Autor Zpráva
jakubroz
Profil
Ahoj,
Pokud bych chtěl větší prostor pro web a chtěl bych si udělat vlastní server, stačí pro to (jak se vsude píše) obyčejný starý počítač na který dam linux?
Pokud mam připojení 2Mb kolik by to utáhlo asi tak lidí?
Prosím, zkuste mě trochu obeznámit s timto tématem. zatim se v serverech moc nevyznám. diky
Měsíček
Profil
No tak obyčejný starý počítač, není zrovna dobrý nápad :)
jakubroz
Profil
samozdřejmě počítam s rozšířenim chlazení a zdroje.
Měsíček
Profil
Jaká je konfigurace tvého počítače? (od RAM přes Procesor až po chladič)
jakubroz
Profil
zatim nic nemam.
koupil bych. takže pište co by tak bylo potřeba, aby to něco utáhlo.
ale právě se všude píše jak stačí něco obyč, ale piště co je vhodné.
Timy
Profil
jakubroz
„samozdřejmě počítam s rozšířenim chlazení a zdroje.“
samozřejmě.

Jestli chceš větší prostor, pořiď si hosting, který ti nabídne víc. 2Mb připojení — upload nebo download? Jestli je to jenom download, tak upload bude kolem 512 Kb, takže když se ti tam připojí pět lidí, každý bude stahovat přibližně rychlost 100 Kb/s což je asi 12 KB/s. Navíc ten počítač musíš mít zapnutý nonstop, takže to sežere hromadu elektřiny.

Fakt to nemá smysl.
jakubroz
Profil
ok, jenom tak přemýšlím, jaké jsou možnosti.
S tim netem máš pravdu. už mi je to jasnější:-D
Jaký hosting by jste doporučili? Doposud všechny weby hostuju u gigaserver, kde jsem spokojen, ale ted budu potřebovat dost prostoru a u nich 25GB stojí cca 700-800/měsíc. což se mi zdá docela dost. ale zase to asi odpovídá kvalitě

Pokud znáte něco výhodnějšího, napiště. dik
Timy
Profil
jakubroz
Můžeš se zkusit domluvit tak, že by ti pouze zvedli limit, ale jinak bys zůstal na levnějším tarifu (pokud nepotřebuješ další služby vyšších tarifů). Třeba to půjde, třeba ne; nevím.
sonix
Profil
Domácí hosting podle mého názoru nemá moc výhod.. Jednak platíš za připojení (upload) jednak pořizovací náklady toho "starého PC" a něco stojí provozování (elektřina). Za ty peníze co pořídíš starý PC si koupíš kvalitní hosting s garancí min. 98.5% dostupnosti. A ještě když chceš mít více prostoru, tak se musím zeptat, k čemu tolik prostoru? vždyt stránky mají být co nejmenší kvuli načítání apodobně.. Že tam budeš mít downloady a ostatní havěť? - Přece k tomu stačí dokoupit další prostor a je problem vyřešen... U providera www.banan.cz máš spoustu výhod a hlavně to je celkem dost muziky za málo peněz (aspoň podle mě).

Taky jsem nad tím jeden čas uvažoval, mít doma pod kontrolou svoje webovky a mít to hezky pod kontrolou... Ale nevyplácí se to! Navíc budeš furt omezenej připojením zejména uploadem, tím pádem tam nebudeš mít moc velkou navštěvnost... A když si představím to nastavování (pokud ses pripojenej k bráně internetu přes router, tak budeš muset nastavovat tzv. výhybku, a budeš muset mít veřejnou IP) tak se mi do toho vubec nechtelo.. Zkus to jeste promyslet jestli to ma opravdu cenu..
jakubroz
Profil
jo už jste mě přesvědčili. jenom mě to tak napadlo.
pokud by mi dovolili pouze dokoupit prostor tak by to šlo.
no chtěl bych poskytovat prostor pro upload fotek. atd..
sonix
Profil
upload fotek? tak dej omezení velikosti třeba 0.8MB a vejde se jich tam mrtě... a pokud už jich tam bude opravdu hodně (přes 20gb) tak si prostě dokoupis dalsi hosting a je to.. :) je to opravdu stastnejsi cesta nez kupovat dalsi PC, navic to je hlucny, jelikoz to potrebujes hodne chladit kvuli navstevnosti apod..
Jan Rippl
Profil
jakubroz

Já jsem se vydal přesně tou cestou, ktero ses chtěl vydat ty:

- Starší PC AMD Athlon 750, RAM 512 + 256 + 128 (sdílené), 20GB HDD, 2x PCI síťové karty
- OS Debian 4.0 r3
- WiFi 2 Mbs / 254 kbs, router

Výhody:
Nezávislost, spousty možností konfigurace a různé služby, které si mohu určit sám.

Nevýhody:
Hluk (místnost kde spim), jsem servisman, co si vydělává ve fabrice na provoz serveru, místo toho aby server vydělával na mě, a já do tý fabriky už nemusel chodit :), co si nenakonfiguruju, to nemam, když se někdo rozhodne, prohlížet si baby na mých stránkách, já si baby z jiných stránek už neprohlídnu, když se něco po**lá, můj mobil (dávno prošlý lhůtou) si najednou vzpomene, že kdysi uměl také zvonit, bohužel však i v 1.00 ráno.

Náklady:
2-4000,- PC, 4000,- router a anténa, 400,-/mes internet, 100,-/mes veřejná IP adresa, 2500,- 1/2 (tušim, složenky a faktury nenávidim) roku záloha na el., 1x/rok elektrika (skutečně propáleno)

Proto nyní usiluji o profilinku (5Mbs/1Mbs už by mohlo být dostačující), což sebou však nese další nevýhody (dohady s ISP, apod.).
Pokud na serveru hostuje více lidí (můj případ), nastává další problém, jímž je kontrola obsahu, nebo naopak nedotknutelnost některých míst na disku, jako je např. emailová pošta (listovní zákon, apod.). Na časté návštěvy vyhledávacích a spamovacích robotů jsem si již zvykl.

No a chce to také něco málo umu, znalostí, a trpělivosti.

Klady +Zápory + Náklady <= (Vý/Pří)*nosy
Timy
Profil
Jan Rippl
Nepočítal jsi, jestli by se spíš nevyplatil dedikovaný/virtuální server?
sonix
Profil
Timy
Moje slova... proč si nezaplatit o polovinu min za dedikovany server? vzdyt forpsi a banan nabizeji dosti kvalitni server za mao penez..
Jan Rippl
Profil
Timy, sonix
No ono jde o to, že to připojení co mám nyní, bych měl tak jako tak. Abych zaplatil dedikovaný server, musel bych freehosting (komunitní), změnit na placený, tudíž začít podnikat (platit daně, odvody, apod.) :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0