Autor Zpráva
PHP_Nemaster
Profil
Dobrý den,
nevíte, jak udělat stránky, aniž bych si musel platit hosting? Ty webhostingové společnosti si to přece taky nějak zařídily!

Jednou jsem se šel kouknout na alza.cz a uviděl jsem rubriku Servery, tak jsem do ní šel a našel jsem tohle:

http://www.alza.cz/mvix-mbox-nas-server-d98071.htm - Když se podíváte dole v popisu na aplikace, uvidíte tam "web hosting". To znamená, že je ten server přizpůsoben pro tvorbu stránek bez hostingu, nebo že má zaplacený hosting? A když si přečtete popis, uvidíte tam něco o "web station", nevíte, co to je? A jen s PHP a MySQL se snad web nebo blog vytvořit nedá.

Pokud se s tím nedají dělat stránky, k čemu to je? Pro ukládaní souborů je podle mně lepší koupit externí disk nebo PC.

Předem děuji za odpoved'.
Joker
Profil
PHP_Nemaster
Webové stránky lze provozovat na vpodstatě jakémkoliv počítači, který splňuje tři podmínky:
1. Internetové připojení,
2. Lze se k němu připojit z Internetu, tj. nejlépe má veřejnou a statickou IP adresu (teoreticky není nutná ani veřejná, ani statická IP adresa, ale dost se to pak komplikuje) a
3. Je na něm nainstalovaný webový server.

Vpodstatě na tom vidím jediný zásadnější problém:
Že u převážné většiny webů nepřináší provoz z vlastního serveru doma vpodstatě žádné výhody, akorát to je méně komfortní, méně spolehlivé a daleko dražší, než si koupit hosting.
PHP_Nemaster
Profil
Děkuju, já mám všechno... No, IP určitě, ale jak poznám, zda je veřejná nebo ne? To znamená, že by si mohli lidé prohlížet moje soubory? Webový server je asi Apache, všechno z toho je zdarma, za co se teda platí?
yFang
Profil
PHP_Nemaster
všechno z toho je zdarma, za co se teda platí?
Nějaké kvalitní připojení k internetu? Nebo elektrika?
Hitman
Profil
To znamená, že by si mohli lidé prohlížet moje soubory?
Nevím přesně, ale myslím, že se to nastavuje na určitou složku/adresář.

za co se teda platí?
Třeba za elektřinu.
Davex
Profil
PHP_Nemaster
Platí se za server, umístění ve stojanu, připojení k internetu, elektriku, chlazení, elektrorevize a v neposlední řadě lidem, kteří to všechno dokážou udržet v provozu.
nightfish
Profil
všechno z toho je zdarma, za co se teda platí?
konektivita, napájení, klimatizace, zálohování, technická podpora, ...

každopádně to nevypadá, že máš dostatečné znalosti na bezpečný provoz jakéhokoliv serveru, takže jistější variantou bude obětovat pár stokorun a zaplatit si nějaký hosting
PHP_Nemaster
Profil
yFang: Elektriku beru jako samozřejmost, internet taky.

Hitman: A nevíš, jak to nastavit? Když mám veřejnou IP, stačí, když si místo hostingu zaregistruji jenom doménu?

DaveX: Já jsem to myslel tak, že to budu mít doma. To je to opravdu tak složité?

Nightfish: Odkud bych o tom mohl zjistit víc? Co kdybych provozoval třeba obchod s internetovým bankovnictvím: Bylo by v mém zájmu, aby citlivá data zákazníků zůstala v bezpečí, ale ten, na jehož serveru budu mít stránku, to přece uvidí a já netuším, co se mu honí hlavou. (Prosím neodpovídejte na to "použij SSL, nebo MD5 atd.", chci jen vědět, zda je možné toho zneužít.)
Davex
Profil
Nevím co jsi myslel, platilo to na hosting. Doma ti to bude akorát žrát elektriku. Jak píše Joker - hosting je levnější a spolehlivější. Existují i hostingy zdarma (ale ty jsou zase méně spolehlivé než placené).
yFang
Profil
PHP_Nemaster
Elektriku beru jako samozřejmost, internet taky.
Jo? A jak kvalitní připojení k internetu máš?
PHP_Nemaster
Profil
yFang: Podle toho, co je to "kvalitní". Mně osobně to stačí, ale nevím, zda to bude stačit serveru. (Ale nejspíše jste mě odradili. :D)

