« 1 2 »
Autor Zpráva
Perlino
Profil
Zdravím.
Je možné nějakým kódem znemožnit uživateli kopírování textu webu do schránky? (Ctrl+C)
Ano, nedávat texty na net. Ano, chrání je autorský zákon. Ale prostě na tom webu to tak chtějí. Existuje tedy nějaký takový kód přímo na vložení do textu nebo ne?
Díky
svadla
Profil
ne
max. delat z textu obrazek, ale to je taky hloupost
Perlino
Profil
No, to je. Doufal jsem, že to půjde vyřešit nějakým skriptem.
vertigo4
Profil
Perlino
Napadá mě opakovat nad textem průhledný .gif...
Perlino
Profil
vertigo4
To zas bude docela solidně zpomalovat načítání textu, ne?
vertigo4
Profil
Perlino
Ne ne. Stačí si třeba až na konec stránky vložit <div> (takže se načte až po textech), nastavit mu jako pozadí ten gif a div pak absolutně napozicovat nad požadovanou část. A navíc: ten gif bude třeba 10x10px, takže to nezpomalí...
Nox
Profil
to tak chtějí
Oni lidi chcou rúzné *** (něco si dosaďte), někdy prostě musíš vysvětlit, že to nejde, nebo je nesmysl.

Dalo by se kontrolovat stistknuté klávesy javascriptem a vzhledem k tomu, že JS umí do schránky
přidávat, tak by mohlo umět i odstraňovat, ale jistý si nejsem. JS jde ale samozřejmě jednoduše vypnout,
navíc nefunguje při zobrazení zdroje atd.

Šlo by to také například překrytím textu nějakým průhledným png (transparent barva asi nestačí, 0% png
nevím, ale 1% se nepozná) ... ale i toto samozřejmě bude platit jen na BFU

Celkově - nic, co by odradilo uživatele, který není úplná lama a chce to získat, neexistuje... a lama může napsat
někomu na icq;)
Perlino
Profil
Nox
samozřejmě, že pokud to nepůjde, tak mu to vymluvím. Jen zjišťuju, jestli to jde :)
Když bude chtít, tak si to jednoduše opíše, že ;) Tady jde o to, že ten text je profesní článek. Důvodem tedy je, že chtějí případným kopírovačům co nejvíc znepříjemnit život.

vertigo4
Ten text je třeba třístránkový článek...
Nox
Profil
Perlino
Lze vypnout javascript, lze vypnout styly, lze si zobrazit zdrojový kód, zobrazení přes čtečku, upravit si stránku firebugem/něčím podobným,
možností je hafo, každá z nich má hotovo a skopírováno za pár vteřin a nemusí opisovat

Samozřejmě lze nějaké to znepříjemnění lamám, také zákazníkům člověk těžko něco vymluví,
hlavně to udělat tak, aby to co nejméně obtěžovalo počestné návštěvníky
Joker
Profil
Perlino
Opět přišel čas vytáhnout můj oblíbený článeček... http://www.it-joker.cz/Pocitace-weby/15-Jak-zabranit-navstevnikovi-str anky----.html
Perlino
Profil
Joker
Jo, ten jsem četl ještě před založením tématu ;) A na něj směřovala poznámka: "Ano, nedávat texty na net." ;) V tom textu se ale jedná o obrázky a zdrojáky, nikoliv samotný text článku.
Alphard
Profil
kromě výše uvedeného je ještě možnost uložit text do pdf se zákazem kopírování textu
k tomu jsem se dostal jenom přes OCR, ale je to dost nepohodlné, jestli někdo ví, jak se k tomu dostat, sem s tím :-)
Plaváček
Profil
Perlino

V tom textu se ale jedná o obrázky a zdrojáky, nikoliv samotný text článku.

Cokoliv zveřejníš na internetu, lhostejno zda obrázek, video či nějaký závažný text, je přesně v okamžiku vystavení k dispozici každému na celém světě a to nezvratně. Zvykni si. Nejde to ochránit, nelze zabránit krádeži, nelze zabránit kopírování, nejde dělat zhola nic, kromě faktu prostého se smíření se skutečností. Jakákoliv ochrana je ve svém důsledku kontraproduktivní, zbytečná a postrádá jakéhokoliv smyslu.

