Autor Zpráva
Meruňka
Profil *
Ahojte, jde udělat pomocí xml web ? Já bych chtěl v něčem co se píše hezky tak jako třeba html například tágama tvořit weby. Prvně jsem vzal html ale to každej umí a je veliká konkurence. Php to taky umí skoro každý. Proto jsem zvolil XML ale chci se zeptat jestli to není zase tak lehké jako html. Umí třeba xml komunikovat přímo z databází ? Nebo mi popřípadě poraďte nějakej webovej jazyk kterej není zase až tak obvyklej ale takovej na kterej se najdou tutoriály a je na weby. Děkuji všem.
panther
Profil
Meruňka
Prvně jsem vzal html ale to každej umí a je veliká konkurence.
pokud budeš profík, o práci nebudeš mít nouzi.

Proto jsem zvolil XML ale chci se zeptat jestli to není zase tak lehké jako html.
Pokud chceš od prohlížení odstřihnout IE a vyhledávače, XML je nejlepší volbou.

Nebo mi popřípadě poraďte nějakej webovej jazyk
HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL.. je toho dost, co se dá učit.

kterej není zase až tak obvyklej
weby se tvoří ve výše zmíněných.
Meruňka
Profil *
Aha díky... Ale hlavní otázka nebyla zodpovězena. Dá se v XML udělat celkem plnohodnotný web ? A také jestli se dají odesílat přímo z xml hodnoty do databáze např MySQL ?
Joker
Profil
Meruňka
Jde udělat web v XML... dokonce existuje i XML pro weby: XHTML.
Jiný XML formát bych pro web nepoužíval... pokud by nějaké jiné XML bylo nutné, asi bych ho nechal jen jako datový zdroj a pro prezentaci (tj. vlastní stránky) ho s pomocí XSLT transformoval na XHTML.

Další problém, že Internet Explorer neumí XHTML. Obvykle řešitelné tím, že se tomu XHTML dá MIME typ text/html (...až tohle najde Chamurappi... :o) )
panther
Profil
Meruňka
Dá se v XML udělat celkem plnohodnotný web ?
Ne. Dá se udělat v XHTML, pokud opomineš Internet Explorer. Jinak na tvorbu webu je nejlepší použít „obyčejné“ HTML.
panther
Profil
Joker
Obvykle řešitelné tím, že se tomu XHTML dá MIME typ text/html
..což udělá z XHTML prachobyčejné HTML :-)
imploder
Profil
Čisté XML je struktura bez významu. Každá aplikace si může pojmenovat prvky XML jinak a používat je jak uzná za vhodné. Dělat web v XML jde, existuje na to nadstavba XHTML. Prakticky se skoro neliší od HTML. XHTML se v současnosti hodně používá, často se ale parsuje ne jako XML, ale jako HTML, kvůli špatné podpoře prohlížečů (jmenovitě především IE).

XML samotné nic do databáze nepošle, musí na to být nějaký nástroj. Prohlížeče takové věci pokud vím neumí.

Snažit se být za každou cenu originální podle mě nemá cenu. U tvorby webu zase tak velký výběr není a i kdyby ses naučil dělat v něčem neobvyklém, tak to zase pravděpodobně nikdo nebude potřebovat. Můžeš se třeba naučit komančsky, protože tím jazykem moc lidí nemluví, ale zase na druhou stranu ti to jinde než u Komančů asi k ničemu nebude.

Z jiných jazyků používaných na webu mě napadá Ruby On Rails, tak kdyžtak můžeš zkusit to.
shaggy
Profil
Nebudem tu rozpisovať úvahy o XHTML/HTML ako kolegovia, iba sa ťa opýtam jednu vec:
Ty sa chceš venovať XML preto, že v HTML je veľká konkurencia a myslíš si, že by si sa tam neuchytil. Čo myslíš, zaujíma klientov v akom jazyku robíš stránky? Ja odpoveď poznám, myslím že aj ty.