Ale co kdybych provozoval třeba obchod s internetovým bankovnictvím: Bylo by v mém zájmu, aby citlivá data zákazníků zůstala v bezpečí, ale ten, na jehož serveru budu mít stránku, to přece uvidí a já netuším, co se mu honí hlavou. (Prosím neodpovídejte na to "použij SSL, nebo MD5 atd.", chci jen vědět, zda je možné toho zneužít.)
Hitman
Profil
PHP_Nemaster
A nevíš, jak to nastavit? Když mám veřejnou IP, stačí, když si místo hostingu zaregistruji jenom doménu?
Mělo by to být v nastavení nějakého systému, na serveru, na který připojíš tu doménu. Zaregistruješ si doménu, v tom systému zadáš DNS, nebo něco takového (pro nastavení spojení), nastavíš adresáře a jiná nastavení a mělo by to fungovat. Vlastní zkušenost s tím nemám, můj popis je velmi zjednodušený.
Joker
Profil
PHP_Nemaster
No, IP určitě, ale jak poznám, zda je veřejná nebo ne
*Nějakou* IP mají všichni :-)
Typ IP adresy bude vědět poskytovatel připojení. Veřejnou statickou IP adresu ale nedává "v základu" skoro nikdo. Například u UPC je "v základu" veřejná dynamická adresa (tj. může se měnit s každým restartem modemu) a statická je za příplatek (bylo to 200 za měsíc... jestli to stále platí, nevím)

za co se teda platí?
Tak v první řadě samotný server. Ten odkazovaný má cenovku 4 758Kč bez disku, nejlevnější disk stojí kolem tisícovky, takže řekněme 5800Kč. Což pro zajímavost odpovídá třeba hostingu mého webu na víc než 11 let. Když budu uvažovat životnost toho NASu tak deset let s jednou výměnou disku, dá to náklady 680Kč/rok.
Server je potřeba mít puštěný neustále, při spotřebě podle specifikace 19W a ceně elektřiny kolem 2,40Kč/kWh to za rok dá cca 166kWh = 400Kč.
Veřejná statická IP adresa třeba u UPC stojí 200Kč/měsíc = 2400Kč/rok.
Čas strávený instalací, nastavením, administrací. Když budu velký optimista a budu počítat 2 hodiny za rok (což je za těch 10 let uvažované životnosti vpodstatě den na instalaci a nastavení a den na řešení jedné havárie disku :-) ) a ocením to průměrnou mzdou, dá to nějakých 300Kč/rok.

Hosting mého webu mě vyjde ročně na necelou pětistovku. Přitom neřeším problémy jako výpadek elektřiny, pes vytáhl kabel ze zásuvky, něco vykoplo jistič, výpadek Internetového připojení, havárie disku a podobně. Navíc jakákoliv havárie se řeší ihned a ne až když se vrátím domů, nejlépe třeba po třítýdenní dovolené.
Joker
Profil
PHP_Nemaster
Ale co kdybych provozoval třeba obchod s internetovým bankovnictvím: Bylo by v mém zájmu, aby citlivá data zákazníků zůstala v bezpečí, ale ten, na jehož serveru budu mít stránku, to přece uvidí a já netuším, co se mu honí hlavou. (Prosím neodpovídejte na to "použij SSL, nebo MD5 atd.", chci jen vědět, zda je možné toho zneužít.)
K citlivým údajům týkajícím se bankovnictví zákazníků by se provozovatel vůbec neměl dostat. Takže jde o citlivé údaje typu databáze klientů a jejich objednávek apod.
A nesouhlasil bych s tím, že na serveru doma/ve firmě jsou bezpečnější než v hostingu.
Aby se hosting jen tak hrabal v databázích svých klientů, to si IMHO každý rozmyslí, protože z toho kouká jednak kriminál a jednak tučné náhrady škod.

