Autor Zpráva
Fred
Profil
Četl jsem hodně článků o accesskey, z kterých vyplynulo, že pokud není accesskey číselný je spíš na škodu. Teď to testuju a nějak mi ty slavné číselné accesskey nefungují. Třeba tady http://pristupnost.nawebu.cz alt+2 by mě mělo teoreticky přepnout na tutoriálové texty, nebo aspoň hodit focus na ten odkaz, ale nefunguje mi to v žádném prohlížeči. Má se použít numerická klávesnice, nebo ta nahoře?
Když si přečtu tohle http://www.pixy.cz/pixylophone/2004_02_archiv.html#1076861740 a komentáře pod článkem nejradši bych to udělal celé javascriptem. BTW ve shrnutí pana weidy http://www.zpravy.net/weblog/archiv/0402/accesskey-shrnuti.php býval odkaz na skvělé řešení pomocí php a cookies, kde byla pro uživatele možnost si nastavit tyhle klávesové zkratky.
Celé to ve mě trochu navozuje pocit, že je snad lepší se na celé prohlášení o přístupnosti vykašlat, protože např. pravidla BFW mi připadají v mnoha směrech postavená na hlavu, i když se o ně snažím.
Co si myslíte o Prohlášení o přístupnosti? Nestačí mít použitelné a přístupné stránky bez těhle věcí?

OT: hodně smutné je, že na tom odkazu http://www.ozdravne-programy.cz/pristupnost/nastaveni-accesskeys.php byly perfektní stránky, holt myšlení klientů je trochu jinde a z toho co je teď na rootu toho webu bych zvracel, přesto to nejspíš zadavateli vyhovuje více a nikdo mu to nejspíš nevyvrátí. Míval jsem stránky hotelu s návštěvností přes 300 lidí denně a značným konverzním poměrem, nový provozovatel tam má flash a je spokojen. Vzhled je sice mnohem lepší, ale ty rezervace jaksi nejsou. Takže občas přemýšlím k čemu vlastně celé to SEO,SEM, validní kód a přístupnost vlastně je a jestli o to někdo má vůbec zájem.
Plaváček
Profil
Číselné klávesové zkratky ti budou fungovat jenom v případě, že si zapneš anglickou klávesnici. Pokud se týká accesskey, je to skutečně metoda, která se velmi těžko rozšíří a je velmi špatně použitelná. Bohužel.
Fred
Profil
Díky moc, anglická klávesnice mě fakt nenapadla. To mě utvrzuje v tom nepoužít ani číselné. To prohlášení, o tom budu ještě přemýšlet. Musím to ještě párkrát celé pročíst.
Konkrétně tohle je js řešení o kterém přemýšlím http://javascript.internet.com/navigation/word-launcher.html funguje v IE, gecku i Opeře a pak můžu mít místo accesskey třeba
index a1
reference a2 atd.
S vypnutým js to holt nepůjde.
Nastěnka
Profil
Já to dělám tak, že tam napíšu accesskey="+", ="ě", "š" atd. (tedy písmena, která mají společné klávesy s anglickou číselnou klávesnicí).
A na místo, kde je seznam zkratek, napíšu místo těch písmen čísla. Je nutno připojit, že se jedná o čísla anglické klávesnice...
A JavaScriptu bych se úplně vyhnul, vše musí fungovat i bez něj.
Fred
Profil
Udělám to tím javascriptem, že vše musí fungovat i bez něj je blbost. Nepřítomnost accesskey podle mě nijak neohrožuje přístupnost stránek (BFW nejnižší priorita, WCAG priorita 3, ). Naopak rozumně použitý javascript zvyšuje přístupnost a hlavně použitelnost. BTW na Section508 (http://www.access-board.gov/sec508/508standards.htm) ani zmínka o accesskey a nepoužity. Stejně tak je nepoužívají na stránkách WAI (http://www.w3.org/WAI/)
Nastěnka
Profil
Ale je to zbytečné.
Fred
Profil
Nakonec jsem si nechal poradit a udělal jsem to dle Nastěnky a ten svůj způsob sem tam dal taky. Testuju to tady http://xy.wz.cz/search-test .
accesskey nečíselná klávesnice 1-5 přehodí na 1.htm-5.htm
javascriptem stisk 11,22,33,44,55 přehodí na 1.htm-5.htm
Díky za radu
Nastěnka
Profil
Jen bych ještě poradil, že je velmi důležité přiřadit accesskey mapě webu, více než položkám menu.
peta
Profil *
Fred accesskey osobne doporucuji nepouzivat. Hlavne ne CISELNE!
Otevri si operu, a schvalne si prohledni, jake ma nastavene klavesove zkratky. Totez udelej u IE a u FF. Zjistis, ze prijdes o vetsinu klavesnice.
Proc to neni udelane na f1, f2, f3. Resis program v programu, ktery je jeste ve tretim programu. Hruza :)
Radeji zadne acces, ikdyz tu s tim spousta lidi machruje, ze je to super vec.

Acceskey by se dali pouzit, az autori www prohlizecu zavedou spesl tag, ktery zablokuje vsechny funkce klavesovych zkratek, ktere prekryvaji nejakou zakladni sadu acces, treba ty cisla se zvoli. Dokud je acces volitelne, tak se neda pouzit.
Nastěnka
Profil
Peto, různé prohlížeče mají různé klávesové kombinace. Takže například: něco (+ něco 2) + accesskey. Většinou ke kolizím nedochází, protože interní klávesové zkratky jsou například něco_jiného + zkratka.
Fred
Profil
Nastěnka
Jen bych ještě poradil, že je velmi důležité přiřadit accesskey mapě webu, více než položkám menu.
Jasně je to jen zatím jen koncept ;-)
Ještě jsem přemýšlel o tom js a změnil jsem 11-55 na *1-*5, protože bylo nepříjemné být přesměrován po zapsání čísla 11 třeba do textarey.
DoubleThink
Profil *
Accesskey má smysl jenom v případě často používané stránky (třeba na podnikovém intranetu). Pokud nebudu stránku používat aspoň 30x denně, nemám šanci si zapamatovat nějaké klávesové zkratky.
Nastěnka
Profil
Já accesskey používám v podstatě jen na mapu webu. Accesskeys prostě někomu pomohou, nikomu neublíží. :-)

Accesskeys v menu se hodí spíše pro větší weby, portály. Mapa webu by ale tímto způsobem měla být zpřístupněna vždy.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0