Autor Zpráva
adamico
Profil
Zdravím.
Chcem sa opýtať, dajú sa pc prepojiť káblom (napr. lan kablom) bez potreby switchu/hubu ?
Casero
Profil
adamico
Ano, ale musí se jednat o "křížový" kabel.
DoubleThink
Profil *
Ano, ale musí se jednat o "křížový" kabel.
Dnes už nemusí, síťové prvky běžně zvládají cable detect.
adamico
Profil
Čiže stačí mi lan kabel ? A ešte jedna zásadná otázka, pôjde to ked je na jednom pc Vista a na druhom XP ?
yurry
Profil *
urcite, ale teba vediet ako to na viste nastavit, napr. ja to neviem. takze si an to sam.
temistokles
Profil
adamico
Ja som mal už problém s XP SP1 a SP2 ;)
adamico
Profil
temistokles
Tak, ked s tým boli problémy, tak čo bude potom s operačnými systémami xD... ach, milovaný windows
Siven
Profil *
u kámoše jsme to rozchodili na LINUX<=>WIN98 přes kříženej kabel
Mistr
Profil
adamico
Na počítačové sítě jsem našel, dle mého soudu, výbornou sérii článků. Alespoň já jsem tam zatím našel prakticky vše, co jsem v tomto oboru potřeboval. Třeba pomohou i Tobě.
adamico
Profil
Mistr
Ked som pozeral ine temy, tak som to asi už od teba našiel, takže som si to prečítal, ale nepíše sa tam, či je nutný križený kabel alebo normálny...
Mistr
Profil
adamico
Někde to tam je: první odstavec v části Zapojení vodičů dole na stránce http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=7543& Itemid=59&limit=1&limitstart=1

V podstatě platí to, co radil Casero:
pro spojení počítač - počítač užij křížený kabel
pro spojení počítač - router/switch užij přímý kabel
pro spojení router/switch - počítač užij přímý kabel :-)
s tím, že platí i DoubleThinkova poznámka. Přečti si to a uvidíš sám.
Plaváček
Profil
Mistr

Opravím Mistra, ač nerad.

Rozbíhal jsem doma počítačovou síť a kabel byl hromsky dlouhý. Tři dny mi mrška síť běhala místo na 100 Mbitech jenom na 10 Mbitech. I když mám pětiportový switch a kvalitní síťové karty.

Překřížení kabelu pak vyřešilo všechny problémy. Někde na americkém webu jsem se to dočetl a fakt to funguje. Čili i při spojení počítač - switch - počítač můžeš použít křížený kabel.
Mistr
Profil
Plaváček
Opravím Mistra, ač nerad.
Klidně opravuj, nemám s tím problém. Naopak se rád něčemu novému přiučím.

V mnou odkazovaném článku též píší něco podobného, co jsi zde nastínil. Píší tam:
Poznámka - některé switche nebo routery podporují funkci automatické detekce / nastavení použitého kabelu (autosensing MDI/MDX), ale raději doporučuji použít klasický přímý kabel i když tuto funkci switch podporovat bude. Levnější zařízení s tím mohou mít problém a nemusí fungovat spolehlivě.

Ono s těmi sítěmi jsou problémy asi pořád... ;-)

kabel byl hromsky dlouhý
Mimochodem, čemu říkáš "hromsky dlouhý"? Já si totiž chci také doma zprovoznit síť. Původně to měla být wi-fi, ale jsou tu nějaké potíže s dosahem routeru (síťová karta v počítači ho nechytí). Takže to budu dělat přes kabely. Proto se ptám na tu "hromskou délku".
Plaváček
Profil
Mistr

45 metrů s překříženým kabelem přes switch a pod plochou střechou. Funguje to a důkazem je fakt, že píšu z počítače, který je takto zapojen :)
Mistr
Profil
Plaváček
45 metrů
Tak to nepřekonám. :-)
adamico
Profil
Len tak, firma alza.cz ponuka 305 metrové....
Plaváček
Profil
adamico

Bez switche na každé straně a zesilovače signálu uprostřed nemáš šanci takovou vzdálenost překonat. Vím to, zkoušeli jsme to. V zimě to šlo. V létě, jak se kabel zahřál nad únosnou mez, ani náhodou. Pakety se ztrácely a síť trpěla podivnými výpadky.
adamico
Profil
Plaváček

No na také vzdialenosti by sa už hodili 50 cm zakopané optické káble..(Ak by nebolo lacnejšie prenajať si už existujúci okruh)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0