Autor Zpráva
Nai Dzet Quiv
Profil
Ahoj.
Chystám jeden velký projekt, očekávám velkou návštěvnost. (Bude větší až lepší než jakpsátweb.cz!! ;-) )
Nevím si rady s tím, jestli mám udělat několik (asi 20) samostatných stránek (tzn. od DTD do </html>; dale jen "model 1"), nebo jen jednu ve stylu index.php?ukaz=nejaka-rubrika (dale jen "model 2"). Nejvíce bude navštěvována 1 sekce, po ní 2 a nakonec "odpad" - "o nás", "o stránkách"...
Především myslím vliv na traffic, cacheování a rychlost zpracování na serveru (pozn.: moooc návštěv):
:: o kolik bude model 2 pomalejší pri zpracování na serveru?
:: jaky bude mit vliv model 1 na traffic?
:: jaký bude vliv modelu 2 na SEO?
Zajímá mě Váš názor na optimalizaci výkonu.
Ptejte se, na případné dotazy rád odpovím!
(Pozn.: s podobně velkými projekty nemám zkušenosti.)
mat
Profil
musím se přiznat, že jsem tvůj příspěvek ani po několika přečteních příliš nepochopil - ještě jednou a nějak srozumitelněji
Nai Dzet Quiv
Profil
Já to tušil! ;-)
Co je "lepší": samostatná stránka neco.php nebo index.php?ukaz=neco? V druhém případě se načíta do "základu" stránky kód, který se includuje, vybere z databáze...
Leo
Profil
To treba zalezi na tom kesovani - jinak receno jestli stranky kesovat muzes, za jak dlouho obsah zastara, atd. Leo
Nai Dzet Quiv
Profil
pro Lea: Ale to já vím!! ;-) Já od Vás očekávám strategický plán, něco jako pětiletku... ;-)))
Leo
Profil
Na to je obavam se zadani moc obecne, asi jako usneseni X.teho sjezdu KSSS, Leo
Honza Hučín
Profil
Zastávám názor, že čím míň parametrů v adrese, tím lépe. Nejen kvůli SEO (řekl bych, že neco.php bude na slovo "neco" výš než index.php?q=neco), ale i kvůli tomu, že velký počet parametrů zvyšuje riziko programátorské chyby při obsloužení.
Nai Dzet Quiv
Profil
pro H. Hučína:
Já si také myslím, že proměnná v URL má (o dost) nižší váhu než přímo název souboru.
Ale navíc při verzi s proměnnou v adrese se musí na serveru o něco víc zpracovávat, což by se mohlo při opravdu velké návštěvě projevit při odezvě ze strany serveru...
Dále je to méně pohodlné pro programování, raději napíšu novou XHTML stránku, než bych includoval tisíce souborů, spoustu kódu generoval dynamicky atp.
Tohle všechno stojí proti trafficu.
Otázka pro všechny: jak postupujete při tvorbě velkého projektu (téma zůstává neměnné), bez ohledu na (nejen) moje názory na to?
Celou situaci jsem si promyslel - asi udělám samostatné XHTML stránky, protože:
* lepší SEO
* rychlejší zpracování na serveru
* lepší přehled při programování a kódování
Trafficu se bát nebudu, protože stejně budu muset mít neomezený (ale i tak mě VELMI zajímá, jaký objem dat se ze serveru stáhne!)
Lemur
Profil *
Lepš jsou určitě samostatné stranky, a to z těchto duvodu:

- Hezčí URL, SEO
- Možnost cachování pro každou stránku zvlášť
- Přehled kde je co
- Odpadnutí šílených konstrukcí jako např. olbřímí switch/case v index.php

Ale includoval bych určitě. je to rychlejší, ale jen to, co je třeba. U mně většinou vypadá vnitřek nějak tahle (názvy přeloženy pro větší srozumitelnost):


<?
include("spolecne_casti.php");
include("specificke_casti.php");

udelej_hlavicku("jmeno stranky",JAK_JI_CACHOVAT);
?>
XHTML obsah
<?
udelej_patricku();
?>
Nai Dzet Quiv
Profil
pro Lemura: Jasně. Díky. Já už jsem se ale rozhodl, a to pro... .... .... ... WAITING ... ... ... ...verzi, o které povídáš ty. Z těch důvodů, o kterých jsi mluvil.
Include je samozřejmostí. Ty jsi myslel, že bych měl includovat i DTD a <head>? To jsem v životě nedělal. Myslíš si, že to bude lepší? V čem?
Mimochodem, proč vkládáš patičku funkcí? (Tam bych rovnou do kódu vložil include, není tam co měnit.)
thingwath
Profil
Já bych to udělal všechno přes index a ten schoval za nějaký mod_rewrite, i když ani to není nutné :-) Ale to z programátorského hlediska, protože mi to tak přijde asi jako jediné dlouhodobě únosné :-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0