Na druhou stranu u hostingu nehrozí scénář typu že o víkendu se někdo vloupá do firmy a společně s počítači odnese i ten NAS. Takže disk s e-shopem bude na prodej v bazaru o dva bloky dál a nejlépe se ještě zjistí, že server sice zálohoval na RAID, jenže server je pryč a druhý počítač, kam se zálohy kopírovaly, odnesli taky, takže data prostě nejsou.
Anebo vtípky jako že v pátek večer někdo zavolá, že nejede e-shop, a odpověď je: "Nojó, to asi spadnul server... já jsem přes víkend pryč, ale v pondělí se na to kouknu."
tane
Profil
Ale co kdybych provozoval třeba obchod s internetovým bankovnictvím: Bylo by v mém zájmu, aby citlivá data zákazníků zůstala v bezpečí, ale ten, na jehož serveru budu mít stránku, to přece uvidí a já netuším, co se mu honí hlavou.
Myslíš, že na serveru, kterej si sám nakonfiguruješ, budou ty data ve větším bezpečí? Chceš provozovat výdělečnou činnost a radši než dát pár stovek až tisíců za kvalitní hosting, tak se poženeš do obrovskýho průseru a s daleko vyššími (skrytými) náklady (teda pokud ti elektriku a hw neplatí rodiče)?
bohyn
Profil
PHP_Nemaster
Ale co kdybych provozoval třeba obchod s internetovým bankovnictvím
Obchod a internetove bankovnictvi jsou dve odlisne veci. Projekty u kterych je zapotrebi bezpecnost a/nebo vysoka dostupnost se resi tim ze si koupis/pronajmes server(y). Ten pak neprovozujes "doma ve sklepe", ale v serverovne patricne vybavene k temto ucelum (rychle a stabilni pripojeni k internetu, zalozni zdroje el. energie, stala teplota, zabezpeceni jednotlivych stroju atd.). Cena server housingu se pohybuje cca od 1000,- po nekolik tisic za mesic.

Podle toho, co je to "kvalitní"
(A)DSL, kabelovka, WiFi ani mobilni operatori to rozhodne nejsou :)

...za co se teda platí?
Krom toho co tu jiz zaznelo tak treba i opotrebovani HW. Slusnejsi servery zacinaji okolo 50k. Pokud chces neco s vyssi spolehlivosti, treba HP, Dell, tak se s cenou pomerne rychle dostanes do radu statisicu. Za 3-5 let je server na odpis.
Joker
Profil
bohyn
Slusnejsi servery zacinaji okolo 50k.
Ovšem tohle se zas nedá s hostingem moc srovnávat- kdyby někdo skutečně potřeboval pro web takovýhle stroj, asi těžko by hledal hosting s dostatečnými parametry. Samozřejmě by pak byla jiná řešení, jako dedikovaný server nebo server housing.

Spoustu webů by výkonově zvládl i nějaký vyřazený domácí počítač- potíž bude ale jednak s životností komponent a jednak se spotřebou elektřiny.
Mimochodem, pokud jde o můj výpočet výše, napadá mě, že jelikož ten NAS je bez disku, těch 19W bude nejspíš taky bez disku, čili s jedním standardním 3,5" diskem to bude tak 25-30W (v klidu) celkem.
Libir.
Profil *
Ahoj. Nikdy jsem nevlastnil svoji internetovou doménu. Mám pouze blog přes sertver www.blog.cz. Ale co jsem zde přečetl, jsem pochopil, že se platí jen za elektřinu-bez níž bych nespustil PC...platí se za internet-bez jehož bych nemohl vytvořit web. A platí se za hosting. To mi přijde v celku výhodná cesta k tomu, vlastnit web. Jsem nevzkušený, a přesto bych rád vlastnil web. Docela šílená kombinace, ale byl bych rád kdybych dostal rozumnou radu.
S pozdravem Libir.
Libir.
Profil *
Měl bych umět HTML, PHP, ASP, a to jen kvuli tomu abych platil měsíčně cca 100Kč za hosting, který mému webu stejně nedovolí psát komentáře? To je k ničemu.
tiso
Profil
Libir. - odpovedáš niekomu, máš nejaký problém, alebo sem píšeš len z dlhej chvíle?
Libir.
Profil *
Tiso Já sem píšu proto, že chci vlastnit internetovou doménu. Potřebuji poradit co je vhodné, mám platit za měsíčně cca 100 Kč za hosting, který nemohu uplně sám spravovat, nebo mám udělat jinou možnost, kterou neznám?
tiso
Profil
Libir. - v tom prípade si založ nové vlákno a preštuduj si pravidlá tejto diskusie
www
Profil *
Server doma neni moc dobry na pad
jak se pozna verejna IP adress
a neverejna::
neverejna se pozna podle to ho estly uzivatel ma napr:192.167.2.7 IP
to to vlastni vjetsinou router ktery ma svoji verejnou IP


