Autor Zpráva
Birkof
Profil
Zdravím komunitu ;-)
Sháním informace o tvorbě sémantického webu. Přečetl jsem o tom pár článků a celkem se mi to líbí. Můj problém (dotaz) je ten, jak se tím pracuje? Řekněme, že umím vytvořit RDF soubor, to není problém, ale co dál? U XML je třeba při použití s PHP vytvořit XML parser atd.. Co mám zde udělat? Rád bych to provozoval na svém webu, popřípadě v práci, kde bych něco takového rád používal, ale zaboha nevím jak na to. Nikde jsem k tomu nic nenašel. Je třeba do PHPka doinstalovat nějaký plugin? Jaký program (sktipt) umí hledat v sémantickém webu, který si vytvořím?

Thx, za jakoukoliv rozumnou odpověď.
panther
Profil
Birkof
obávám se, že nevíš, o čem mluvíš..

Žádné PHP, žádné XML. Pokud máš normální web (normální rozuměj prosté HTML a CSS), tak jsou tři možnosti, jak může vypadat:
- kód bude jedna velká prasárna, sémantika nulová
- kód bude ucházející, ale žádný sémantický skvost
- kód bude krásný, čistý, sémantický, přístupný..

O zásadách semantického webu se dočteš třeba na semantika.name
srigi
Profil
Precitaj si nedavnu velku diskusiu. Alebo aj tuto.

Ja som stale nazoru, ze semanticky web je poznat podla toho, ze sa v nom zorientujem aj pri vypnutych CSS styloch (+vypnute obrazky). Ak sa zorientuje clovek, potom si s webom poradi aj robot.
Chamurappi
Profil
Reaguji na panthera a srigiho:
Birkof nemluví o sémantice v HTML, ale o sémantickém webu. V tom je hodně velký rozdíl a asi ví, o čem mluví.
tiso
Profil
panther, srigi - Birkof myslí trochu inú sémantiku...
panther
Profil
Chamurappi
tiso
asi máte pravdu. Nicméně mi nedá nezeptat se:
Jak tedy vypadá výše zmíněný sémantický web
Birkof
Profil
Birkof
obávám se, že nevíš, o čem mluvíš..


Nemohu souhlasit. Me nezajímá čitelnost kódu, o tom tu není řeč, ale o Sémantickém webu (RDF formát) viz.: http://www.w3.org/2001/sw/
panther
Profil
Birkof
omlouvám se, pochopil jsem celé téma špatně. Asi víš o čem mluvíš více než já.. :o)
Birkof
Profil
Nějaké info je taky zde http://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_web
Chamurappi
Profil
Reaguji na Birkofa:
Řekněme, že umím vytvořit RDF soubor, to není problém, ale co dál?
Umíš ho jistě i přečíst zmíněným XML parserem. No. A to je asi tak všechno :-)
Ještě si můžeš vygenerovat graf.

Můj problém (dotaz) je ten, jak se tím pracuje?
Záleží na tom, k čemu to chceš použít a čeho chceš dosáhnout. Sám RDF je totiž dost obecný formát. Zjednodušeně řečeno: Čím je XML pro syntaxi, tím je RDF pro sémantiku. Pouhé pouzdro, abstraktní nádoba na uchovávání provázaných dat se standardizovaným rozhraním. (Jestli jsem to dobře pochopil.)
Proto jsi přímo o RDF nic konkrétního nenašel. Zajímavé využití mohou mít až formáty postavené na RDF, třeba FOAF.

Jaký program (sktipt) umí hledat v sémantickém webu, který si vytvořím?
Zatím nevím o žádném známém vyhledávači, který by se specializoval na hledání v sémantickém webu. Zřejmě je to způsobeno i tím, že chybí standard (založený na RDF), který by se soustředil na něco široce využitelného. Zatím je to z pohledu běžných smrtelníků moc esoterický koncept.

Zkus si sem na diskusi přizvat Jirku Koska, ten má v oblasti sématického webu záviděníhodný nadhled.
Birkof
Profil
Děkuji Chamurappi!!! Pokud Vás to zajímá, tak před malou chvílí jsem našel zajímavý projekt http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/rdfapi/

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0