Autor Zpráva
kukii_
Profil
zdravim! tak tu mám takovou specialitku. doufám, že je někdo natolik znalý a ochotný, schopný poradit.
tak.. nevíte někdo jak se dělá kontura u textu ( tj. obtažení linkou, rámeček kopírující tvar, etc.. )? konkrétně potřebuji bílý text s černou konturou. určitě by to šlo řešit jako obrázek, ale tomu se chci vyhnout ( tak moc, že pokud jiná cesta neni, tak použiju background-color než obr ).
už nějakou dobu to hledám, ale mezi css styly to není, skript jsem pro to také nenašel. nejsofistikovanější a zároveň nejjednoduší řešení vyhrává xO)

děkuji moc za odpovědi.. take budu hledat dal ;]
kukii_
Nox
Profil
Mezi CSS to není a jsem si skoro jistý že to nepůjde jinak než obrázkem
použiju background-color než obr
k čemu by ti bylo background color?

Javascript nic sám kreslit neumí, graficky operuje pouze za pomoci CSS

PHP by to snad umělo za pomoci GD knihovny, ale výstupem bude opět obrázek
Joker
Profil
No, dělá se to blbě.
Jeden způsob je tak, že se vezme text a nad něj se umístí znovu ten samý text, jen třeba o 1px posunutý a jiné barvy. Tím vznikne efekt stínování třeba.
J
Profil *
kukii_
kdyby stačilo stínování: http://atd.havrlant.net/jednoduche-stinovani-textu
Nox
Profil
Ale umístit ho tak aby kopíroval tvar písma imho nejde, aspoň ne u všech fontů, něco takového jsem zkoušel, a text se v podstatě víc roztahuje do šířky než do výšky, prostě mi to nesedělo
Joker
Profil
Nox
Hmm, proč by to nešlo? Když oběma prvkům nadefinuju tytéž parametry- stejné rozměry, font, atd. a budou mít jen jinou barvu a posunutou pozici, neměl by s tím být problém.
Nox
Profil
měl sem na mysli to že by jeden z textů měl větší font a stejný tvar jako ten menší, takže by kolem těch menších písmen obkresloval jakoby obrys...a to podle mě nejde, stín samozřejmě jo
Plaváček
Profil
Joker

Za prvé se bude text na stránce vyskytovat dvakrát, což je kravina, za druhé pozicováním nedosáhneš efektu obrysu, ale pouze stínování. Nejde to a jediné řešení je obrázek, přičemž lze využít správné volby fontu a tohoto řešení: http://interval.cz/clanky/dynamicke-nahrazovani-textu/

Nic jiného mě nenapadá.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Plaváčka:
za druhé pozicováním nedosáhneš efektu obrysu, ale pouze stínování
Když uděláš ten stín vícekrát a pokaždé posunutý jiným směrem, bude vypadat jako obrys. (Což nic nemění na tom, že obrázek je lepší.)
Plaváček
Profil
Chamurappi

Možná máš pravdu, chtělo by to whiskoušet.
kukii_
Profil
zdravim. díky za rozjetou diskuzi ;]
1) proč se chci vyhnout obrázku : jde o nadpisy ( vyhledávání ). zároveň o informace, které tam už jsou jednou v podobě obrázku a chci je tam tak mít i v podobě textu, když bude s obrázky něco špatně.
2) proč background-color : jde o to, že to je bílý text na černo bílém vzorku. když použiju background-color na text přes span, tak si nerušim tolik vzorek ( jen v rozsahu textu a neni to tolik vidět ), ale zároveň už je to čitelné. tj. nejde tolik o grafický prvek, ale chci mít čitelný text a zároveň aby to nevypadalo jako černý obdelník přes vzorek.

jen co stránky dodělám, tak zkusim řešení s tim pozicováním ( několikanásobné stíny ). to by mohlo být dostačující. jestli někoho napadá lepší řešení, tak sem s ním :)
jinak super že píšete. dík
vertigo4
Profil
No mě napadá využít flash... nevím ted jak se přesně tomu říká, ale bylo by to na stejném principu jako má Reflex nadpisy
Nox
Profil
vertigo4
Flash? to už je ten obrázek lepší...navíc černobílý bude mít zanedbatelnou velikost...
Joker
Profil
vertigo4
Prostě nahrazování nadpisů flashem.
Možná by ale bylo jednodušší použít nahrazování nadpisů obrázkem (šel by použít i PHP generovaný obrázek, který by byl schopný zobrazit jakýkoliv text, takže by odpadlo to, že při změně nadpisu by se musel dělat nový obrázek)
Nox
Profil
Joker
To by šlo, ale je tam problém s diakritikou, je o tom psané (i s návodem) zde: http://interval.cz/clanky/cestina-v-graficke-knihovne-gd/
ale jejich řešení mi nějak nefungovalo (nebo sem ho tam neimplementoval blbě)
joe
Profil
sIFR je lepší řešení, než to řešit obrázkem, nemyslíte? ;-) Kontura textu by tam také měla jít.
vertigo4
Profil
joe
No dyť ;-)
Plaváček
Profil
kukii_

které tam už jsou jednou v podobě obrázku a chci je tam tak mít i v podobě textu, když bude s obrázky něco špatně.

K tomu slouží atribut ALT u obrázku.

Nechápu, co vymýšlíš. Buď tam nechej obrázek s patřičným ALT (případně i TITLE), nebo použij klasický image replacement.
joe
Profil
vertigo4
nevím ted jak se přesně tomu říká
;-)

Plaváček
nebo použij klasický image replacement
Nejsi zastáncem flashe? Myslím, že pokud není nadpisů příliš mnoho, je flash daleko lepší, než klasický image replacement. A to z důvodu například často měnícího se nadpisu...
habendorf
Profil
A to z důvodu například často měnícího se nadpisu...

V tomto případě je sIFR jednoznačně nejlepší volba.
kukii_
Profil
Nechápu, co vymýšlíš. Buď tam nechej obrázek s patřičným ALT

byla otázka času než někdo příjde s altem :). jo řeší to většinu toho, co jsem psal, ale prostě jsem skrytě doufal, že existuje lepší řešení. třeba nějaký tajemství v css. neni ale. každopádně, třeba ten hit se sifr je docela užitečný. zkusim to tadama. prdnout tam další obrázky mi přijde..

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0