tady mam program pro pc ktery udela vse za vas az na mysql VertrigoServ :http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=113444
sam vam nainstaluje a nastavi apach,php,html
a mysql
pro neake redakcni systemy ktere to vizaduji.
Ja sam ma neverejnou ip adresu
ale je to celkem dobre
"az na to ze nemuzu mit server na wow ani na onlinehry a na nic"



tady navod na instalaci zdroj http://www.cwordpress.cz/navody/instalace-apache-php-a-mysql-v-jednom-pod-windows-vertrigo-server.html



Instalace Apache, MySQL databáze a PHP - Vertrigo Server
Stáhněte si instalační balíček Vertrigo Serveru (cca 10MB).
Spusťte instalaci
Odklepejte: OK, Další >, Potvrďte že souhlasíte s podmínkama, Další >, Další >, Instalovat, Dokončit
Nyní máte nainstalovaný Apache, PHP a MySQL server na vašem lokálním počítači.
Základní konfigurace PHP a MySQL + Apache
Ihned po instalaci si změňte přístupové heslo pro uživatele root do MySQL databáze. To provedete následujícím způsobem:

Zadejte do prohlížeče adresu http://127.0.0.1/phpmyadmin/
Přihlaste se jako uživatel root a heslo zadejte vertrigo
Klikněte na Oprávnění
V tabulce uživatelů klikněte na konci řádku s uživatelem root na obrazek panačka s tuštičkou (upravit oprávnění)
V kolonce Změnit heslo zadejte svoje nové heslo.

Další konfiguraci můžete provádět pokud kliknete na ikonu Vertriga vedle hodin pravým tlačítkem a v Settings máte na výběr hned 4 možnosti: Component settings, Extension settings, Program settings, Aliases and dirs

Vytvoření uživatele v MySQL databazi
Pokud budete chtít nainstalovat WordPress nebo jakýkoliv jiný redakční systém nebo testovat vlastní aplikace využívající MySQL tabulky budete si muset vytvořit uživatele na SQL serveru. To provedete přes PhpMyAdmina.

Přihlaste se do PhpMyAdmina pomocí uživatele root
Klikněte na oprávnění
Přidat nového uživatele
Vyplňte jméno uživatele
Heslo a heslo znovu
Zaklikněte Vytvořit databázi stejného jména a přidělit všechna oprávnění
Nyní se odhlaste z uživatele root a přihlaste se pod nové vytvořeným uživatelem
Pokud se přihlašní povedlo, můžete začít tvořit svou databazi
Komponenty
Apache
Součastné době nejpoužívanější HTTP server vyvíjený jako open-source což znaméná že je ke stažení zdarma. Dostupný je jak pro platformu Linux tak MS Windows.

Název Apache vznikl z anglického „a patchy server“, tedy záplatovaný server. Název se odvozuje z historie programu, kdy byl Apache mezi správci serverů používán s mnoha různými záplatami a úpravami.

PHP
Nejrozšířenější programovací jazyk používaný k vytváření dynamických webových stránek a aplikací. PHP na serveru generuje HTML popř. XHTML kód stránky která je odeslaná návštěvníkovi a zobrazená prohlížečem. Stejně jako Apache je dostupný jak pro Linux tak MS Wondows. Umí pracovat s databázemi, odesílat emaily, generovat z HTML stránky PDF a mnoho dalšího.

