Autor Zpráva
inferi
Profil *
Ahoj,
potřeboval bych poradit. Cchci udělat něco jako dodatečné menu, jednalo by se o rozbalovací nabídku pomocí select, jde o to, že potřebuji, aby hned po označení volby najela daná stránka bez toho, aby bylo nutné klikat na tlačítko typu: Přejdi na zvolený obsah, ví někdo jak na to?

Omlouvám se, pokud se tento dotaz opakuje, když jsem hledal, tak nic, ale možná sem zadal špatné výrazy.
Bubák
Profil
ví někdo jak na to?
Já to nevím, a ani nechci vědět, je to proti přístupnosti. Je to v javascriptových příkladech na jpw.cz, Select způsobí přechod na jinou stránku.
imploder
Profil
Já to nevím, a ani nechci vědět, je to proti přístupnosti.

Jak to? Mně naopak připadá, že to, že uživatel nemusí výběr potvrzovat tlačítkem, dělá ovládání pro něj pohodlnější a jednodušší.
Bubák
Profil
imploder
Mně naopak připadá, že o přístupnosti nemáš nejmenší tušení.
imploder
Profil
Bubák
Jako pro slepce a tak? Taky nevím, proč by v tom měl být problém.
Venca V
Profil
Jako pro slepce a tak? Taky nevím, proč by v tom měl být problém. - kromě toho, že se z takového "odkazu" slepec s hlasovou čtečkou nikam nedostane, ani o existenci takového "odkazu" nemá tušení, to vskutku jiné problémy nemá.
P.S.: A nemusíme si k příkladu vybírat slepce, zkus se ze selectu na výše odkazované stránce dostat na druhou nebo třetí adresu v pořadí bez použití myši. Povedlo? ;-) edit: při použití MSIE6.
imploder
Profil
V tom jak fungují tyhle čtečky se opravdu nevyznám. Předpokládal jsem, že čtou i obsah nabídek a člověk si v nich může normálně vybírat. Když vyplňuje formulář taky to vidí (resp. slyší), ne?
imploder
Profil
Na webu se bez myši samozřejmě neobejdu.
EDIT: ano, Lynx se ovládá klávesnicí; narozdíl od IE to v něm ale funguje
EDIT2: odkazování přes nabídky může být asi překážka pro vyhledávače, těm je však jedno, jestli se tam na něco kliká
Venca V
Profil
imploder
samozřejmě, že čtou obsah nabídek, ale zaprvé pochybuju, že v tom selectu budeš zadávat celé url, a i kdybys tam celé url zadal, myslíš že slepec si poslechne http://nějaký-web.cz/stránka.php?nevímco=1784&další_parametr=12, zapamatuje si to a následně naťuká do "adresního řádku"? To asi není příliš přístupné. Existují (i když jich není mnoho) i uživatelé s vypnutým JS nebo s prohlížeči JS nepodporujícím, které tímto také odřízneš, stejně jako vyhledávače...http://www.ikaros.cz/node/3215
imploder
Profil
Venca V
nj to je pravda. Neříkám, že select se hodí jako navigační prvek, myslel jsem, že jde o to tlačítko. Tyhle problémy s tím jsou ať už se to potvrzuje tlačítkem nebo samo.
Bubák
Profil
imploder
Lynx se ovládá klávesnicí; narozdíl od IE to v něm ale funguje
IE jde ovládat klávesnicí docela dobře, má obdobně jednoduché ovládání, jako Lynx, jenom oba prohlížeče se používají, až na drobné výjimky, zcela jiné klávesové zkratky.
Příklad Select způsobí přechod na jinou stránku jaksi v Lynxu nefunguje, Lynx totiž neumí JavaScript. Ani textové prohlížeče, které JS umí, jako Links a Elinks se přes kombinaci selectu a JS "neprokoušou", protože JS podporují omezeně.
Jak zvládnou takovou selecto-scriptovou kulišárnu smartphony, nevím a ani si to netroufám odhadnout.

Nevím proč, když se řekne "přístupnost webu", tak spousta lidí si myslí, že jde jen o slepce. Přitom stačí třeba trochu paranojdníh admin, který v prohlížeči vypne JS, což se klidně může stát ve škole, internetové kavárně... Pak je "odkaz" udělaný pomocí selectem pro 99,9% lidí nedostupný, 0,1% lidí zvládne adresu "vycucnout" ze zdrojálu, což ale zabere nějaký čas.
Přístupný web je důležitý i pro SEO, protože když se robot vyhledávače nedostane přes "odkaz", tak jde o dům dál.
Plaváček
Profil
imploder

V tom jak fungují tyhle čtečky se opravdu nevyznám.

Možná ti pomůže tento článek? http://poslepu.blogspot.com/2008/02/screen-readery-semantika.html

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0