Autor Zpráva
.)
Profil *
Dobrý den, přečetl jsem několik článků na cool url a četl jsem i na foru ale stále nějak nevim jak to zprovoznit :)
rád bych například adresu
stranka.cz/index.php?clanek=kontakt.php predelal na
stranka.cz/kontakt/

a nevim přesně co napsat do <a href="?">
a pak do .htaccess

pochopil sem to tak, že script v .htaccess mi podle nějakýho pravidla odmaže přebytečný znaky a vloží lomítko na konec?
ale když bych to chtěl třeba pojmenovat na jinej název např stranka.cz/zde-me-muzete-kontaktovat/ (vim, ze je to blbost ale jen jako ukazka:)
tak sem to nekde pochopil tak, že nazev je v databazi a např přes id se vlozi nazev např stranka.cz/11-zde-me-muzete-kontaktovat/ ale nekde sem to videl i bez id.. a vubec nevim co s tim : ) doufam, že mi z toho někdo pomůže :)) díky moc
Anonymní
Profil *
Články v databázi máš vázány nejčastěji na ID článku, je možné tam mít i SEO klíč.
Seo klíčem se myslí například řetězec vytvořený z titulku článku (odstraní se diakritika, převedou se písmena na malá a nealfanumerické znaky se nahradí pomlčkou)

V htaccessu máš například:

RewriteEngine On

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-F
RewriteRule ^([0-9a-z/-]*)$ /clanek.php?seo=$1 [L,QSA]


To znamená, že pro všechny url, které zadá uživatel do prohlížeče (složené z písmen, čísel, pomlčky a lomítka):
např:
http://subdomena.domena.cz/kontakt.html
http://subdomena.domena.cz/fotogalerie-z-roku-2007.html

si server natáhne ve skutečnosti stránku /clanek.php?seo=nezev-pozadovane-stranky
např: /clanek.php?seo=fotogalerie-z-roku-2007.html


No a ve scriptu clanek.php si ty zjistíš hodnotu toho seo klíče a pak si vytáhneš z DB potřebný záznam.

ADD: stranka.cz/11-zde-me-muzete-kontaktovat/ vs. stranka.cz/zde-me-muzete-kontaktovat/
Tam přibude id článku například proto, že článek nemusí mít uníkátní titulek vrámci databáze a podobně, ale nutně to tam být nemusí.
.)
Profil *
super diky moc už to šlape :) jen ještě je nějakej rozdíl mezi
domena.cz/stranka
a
domena.cz/stranka/

má to nějakej "vyšší" význam nebo je to uplně jedno ? :)
.)
Profil *
Aha, tak sem si znova přečetl článek na intervalu a už sem zjistil problém toho lomítka .)
zkusim nějak přeluštit ten kod na intervalu a kdyžtak ještě napišu :) zatim dik

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0