Takže závěrem jediná smysluplná rada, které se ti dostane, zní:

"Máš-li k dispozici něco, o čem si myslíš, že to může někdo ukrást, zneužít nebo použít proti tvé vůli, nechej to v hlavě a nikomu se o tom nezmiňuj. I myšlenka se da ukrást a text na papíru zkopírovat. A obloukem se vyhni internetu."
Perlino
Profil
Alphard
Jo, to mě napadlo. Jenže takový dokument v tu chvíli většina uživatelů otevře externě a to já nechci. J
Perlino
Profil
Plaváček
Že to samozřejmě vždy obejít půjde, to vím. To je jedno. Nebudu tu popisovat, co přesně na tom webu má být. Jen jsme chtěli to kopírování znesnadnit.
Plaváček
Profil
Perlino

Jen jsme chtěli to kopírování znesnadnit.

Nedělejte to. Nemá to cenu. Vzdejte to. Je to zbytečné asi jako mužská prsní bradavka.

Neotravujte návštěvníky webu. Vždycky se to obrátí proti vám. Z jednoho prostého psychologického důvodu, který je hluboko uložen v každém tvorovi z rodu Homo Sapiens.

Platí totiž pravidlo, že pokud se vám někdo snaží k něčemu, co vy chcete získat nebo vlastnit, znesnadnit přístup či nedejbože zakázat, začnete okamžitě hledat vychytralou cestu, jak omezení obejít. I když jste to původně možná ani neměli v úmyslu. Prostě jakoukoliv ochranou, která stejně stoprocentně nefunguje, můžete naopak zájem případných budoucích zlodějů vzbudit, protože si řeknou: "To bych byl pěkná lama, kdybych tuhle pitomou ochranu neprolomil."

Vlastně je budete vzdělávat a je to fakticky váš cíl?
Perlino
Profil
Plaváček
Vzhledem k absenci jednoduché varianty to tak nejspíš udělám, jen jsem chtěl vědět, zda to jde ;)
peta
Profil
Jen doplnim...

vertigo4
zobrazit - styl stranky - bez stylu
select, ctrl+c, ctrl+v
(jakpsatweb - css - position, jakpsatweb - css - background)

svadla
nastroje - moznosti - zakazat obrazky
select, ctrl+c, ctrl+v

Nox
nastroje - moznosti - zakazat javascript
select, ctrl+c, ctrl+v
(jakpsatweb - javascript - priklady - zakazani udalosti)
(menicko.cz to ma aplikovane)

Alphard
Zalezi na tom, jak zabezpeceny PDF...
Ale OCR je samozrejme pouzitelne na vse, exportovat do tiff a pak to prohrat programem na skenovani textovych dokumentu, aby to prevedl na text.
Totez jde udelat s ostatnimi resenimi textu na obrazovce mimo zakazani prislusnych prvku.
Joker
Profil
Perlino
V tom textu se ale jedná o obrázky a zdrojáky, nikoliv samotný text článku.
Pokud je text na stránce, je i ve zdrojáku.

Nicméně... napadlo mě jedno řešení, jak poměrně dost znesnadnit kopírování textu ze stránky. Viz tenhle článek na Intervalu... má to být ochrana proti spamu, ale na to je to IMHO nepoužitelné právě kvůli nefungujícímu kopírování.

Vtip zpočívá v tom, napsat text pozpátku a pomocí CSS ho zobrazit zprava doleva, čímž vznikne zase ten původní text.
Nevýhody asi nemusím moc rozvádět... dost šíleně by se to udržovalo, vyhledávače uvidí nesrozumitelnou hatmatilku, stejně jako uživatelé bez podpory CSS. Navíc pokud by o ten text někdo opravdu stál, není takový problém si ho automatizovaně převrátit zase zpátky.
Perlino
Profil
Joker
To už je dost šílená varianta ;)

