případně nějakém tělesném omezení. Moje vize je taková, že zanedlouho se budeme připojovat k netu kdečím, pro mě za mě třeba mikrovlnkou (nebyla by to nádhera - mikrovlnka si z mražené pizzy přečte kód a šlukne si od výrobce pizzy ideální program pro rozmražení a pečení. No to už jsem trochu OT).
Uvědomte si, že 99% uživatelů jsou UŽIVATELÉ a když jim něco nejde správně na jejich prohlížeči, považují to za chybu stránek - a samozřejmě mají pravdu.
JaySee
Profil
habendorf
Uvědomte si, že 99% uživatelů jsou UŽIVATELÉ a když jim něco nejde správně na jejich prohlížeči, považují to za chybu stránek - a samozřejmě mají pravdu.

Uživatelé... to jsou ti, co nám "neuživatelům" kazí radost z dělání stránek. Já jsem sto, že bychom měli neodřiznout lidi od IE - to by asi byla skutečně blbost, ale možná by šlo odříznout IE od "nadstandartních funkcí". K těm 99%, je to přehnané číslo. Uživatelů, kteří hledají jen info a komfort jim je lhostejný, je daleko nižší. Já osobně jsem tak zdegenerovaný, že už nejsem schopný v IE napsat url.

Ano, tato diskuse se pohybuje v zajímavé úrovni argumentů. Bojujeme tady za ideál IE 0%, ale kolika lidem ho takhle vnutíme.

Anti IE
To je dobrý nápad

Mikrovlnka
Nevím, jak se dostávají novinky do jiných krajů, ale mikrovlnka, co si sama stáhne program na mražení, pečení a (s prominutím) buzerování kuchařky už existuje. Pak to taky seřve lednici, že neni máslo a ta řekne On-line obchodu, ať přiveze chleba. Sorry odbočil jsem od diskuse, ale takto fungují lepší věci, než třeba IE6.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0