Autor Zpráva
TomAsQo
Profil
ahoj,
trapi ma par veci v linuxe:
1) v com(IDEcko) vyvijat programy c++, pascal, python,... chcem to cele robit v jednom programe...skusal som gvim, ale viem len zakladne prikazi a neviem to este velmi nakonfigurovat... (vyvijaju|daju sa robit) v jednoduchom editore(vime) vacsie aplikacie?alebo tam sa vacsinou pouzivaju uz cele IDEcka? hladam nieco take ako quanta na programovanie v PHP a HTML, len aby to bolo pre zmenu na C++, PYTHON a PASCAL ;) aa aby sa to dalo nakonfigurovat do 5 minut ;) co poradite?

2) aku priponu maju skompilovane napr. .pas(pascalove) subori? myslim obdoba .exe vo windowse... leboo sa mi konecne podarilo skompilovat subor v linuxe vo gvime(:compiler fpc,-(trosku upraveny /usr/share/vim70/comiler/fpc.vim) a :make) aleee urobilo mi to .o subor, ktory sa neda spustit bez pomocnej aplikacie ;( resp. po dvojkliku sa ma pyta, ze cim to mam spustit ;( co mam robit?
neda sa "to" nejak tam nastavit, aby mi to hned po nejakom prikaze aj spustilo to, co som skompiloval?
bukaj
Profil
TomAsQo
v com(IDEcko) vyvijat programy c++, pascal, python
Eclipse CDT, KDevelop, Boa Constructor, PythonCard.

skusal som gvim
GVim je pouze editor.

(vyvijaju|daju sa robit) v jednoduchom editore(vime) vacsie aplikacie?
Dá se všechno. IDE jsou tu jen proto, aby práci ulehčovaly. Aplikaci můžeš dělat i pomocí cat :)

aku priponu maju skompilovane napr. .pas(pascalove) subori?
Nevím konkrétně, jak jsou na tom zrovna pascalovské soubory, ale obecně binárky v linuxu nemají žádnou příponu. Linux nerohoduje o jaký typ souboru se jedná podle přípony, ale podle hlavičky.

aleee urobilo mi to .o subor, ktory sa neda spustit bez pomocnej aplikacie
Soubory s příponou *.o jsou tzv. objektové soubory, typu ELF (Executable and Linkable Format). Na cestě k vytvoření binárního spustitelného souboru stojí ještě linker (a možná ještě něco, tak do hloubky jsem to nezkoumal), který teprve slinkuje ELF soubor s potřebnými knihovnami.

Standartním linkerem v linuxu je ld (viz man ld). Pokud jde o ten Pascal, tak bych se zkusil podívat na linuxsoft. Ale víc neporadím, já se spíše zajímám o Céčko :)
Dr.Silenec
Profil *
pro Cecko je dobry Anjuta

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0