Autor Zpráva
unit353
Profil *
pomozte mi rozhodnout. Chci udělat jednoduchou fotogalerii, která by měla:
- zobrazovat alba a vnořené alba s náhledy fotografií (album = složka na disku),
- alba budou mít název a jednoduchý popis,
- náhledy budou mít jednoduchý popis,
- po kliknutí na náhled se otevře v novém okně plná fotografie,
- administrační rozhraní pro editaci popisů a upload nových fotografií.

nic víc, žádné statistiky. Zátěž galerie je max 10 lidí online, zhruba 30 alb po 30 fotografiích. Musí to být v ASP.NET 2.0 (ale to je celkem fuk při tomto návrhu)

* Jedna možnost je udělat klasicky dvě tabulky v DB (alba a fotografie) a uchovávat info o struktuře alb a všech popisů tam. Všechny alba (=složky) by pak mohli být v jedné složce, protože struktura vnořených alb by byla určena v DB pod nějakým parentID (int).

* Nebo využít XML. Struktura alb by přesně odpovídala struktuře složek. Každá složka by měla XML soubor obsahující informace o daném albu a všech fotografiích, tzn. že všechny složky by měli svůj XML soubor, nebyl by žádný centrální, který bý pojmul celou galerii. Z toho XML by se snadno vygenerovalo výsledné album pro návštěvníka pomocí ať už XSL, SAX nebo JavaScriptu (to je na další zvážení). Musel by tam být tedy ještě jeden soubor Default.aspx v každém albu, který by transformaci obstaral. Administrace by pak použivala DOM k modifikování oněch XML souborů.

Co myslíte, je lepší v tomto případě použít DB nebo XML? Díky za názory :)
tiso
Profil
Použi čo chceš, tu sa nemá čo pokaziť...
Joker
Profil
unit353
Je to asi jedno. Použil bych prostě to, co se mi zdá jednodušší na naprogramování, v mém případě asi databázi. Ale třeba zas někdo dělá raději s XML, tak by vybral XML.

Základní parametry jednotlivých řešení jsou shrnuté hned v dotazu, tak z toho vyplývá i výhoda databáze a XML struktury:
XML: bude to přehlednější při pohledu bez webového rozhraní, třeba přes FTP, snazší na zálohování- prostě bude stačit překopírovat adresářovou strukturu, u DB se musí dělat export a import z administračního rozhraní.
DB: bude to snazší na programování, nebude se potřeba pytlíkovat právě s adresářovou strukturou; zatímco u XML to bude asi chtít ověřovat kde se zrovna nacházím, odkud číst, jestli existuje adresář, jestli existuje soubor,... data v databázi jsou přístupná odkudkoliv a vždycky stejným dotazem.

Možná jedna věc, pokud by ten web byl umístěný na nějakém free hostingu, který omezuje maximální počet dotazů do db (např. WebZdarma, i když vzhledem k tomu ASP.NET tam tenhle web asi nebude), je pak lepší vždy když lze databázi nějak rozumně obejít to udělat.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.