Autor Zpráva
Jorka
Profil *
Zdravim,

chtel bych se zeptat nekoho kdo ma zkusenosti s platbou do USA. Jde mi o to ze bych rad nakupoval nejake vetsi mnozstvi vyrobku kazdy mesic v USA. Chci se zeptat jak je to s platbamy do zahranici a na co si dat pozor. Cim je lepsi platit a jak je to nejvyhodnejsi.

Firma, u ktere budu nakupovat, nema ucet paypal. Akceptuje platby katrou, prevodem na ucet nebo sekem.

Diky za rady

oleh@volny.cz
Madenio
Profil
Najjednoduchsi a najrychlejsi sposob ako zaplatit je prostrednictvom karty, najviac bezpecny a vzhladom na uctovnicke zasady v EU je pre teba najlepsie nakupit prostrednictvom bankoveho prevodu (pokial chces nakup tovaru niekde dokladovat), ale musis tam pocitat s omeskanim tak 3-4 dni a poplatkom za tento prevod okolo 250-400Kc.
Co sa tyka sekov, tak do toho by som sa moc nepustal, u nas je velmi velky problem vobec sek preplatit, nie to este nim nejake peniaze poslat - trva to dlho a je to dost nemotorne (napr. cez Western union mozes posielat len do 12 na obed a pod.)

Ked budes platit kartou treba si pozriet ochranne symboly (a symboly serioznosti) ako je predovsetkym SSL certifikat (ak ti bude stranka hlasit nejake problemy s SSL certifikatom, alebo nieco pod -> rychlo prec), treba si urcite aspon zbezne pozriet v akom stave maju Privacy policy a terms of use (pokial tam maju len nejakych par viet a nedozvies sa tam o nich nic -> je to na zvazanie).
Co sa tyka ostatnych symbolov, pokial su tam symboly typu BBB Online, truste, Bizrate... tak je to doveryhodna firma, ktora dba o svoj goodwill.

Treba si aj pozriet, prostrednictvom koho sa realizuju platby kartou - ci je to znama spolocnost ako 2CO, Worldpay, Chronopay...

Najlepsie pre teba je, pokial po Checkoute u toho online obchodnika budes presmerovany na platobny terminal spolocnosti, ktora mu sprostredkovava tieto platby - jednak to mas viac secure (ze naozaj bola platba spracovana) a reklamacie mozes riesit priamo aj s touto platobnou spolocnostou nie s obchodnikom. Zazil som, ako to funguje u 2CO a tam mu okamzite zamrazia prostriedky na ucte pokial su nejake pochybnosti a pod.

Posli tu stranku na ktorej chces nakupit a pozriem ti na to.
Jorka
Profil *
To je kamenny obchod a objednavat budu telefonicky nebo mailem. Web nemaji.

Takze platba kartou je nejlepsi zpusob ? me jde o to abych misto 2000,- Kč nezaplatil 2500,- a podobne.

Diky za rady
Mastodont
Profil
Pokud nemají web, tak jim těžko budeš odsud platit kartou (??)

Máš jeetě možnost jim peníze poslat v obálce poštou.
Jorka
Profil *
prave ze maji moznost placeni kartou. overi ji bud telefonicky nebo pres svuj nejake elektronicky system.

posilani penez v obalce neprichazi v uvadu. je to moc riskantni.


hlavne me zajimaji ty poplatky za platbu kartou a prevodem na ucet
nightfish
Profil
Pokud nemají web, tak jim těžko budeš odsud platit kartou
pokud máš u karet povolené MO/TO platby (mail order/telephone order), tak stačí k provedení transakce jen číslo karty, jméno majitele a datum expirace - tzn. klidně stačí tyto údaje zaslat mailem (samozřejmě pomineme-li bezpečnost)
Madenio
Profil
V takom pripade odporucam platbu cez bankovy prevod - mas to iste a mozes to reklamovat. S MO/TO zatial skusenosti nemam zial.
Jorka
Profil *
aha... diky za informaci... a nemate nekdo nejake zkusenosti s poplatky ? jak jsem jiz psal vyse... nerad bych misto dvou tisic platil dva a pul tisice :(
Madenio
Profil
Bohuzial bude to tak. Ked chces zaplatit prostrednictvom bankoveho prevodu, musis poplatok za prevod znasat ty -> podla toho aku mas banku - skus sa informovat, u nas je to okolo 300-600sk.
Mastodont
Profil
Ciboha. A kolik jsou poplatky při platbě kartou za převod do cizí měny?
Timy
Profil
Nevím, jak je to jinde, ale u PayPal jsem při nějaké mezinárodní transakci platil poplatky cca $20.
Mastodont
Profil
Takže když bych si chtěl koupit třeba soft za 50 dolarů, tak je asi lepší Jimaz, že?
cvachta
Profil *
Pokud pouze přes Paypal platíš, je to zdarma. Já sem si tak platil věci na ebay.
Jorka
Profil *
me hlavne zajimaji platby kartou.... a take pripadne poplatky za kartu nebo prevod z uctu na ucet v USA...
nightfish
Profil
pri platbe kartou nese naklady prijemce platby - podle jeho smlouvy s bankou si jeho banka od nej bude urcitou cast placene castky (vetsinou 1-4 %)

co se převodu týká, při zadávání platebního příkazu lze určit, jakým způsobem bude probíhat platba poplatků za převod
SHR = share - poplatek za převod se dělí mezi odesílatele platby i příjemce
OUR - poplatek za převod nese odesílatel
BEN - poplatek za převod nese příjemce platby

záleží na dohodě mezi obchodními partnery, ale většinou se volí OUR nebo SHR
quinux
Profil
Jorka
IMHO nejlepší způsob je platba kartou příp. ten PayPal, ale to bude u kamenného obchodu problém. Karta musí být embosovaná a jak psal nightfish musíš mít tento typ transakcí povolen.

