Autor Zpráva
Ráďa
Profil *
Mám takové své dilema spojené se stavbou stránek. Připravuji web, resp. mám ho již téměř dokončený, pouze dolaďuji detaily (scripty apod.). Malinko se však trápím faktem, že jsem ke stavbě stránek použil již před časem vytvořený tabulkový layout. Vím, tabulky jsou nemoderní, zastaralé a přežité. Přesto však stránky vypadají podle mého názoru dobře a po podrobnějším prostudování možností CSS mám i pocit, že ne všechny věci, které mé stránky zdobí, bych pomocí CSS dokázal udělat. Např. v momentě, kdy by návštěvník webu neměl v prohlížeči nainstalovaný požadovaný typ písma, použije alternativní, čímž se však změní i délka celého textového odstavce. Tabulka v takovém případě změní i rozměr vedlejší buňky s designovým prvkem (design stránky jako celek zůstane zachován), kdežto CSS se takto přizpůsobivě zachovat (podle mně) neumí. Podotýkám, že se zde jedná pouze o konstrukci stránky, texty pomocí externího CSS zdárně řeším.

Proto si stále říkám, má praktický smysl trápit se přestavbou stránek pomocí CSS jen proto, aby lidé věci znalí při otevření zdroje věděli, že nejsem úplný hlupák a i CSS mi něco říkají, nebo mám tyhle polemiky hodit za hlavu a nechat stránky v tabulkách, které tím spíše v dnešních dobách rychlého internetového připojení prakticky ničemu nevadí. ...Navíc i u "velkých hráčů" se dnes lze občas setkat s tabulkami, protože nepovažují za nutné tyto nutně přepracovávat, když jinak svému účelu dobře slouží.
panther
Profil
Ráďa
a po podrobnějším prostudování možností CSS mám i pocit, že ne všechny věci, které mé stránky zdobí, bych pomocí CSS dokázal udělat.
pocit mít můžeš, ale pleteš se ;-)

Např. v momentě, kdy by návštěvník webu neměl v prohlížeči nainstalovaný požadovaný typ písma, použije alternativní, čímž se však změní i délka celého textového odstavce.
No a? Proč návštěvníka omezovat výškou textů?

kdežto CSS se takto přizpůsobivě zachovat (podle mně) neumí.
ale umí

Proto si stále říkám, má praktický smysl trápit se přestavbou stránek pomocí CSS
jestli chceš, můžeš, jestli ne, můžeš to nechat plavat..
munka
Profil
Použití css layoutů je zvykem trochu dokmatizovat, v zásadě je jedno jestli máš stránku napozicovanou přes css nebo přes tabulky. Výhody a nevýhody obou řešení jsou všeobecně známé.

Jestli css nebo tabulky bych na tvém místě rozhodl podle toho čím se stránky zabývají (stránky webdesignera s tabulkovým layoutem by asi byly vážně úlet) a taky podle toho jak velký bude obsah uložený v tabulce - jak texty, tak grafika (tabulka se totiž zobrazí až po načtení celého obsahu)...

Jen pro zajímavost - tato diskuse má taky tabulký layout...
Chamurappi
Profil
Reaguji na munku:
tato diskuse má taky tabulký layout...
Tabulka s příspěvky či s vlákny je tabulka, protože to je opravdu tabulka.
Ostatní zbytečné tabulky budou brzy odstraněny.
blizz_boz
Profil
ja práve obdivujem ludí ktorí dokážu vytvoriť layout pomocou tabuliek. CSS je omnoho jednoduchšie, ja na svojich stránkach tiež dosť používam aj tabulky ale len tam kde sa tabulky hodia napr. výstupy z databázy(fotoalbumy, profily užívateľov, zoznamy tovarov, etc). Ale pri tvorbe layoutu si nwm predstaviť ako celú stránku narvať do tabulky ten kto to dokáže má u mňa bod.
Joker
Profil
Ráďa
po podrobnějším prostudování možností CSS mám i pocit, že ne všechny věci, které mé stránky zdobí, bych pomocí CSS dokázal udělat
Tohle je dost relativní. Některé věci jsou v tabulkách možná jednodušší, ale spíš než jednodušší bych řekl "přímočařejší"- řešení problému je víc "na ráně", zatímco v CSS se musí víc přemýšlet. Ovšem když už se člověk naučí ten problém vyřešit i přes CSS a pak porovná kód, leckdy dojde k tomu, že ve skutečnosti je "jednodušší" to řešení v CSS.

Proto si stále říkám, má praktický smysl trápit se přestavbou stránek pomocí CSS jen proto, aby lidé věci znalí při otevření zdroje věděli, že nejsem úplný hlupák
Až takhle samoúčelné to není. Beztabulkový kód je jednodušší, přehlednější, snazší na údržbu a menší.
U jednoduchého rozvržení na čtyři buňky (hlavička, menu, hlavní obsah a patička) ten rozdíl není tak vidět, ovšem zas tohle předělat do CSS je opravdu triviální.
Jenže- začne to jednoduchým rozvržením na čtyři buňky. Nojo, jenže... hlavička má být na tři oblasti, vlevo logo přes celou výšku a v pravo dva řádky textu a každý trochu jinak odsazený. Tak se hlavička udělá další vloženou tabulkou a nasekají se tam rowspany a colspany. Následně podobně degenerují i ostatní oblasti stránky, obvykle nejhůř ta obsahová (protože bývá nejkomplikovanější). Vznikne stránka, kde na některých místech je tabulka v tabulce v tabulce (nebo i hůř) a celou stránku tvoří desítky tabulkových buněk s různými rowspany a colspany.

Pak se zjistí, že se v tom kódu nikdo pořádně neorientuje, protože je strašně dlouhý a většina obsahu je někde na deváté úrovni zanoření (což není žádný problém: html, body, table, tr, td, table, tr, td a nadpis či odstavec -a to vynechávám tbody), kvůli čemuž taky změny struktury či vzhledu stránek zaberou spoustu času.

Kdysi jsem dokonce i předělával nějaké stránky z tabulek do CSS. Byl docela vopruz to z těch tabulek vykuchat, šel jsem po úrovních, vždycky zrušil nejvnitřnější tabulky, nahradil CSS a pak odladil vzhled. Výsledkem ale byla stránka o velikosti kolem 40% té původní, kde se ten kód dal vcelku rozumně upravovat a CSS bylo ve zvláštním souboru. Nasazení nového vzhledu webu už neznamenalo několik dní zuřivého kódování, ale pár hodin hrabání se v kaskádových stylech.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0