Koukal jsem na tu možnost zakázání události v JavaScriptu
onmousedown="return false"
která zakáže jakékoliv označení, nebo spíš kliknutí myši a myslím, že to je ono. Samozřejmě, jde to odstranit vypnutým JavaScriptem, ale prvotní účel, totiž aby kopírování nešlo jednoduše, to splňuje. Takže díky za řešení.
peta
Profil
Perlino
jak uz jsem psal k noxove reseni poznamku...
menicko.cz
Tam blokuji hned 4 udalosti a pak nejde na te strance skoro nic. Stejne tak snadno je mozne to zas zprovoznit, jednim kliknutim v nastaveni nebo v develop-toolbar.
Vse ostatni uz bylo napsane a zbytecnosti takovych veci. Kazdy, kdo se mne zepta, jak to obejit, milerad mu to reknu, at si z tve stranky zkopiruje, co je libo. :)
Joker
Profil
Perlino
Koukal jsem na tu možnost zakázání události v JavaScriptu ... která zakáže jakékoliv označení, nebo spíš kliknutí myši a myslím, že to je ono.
Skoro bych řekl, že zkopírování celá stránky by většina uživatelů udělala spíš přes ctrl-A, ctrl-C, než myší všechno označit a pak zkopírovat.
Přece jen, tyhle zkratky jsou docela profláklé i mezi začátečníky.

Hlavně si ale uvědomte, že takováhle opatření mají vedle částečného omezení kopírování i vedlejší dopady, třeba zabránit uživateli klikat na stránku není zrovna dobrý nápad.
Například já si při čtení delšího textu obvykle označuju kusy textu, které pak používám jako jakousi "záložku", abych se v tom textu neztratil. A tady na JPW jsem kdysi četl, že podobně to dělá třeba i Yuhů, takže nejsem sám.

Prostě takováhle opatření snižují uživatelský komfort na stránce a vždycky je na zvážení, jestli to stojí za to.
Bubák
Profil
Tam blokuji hned 4 udalosti a pak nejde na te strance skoro nic.
Obyčejnému uživateli toho jde dost, viz příklad (v příkladu je totéž blokování)
Zajímavá je diskuse k článku.
Joker
Profil
Bubák
Obyčejnému uživateli toho jde dost
Jo, třeba neklikatelné inputy jsou "dobrý nápad" :)

Přitom text normálně zkopírovat jde (ctrl-A, ctrl-C)
jakubroz
Profil
já teda nevim jak je to udělané, ale na meebo.com, příchozí zprávy nejdou kopírovat. Vlastní zkušenost.
Měsíček
Profil
Není náhodou meebo.com uděláno v Javě nebo ve Flashi? .. tam už to tak složité nejspíše není, v HTML/JS ovšem není problém se podívat do zdrojového kódu a tam to teprve zkopírovat.
jakubroz
Profil
flash určitě ne, java nevim. ale ve zdroji sem zahlídl akorád html a js.
WoD!
Profil *
a co třeba udělat každé písmenko v textu jako odkaz na nějakou stránku? (např na originální článek). Potom když to někdo zkopíruje tak bude mít neuvěřitelně dlouhý zdroják plný <a href="..."... - než se s tím "srát" a promazávat to, tak se na to radši vyprdnu. s kombinací se zákazem kopírování (to blokování ctrl+c) by to mohlo jít :) ano může si sice zablokovat scripty a zkopírovat. ale i tak bude mít zkopírovaný text plný odkazů. co třeba nastavit že se text vypíše práve pomocí scriptu? potom "zloděj" vypne scripty a má po textu.takže výsledek by byl

<script type="text/javascript">document.write('<a href="http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=81319">a</a><a href="http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=81319">h</a><a href="http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=81319">o</a><a href="http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=81319">j</a>');</script> celý by to mohlo jít udělat pomocí nějakého php scriptu - netuším jakýho ale určitě to jde. pokud nejde - omlouvám se za mou "stupiditu"
Alphard
Profil
zní to zajímavě, jen musíme doufat, že zloděj nezná strip_tags()
Tomasds
Profil
Na tom, že minimálně 20x naroste velikost souboru, nevidím vůbec nic zajímavého. A kdybych z té stránky chtěl text dostat, tak toto mi v tom nezabrání.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0