Autor Zpráva
gardener
Profil
Zdravím
Řeším zda má cenu dnes dělat wapovou verzi stránek pomocí wml a nebo použít XHTML mobile?
Chci vytvořit velmi kvalitně vypadající portál, který bude plně ekvivalentní funkčnosti klasické website, nevím ale pro jaký formát se rozhodnout.
Hledal jsem na webu všude možně ale žádnou ucelenou informaci co z výše uvedených je lepší jsem nenalezl.

Také by mne zajímalo, jak poté rozliším uživatele s mobilním telefonem od toho s normálním browserem abych je mohl nasměrovat na správnou verzi website, variantu, že wap bude přístupný pouze jen na wap.adresa.com zavrhuji, protože by to bylo limitující pro uživatele, jež by ji neznali.
Zkrátka když někdo dá klasickou adresu, a má mobil, tak ho to přesměruje na wap.

Našel jsem sice jednu třídu na rozlišení na netu ale vypadá, že již není aktuální a tak nemusí rozeznat některé mobilní telefony.

Tak kdyby s tím měl někdo zkusšenost budu moc rád za každou radu.
Jake Cooney
Profil
Určitě bych použil XHTML.
Už několik řad mobilů různých výrobců disponuje internetovým prohlížečem, takže ti i XHTML/CSS zobrazej.

Osobně mám iPhone, kde je luxusní Safari.
Nokie několik let zpět mají browser a u dalších výrobců to nebude problém dohledat.
Bubák
Profil
http://nb.vse.cz/~zelenyj/it380/eseje/xpirj03/wap.htm#wap20
Něco se tam píše o zpětné kompatibilitě, ale nerozumím tomu a zkušenosti s tím nemám.
Nox
Profil
Jake Cooney
Nokia je na tom vlastně skoro stejně, browser se mi hlásí jako safari 413, jede tu i javascript, ajax a vše možné (jen flash nevím jak zprovoznit).
Je to kvalitnější než IE6 na pc :)

Ale asi bych i tak (hlavně kvůli velikosti displaye) udělal mobilní verzi (taky html/css, ale zjednodušené a přizpůsobené), s možností přepnout na standardní (viz třeba google)
Chamurappi
Profil
Reaguji na gardenera:
dělat wapovou verzi stránek pomocí wml a nebo použít XHTML mobile?
Podpora XHTML byla a pořád ještě docela je slabá. Formáty WML i XHTML Mobile budou postupně převálcovány HTML, protože je pracné udržovat dvě různé reprezentace stejných dat a počítačovému brouzdání vévodí HTML.
blaaablaaa
Profil
nejlepe pouzivej wml i xhtml-mp - vyzaduji to i operatori, pokud u nich chces byt zarazen do katalogu - stranky musi byt pristupne pro vsechny typy mobilnich telefonu (ale nemusi mit stejne funkce)

jinak podporu xhtml detekuji touto funkci:
    Private Function isXhtml() As Boolean
        Dim accept As String
        accept = XHTML.Get_ServerVariables("HTTP_X_NOKIA.WIA.ACCEPT.ORIGINAL")
        If accept = "" Then
            accept = XHTML.Get_ServerVariables("HTTP_ACCEPT")
        End If
        If InStr(accept, "xhtml") > 0 Then
            Return True
        Else
            Return False
        End If
    End Function


mobilni telefon rozlisuj dle HTTP_USER_AGENT, HTTP_X_WAP_PROFILE a HTTP_PROFILE
ninja
Profil
Chamurappi: Podpora XHTML byla a pořád ještě docela je slabá.

Ty testy jsou z roku 2006, to je uz hodne fousate.
Joker
Profil
Kaciřská otázka: Je to dnes ještě k něčemu dobré?
Řekl bych, že každý, kdo dneska chce web v mobilu používat, si pořídí Operu Mini nebo podobně schopný prohlížeč. Takže pak stačí posílat normálně (X)HTML, pokud je stránka udělaná pořádně a vystačí si jen s (X)HTML+CSS (žádný Flash, skripty a podobné)
Chamurappi
Profil
Reaguji na ninju:
Máš odkaz na nějaký aktuálnější test? Nebo prostě jen věříš (stejně jako kdekdo v letech 2000 až 2006) tomu, že jde vývoj v této oblasti ohromným tempem kupředu?
ninja
Profil
Chamurappi: Nic novejsiho bohuzel po ruce nemam. Ale podivej se na produkty vyznamnych hracu a jejich prezentace na konferencich. At se jedna o vyrobce HW, SW, operatory ci dodavatele obsahu, trend je stejny.

HTML obsah optimalizovany na mensi display, nebo rovnou stejny jako pro desktop. Pripadne specialni aplikace. Rozhodne ale ne WAP.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ninju:
Ale podivej se na produkty vyznamnych hracu a jejich prezentace na konferencich.
Prezentují už strašně dlouho, že podporují XHTML, což minimálně před dvěma roky nebyla pravda.

HTML obsah optimalizovany na mensi display, nebo rovnou stejny jako pro desktop.
Totéž tvrdí i ten odkázaný fousatý test na html5.org: „All browsers tested support HTML“.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0