MySQL
Databázový server pocházející ze Švédska založený na jazyce SQL. MySQL spolu s PHP a Apachem tvoří nerozlučnou trojici programů sloužící k vytváření pokročilých webových aplikaci, redakčních systémů a webových obchodů.

PhpMyAdmin
Nástroj pro jednoduchou a efektivní správu databáze MySQL přes webový prohlížeč. Umožňuje vytvářet, upravovat, mazat a editovat tabulky MySQL databáze a data v nich uložené. Je přeložen do 52 světových jazyků včetně češtiny







"omlouvam se za chyby v textu a estly sem prusil neake podminky na http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=92842 "
nicky
Profil
Kup si rámeček Synology http://www.alza.cz/synology-nas-ds-109j-d114983.htm ca 3500,- vč. DPH z Alzasoftu + disk (já osobně mám typ DS 108, již není v nabídce), natvrdo jsou tam servery HTTP, FTP, Audio, Foto, MySql a já jsem si doinstaloval Mailserver Red Cube přímo ze stránek synology.com (výrobce rámečku a dodavatele Mailserveru), u svého doménového registrátora si nasměruj DNS na svou IP adresu, musíš povolit na svém přístupovém zařízení (modem ADSL, accespoint ?)přístup pro HTTP (FTP) zvenku. Dálková i místní správa je výtečná. Místně je velmi rychlý (GLAN) a na netu záleží na tvém připojení. Spotřeba el. je směšná, trvale zapnutý počítač žere určitě daleko víc. Musím říci, že číňani jsou machři.
nicky
Profil
... a doménu musíš mít zaregistrovanou (ca 250 Kč/rok), jinak tě nikdo na netu nenajde (je to tvoje tel. číslo)
Joker
Profil
nicky
Spotřeba el. je směšná, trvale zapnutý počítač žere určitě daleko víc.
Ve srovnání s počítačem určitě, ale jinak... podle výrobce to žere 26W při zátěži a 10W v klidu. Takže trvale zapojené jen klidu to za rok "natočí" nějakých 220Kč (když počítám 2,50Kč/kWh), což je například skoro polovina ceny hostingu pro můj web- jenom za elektriku.

Takže když budu počítat cenu toho NASu s diskem minimálně 4600Kč, náklady na elektřinu 220Kč/rok a životnost 6 let, vychází to na nějakých 987Kč/rok. A to pořád nepočítám připojení k Netu, pevnou veřejnou IP adresu a čas strávený administrací. Hosting pro můj web stojí 500Kč/rok.

Libir.
jen kvuli tomu abych platil měsíčně cca 100Kč za hosting, který mému webu stejně nedovolí psát komentáře?
Potřebuji poradit co je vhodné, mám platit za měsíčně cca 100 Kč za hosting, který nemohu uplně sám spravovat
To jsou vpodstatě protichůdné požadavky- nemuset se o nic starat vs. plně si to spravovat sám.
Každopádně- hosting se dá sehnat daleko levněji než za 100Kč měsíčně a "nemožnost si ho sám plně spravovat" je relativní... na druhé straně totiž stojí "nutnost si ho sám plně spravovat" v případě vlastního serveru. S tím, že jakákoliv chyba se může vymstít.
Podle mě se u webserveru na začátku nastaví nějaká vhodná konfigurace a pak už se do toho hrabe jen minimálně. A kdybych si chtěl jen hrát a učit se správu webového serveru, rozhodně bych to dělal na své lokální instalaci a ne na instalaci, na které běží nějaký ostrý web :-)
Henry
Profil *
Hele de udelat ze bych mel jako server mam vertigo a chcu mit preba na ic.cz freehosting a chci aby mi to nebezelo na jejich mysql ale na mojim jak tomu docilim jako host mam dat co ? http://10.100.6.100/phpmyadmin/ ? ic ma mysql.ic.cz takze teoreticky by to melo jit ne ?

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0