Pokojne si rob weby v čom chceš, ak to bude podporované v prehliadačoch a zobrazí sa to u 99% ľudí, klientovi to bude jedno.
Ale neviem, ako by si vysvetlil klientovi, že má využiť tvoje služby, pretože používaš XML. Vyzeralo by to asi takto:
ty - ja narozdiel od konkurencie používam XML.
klient - viete, ja sa nevyznám, v čom spočíva výhoda XML?
ty - ehm... noo... ja vlastne ani neviem

Uč sa, buď dobrý, snaž sa byť ten najlepší a nemusia ťa trápiť takéto otázky.
Meruňka
Profil *
Jo tak to velice děkuji. Ale stejně se skusím podívat po něčem zas tak neznámém. Html zcela vilučuji protože to opravdu za pár minut umí každý. Popřípadě skusím PhP. Ale co třeba takovej Java Script ? V tom by se celý web asi udělat nedal co ? Jako třeba pomocí js načíst obrázek udělat odkaz a tak ? Není někde vidět nějakej kód abych si to představil ? Vážně děkuji ;-)
Joker
Profil
Meruňka
Html zcela vylučuji protože to opravdu za pár minut umí každý.
Což ale neznamená, že je to špatně.
(X)HTML tu od toho je, tak proč ho nepoužít? To je jako chtít zatloukat hřebíky motorovou pilou jen proto, že kladivem to umí kdekdo :-)

Popřípadě skusím PhP. Ale co třeba takovej Java Script?
Ty obsahují skript, jehož výstup se pak zobrazí. A... co bude ten výstup?
Mastodont
Profil
Meruňka
Prvně jsem vzal html ale to každej umí a je veliká konkurence.
Jestli nejsi schopen vyniknout mezi konkurencí v HTML, tak v něčem jiném budeš taky máslíčko. Kromě toho rozhodně není pravda, že HTML umí každej - design stránek není o značkách, ale o výtvarném talentu :-)
svadla
Profil
Meruňka
stejne jak psal Joker, proc vymyslet neco co je vymysleno a funguje to. Pokud hledas ukol, ktery zatim nikdo nevyresil, tak jich je opravdu dost.

Mastodont
design stranek je o designu stranek a znacky (html) o znackach, dva rozdilne ukoly
blizz_boz
Profil
nauc sa XAML a SilverLight
Undead_krtek
Profil *
Jaké má Xaml výhody a nevýhody ?? Asi se ho začnu učit... :-)
shaggy
Profil
Jaké má Xaml výhody a nevýhody ?? Asi se ho začnu učit...
Výhody = nie je to HTML, tým pádom sa ho začneš učiť a nás prestaneš otravovať nezmyselnými otázkami :-)
blizz_boz
Profil
Undead_krtek

vyhody nema zatial ziadne ale mozs si to dat do CVka medzi skills, a mozno ta zamestnaju v Microsofte
imploder
Profil
Kraviny. Lidi, vám jebe. Něco jako "Jde udělat varná celá krabice rýže? Ve varných sáčcích je velká konkurence.".

No jo, podobně jako XML by pak byla výhoda, že s takovou entitou by se pak dalo manipulovat stejným způsobem jako s kteroukoliv jinou krabicí. Moderní je vařit rýži v krabici, sáčky jsou deprecated. Je potřeba myslet na budoucnost - už zavedený standard krabice jako obecné úložiště materiálu zajistí dopřednou kompatibilitu. Vytvořit program skládající krabice je jednodušší.
Bubák
Profil
Já to vidím na mražené špagety, nebo na brambory v PET lahvích.
Mike8748
Profil
Bubák
no nevim, uz sem videl predvarene brambory vakuove balene (to jako fakt) takze k bramborum v PET lahvi zas tak daleko nemame

ale mohli by zavest "linuxovej" pristup. balicky ma kazdej, tak dodame suroviny a vy si to doma sami zkompilujte sami
blaaablaaa
Profil
Meruňka
html umi za par minut kazdy? a co k tomu pridat css, opravdu to umi kvalitne kazdy? a kdyz jeste pripojis nejaky js fontend? a php nebo asp.net? a k tomu nejakou db? tohle ti pripada malo? a ze to umi kazdy? lidi, schopnych udelat fakt kvalitni praci, neni zas tolik ;)
Joker
Profil
blaaablaaa
html umi za par minut kazdy? a co k tomu pridat css, opravdu to umi kvalitne kazdy? a kdyz jeste pripojis nejaky js fontend? a php nebo asp.net? a k tomu nejakou db?
Jenže to je zase složitý a je to moc práce, žejo :-)
blaaablaaa
Profil
Joker
taky pravda, nejlepsi volbou bude asi frontpage :D
Chamurappi
Profil
Řekl bych, že další pokračování této debaty (i všech ostatních, které pan Meruňka vyvolal) nemá smysl. Od teď zde buď budou příspěvky něčím zajímavé, nebo nebudou žádné.
Undead_krtek
Profil *
Omlouvám se, už vám tu spamovat nebudu, rozhodl jsem se pro As 3 :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0