Při platbě kartou platíš jen cenu, kterou ti obchodník naúčtoval a neplatíš žádné poplatky bance. A jak se ptal Mastodont tak za převod do cizí měny, neplatíš taky nic (alespoň v eBance jsem nikdy nic navíc neplatil).
unit353
Profil *
Jorka: překvapuje mě, že to tady nikdo nezmínil, ale existuje určitá šance, že si balík ponechají na celním uřadě! Záleží jak bude balík těžký, co na něm bude napsáno atd. Balík mohou otevřít a prozkoumat, na to mají plné právo. Potom vám vyměří odhadem (pokud nepředložíte fakturu) DPH a taky daň z poštovného. Takže se to klidně dost prodraží. Nic se neplatí pokud je balík pro osobní účely a pod 6000 Kč. Pokud opravdu chcete nakupovat "vetsi mnozstvi vyrobku" tak doporucuji google a prostudovat poštovní cla apod.
quinux
Profil
unit353
překvapuje mě, že to tady nikdo nezmínil,..
Ono to nebylo předmětem dotazu ;o)


Pokud opravdu chcete nakupovat "vetsi mnozstvi vyrobku" tak doporucuji google a prostudovat poštovní cla apod.
V tom případě, bych nedoporučoval google, ale raději se rovnou obrátit na celní správu a zeptat se tam. Zákony jsou psány tak, aby jim běžní lidé nerozuměli ;o)
Madenio
Profil
A kolik jsou poplatky při platbě kartou za převod do cizí měny?
Platba kartou cez obchodnika je spoplatnovana tak ako klasicka platba u obchodnika v kamennom obchode... cize par korun - zalezi od typu balika sluzieb.


Potom vám vyměří odhadem (pokud nepředložíte fakturu) DPH a taky daň z poštovného.

Pokial je vnutri prilozena faktura -> zaplatis CLO (podla sadzobnika) a DPH. Dan z postovneho sa neplati (ultralol) a takisto sa neuvadza na fakture, ktora sa priklada ku zasielke
Odporucam dohodnut sa s obchodnikom, aby ti fakturu poslal postou zvlast a obsah zasielky na sprievodne tlacivo deklaroval ako "Samples" alebo "Gift", tym padom to colnicu nezaujima.
quinux
Profil
Madenio
Platba kartou cez obchodnika je spoplatnovana tak ako klasicka platba u obchodnika v kamennom obchode... cize par korun - zalezi od typu balika sluzieb.
Nevím jak to máte na SLovensku, ale v ČR je platba kartou pro toho kdo s ní platí zdarma. Náklady na platbu nese prodávající.
Madenio
Profil
ako hovorim, zalezi to od balika, ja to mam zadarmo k embossovanej karte, studentske baliky to maju 8sk/ transakcia atp.
Jorka
Profil *
no opravud budu nakupovat vetsi mnozstvi, takze na CLO budu davat kazdopadne nejake dane... atp veci.

jeste me napadlo... doporucit dodavateli z USA aby u nas zalozil bankovni ucet a spravoval ho sam (jako obchodniho partnera by to mozna pro nej bylo zajimave), ale to uz nevim jak to ma resit tady ucetnistvi atd veci... tj. kdyz bude prodavat z USA a zboz posilat sem a ucet bude mit tady v CR tak jak to cely musi fakturovat atd... toto je fakt hrozna vec.

Pokud clovek chce neco nakoupit v USA a musi platit tak z vasich poznatku usuzuji, ze vetinou clovek prelati 250-500 Kč. Coz je fakt hrozne
Madenio
Profil
Nie je pravda co hovoris.

Kedze je to firma s registrovanym sidlom v USA (a teda aj danovy domicil v US) moze mat otvoreny ucet v zahranicnej banke avsak danove priznanie aj cele uctovnictvo riesi s uradmi v USA. Horsie je to, ze zahranicny subjekt si na dialku u nas (resp. v CR) otvorit ucet nemoze - jedine prostrednictvom splnomocnenej osoby, alebo lokalneho zastupenia.
Danova povinnost, o ktorej hovoris by tejto firme vznikala len vtedy ak by mala sidlo na uzemi CR.
unit353
Profil *
Madenio

"Celní poplatky budou počítány z celní hodnoty. Celní hodnota je hodnota zboží + další poplatky (zejména dopravné). Pokud není dopravné, nebo kód INCOTERMS uveden na faktuře, nebo nebude dopravné doloženo jiným způsobem, bude do celní hodnoty zahrnuto dopravné dle ceníku UPS CZ"
Wdk
Profil *
Zdravím, já narazil na podobný problém - chci si koupit knihu, oni mi poslali proformu, že mám zaplatit prostřednictvím "money order". Své číslo účtu neposlali. Neměli tím na mysli MO/TO? Pokud jo, tak mají smůlu :)
nightfish
Profil
že mám zaplatit prostřednictvím "money order"
viz wiki
vyrozuměl jsem z toho, že je to "něco jako šek", avšak s tím rozdílem, že nemůže být nekrytý
o realizaci tohoto způsobu platby v ČR jsem neslyšel, doporučuji se s nimi buď zkusit domluvit na něčem jiném a nebo zvolit jiného dodavatele

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0