Autor Zpráva
Joker
Profil
Návrh FAQ k pracím a zakázkám. Pište připomínky, až to bude hotové, odmažu tuto část a přesunu do Práce a zakázky.

# Co se na této diskusi obvykle inzeruje?

• Zaměstnání související s webovými technologiemi (např. firmy hledající programátory, kodéry, grafiky a podobně)
• Samotná tvorba webových stránek, nebo některé dílčí činnosti při tvorbě stránek (například tvorba grafiky)
• Správa webových stránek (například instalace a správa redakčních systémů)
• Tvorba obsahu stránek (psaní textů, překlady)
• Nákup a prodej hotových webů anebo domén

Nezapomínejte rozlišit, zda je inzerát nabídka nebo poptávka (v případě práce nabízíte, že budete pro někoho pracovat, nebo poptáváte lidi na nějakou práci)

# Co se zde výslovně inzerovat nesmí?

• Inzeráty samozřejmě nesmějí být v rozporu s pravidly fóra ani se zákony.
• Je zakázáno zneužívat inzeráty pro spam či do nich vkládat odkazy vedoucí jinam než tvrdí text inzerátu.
• Neinzerujte věci, které jsou úplně mimo zaměření fóra. Když například sháníte dům, budete mít mnohem větší šanci na realitním serveru.
• Prodej formou dražby, kdy by zájemci posílali nabídky sem do diskuse, není dovolen.
• Je zakázané zde shánět nebo prodávat nelegální software.
• Nenabízejte databáze e-mailových adres pro zasílání obchodních sdělení. Na takto koupené adresy stejně nelze obchodní sdělení legálně zasílat (viz zde).

# Lze přes Práce a zakázky hledat sponzora pro web?

Ano, jen zvažte, nakolik to má smysl.
Cena za doménu a hosting je pro člověka, který si může dovolit provozovat svůj web (a tedy má minimálně připojení k Internetu) relativně směšná.
Takže hledat sponzora na doménu a hosting působí tak, že tomu projektu absolutně nevěříte a raději ho chcete provozovat za cizí peníze než za svoje.
Je proto vhodné v inzerátu objasnit tuto otázku:
Pokud vám jako autorům je líto na ten projekt obětovat pár korun, proč by mu někdo jiný měl věřit natolik, aby do něj vložil svoje peníze? A co z toho bude mít?

# Jak nastavit cenu? Lze inzerovat i zdarma (za referenci a podobně)?

K druhé otázce: Ano, je možné inzerovat i zdarma, jen u poptávky (tedy hledáte někoho, kdo bude pracovat zdarma), je nutné to jasně uvést už v titulku.
Nastavení ceny samozřejmě bývá problém, hlavně pokud poptáváte práci v oboru, kterému sami moc nerozumíte. Můžete si případně nechat cenu nabídnout od zájemců.

Pro přibližnou orientaci (platí pro rok 2012), v oboru tvorby webových stránek je 1000 Kč cena zhruba 2-4 hodin více kvalifikované práce (analýza/programování), nebo zhruba 3-8 hodin méně kvalifikované práce (např. kódování HTML). Pokud si na to najmete firmu s veškerým souvisejícím komfortem, vyjde to samozřejmě dráž (někdy mnohem dráž), naopak student/brigádník (se souvisejícími nevýhodami) bude obvykle levnější.

U termínů jako malá/velká zakázka používejte selský rozum: Zakázka v hodnotě stokorun až pár tisíc je práce, kterou by člověk co se tím živí měl sfouknout za odpoledne, případně za víkend. To asi nebude právě „velká zakázka“. Naopak pokud to je „velká zakázka“, čili někomu zabere alespoň tak týden práce, asi těžko ji někdo bude dělat za pětistovku.

# Je nějak omezené, kolik inzerátů se může poslat za nějakou dobu?

Ano, je.
Jeden subjekt může podat jeden inzerát za měsíc, tedy vlákno s inzerátem můžete založit po 1 měsíci od založení předchozího.
Pokud hledáte třeba více lidí, můžete samozřejmě poslat například více poptávek v jednom inzerátu.
Smysl tohoto pravidla je omezit zviditelňování jedné nabídky/poptávky neustálým zakládáním nových vláken. Pokud to není tento případ a inzeráty se zjevně týkají úplně jiných věcí, může, ale nemusí, být tolerován i kratší interval než měsíc.

# Existuje možnost zviditelnit svůj inzerát, nebo ho posunout nahoru v seznamu vláken?

Diskuse momentálně nenabízí možnost (ani placenou) „přišpendlit“ svůj inzerát nahoru v seznamu vláken.
Pokud uplyne déle než měsíc a inzerát je stále aktuální, můžete k němu dopsat, že je stále aktuální (čímž se posune zase nahoru).

# Jak ukončit/smazat inzerát?

Prostě do vlákna s inzerátem napište, že už není aktuální.
O fyzické smazání vlákna můžete požádat moderátory, ale nepočítejte s tím, že každé takové žádosti je automaticky vyhověno, naopak je to spíš výjimečné. Mazání vláken tu má svá pravidla, každý takový požadavek musí být jasně odůvodněn, odsouhlasen nejméně třemi moderátory a každý moderátor může smazání vetovat.
Z toho vyplývá, že nemá cenu přemlouvat ke smazání vlákna jednoho konkrétního moderátora, protože jeden konkrétní moderátor nemá na smazání vlákna právo.
Proto když zadáváte inzerát, počítejte s tím, že může být dohledatelný velmi dlouho.

# Jak uvést kontakt?

Pamatujte, že zájemci nemohou odpovídat přímo do vlákna s inzerátem, takže ve vlastním zájmu nezapomeňte uvést kontakt! Inzeráty bez uvedeného kontaktu budou smazány.
Nejlepší je uvést přímo v inzerátu svůj e-mail nebo jiný kontakt, nejlépe nějak oddělený či zvýrazněný (například tučným písmem) od zbytku textu.
I když máte kontakt třeba v profilu, napište ho do inzerátu ještě jednou.
Nežádejte odpověď jako soukromou zprávu (PM), protože tato diskuse nemá soukromé zprávy.
Odkaz na kontaktní formulář nebo na stránku s kontakty je tolerovaný případ od případu, proto je lepší kontakt uvést i přímo v inzerátu, pokud můžete.
Odkaz na stránku, ze které se přes další odkaz(y) dá ke kontaktu dostat, se nepovažuje za uvedení kontaktu.
Jinak samozřejmě když v inzerátu uvedete svůj kontakt a zároveň odkaz na svůj web, je to v pořádku.

# Co když mám dotaz nebo připomínku k inzerátu?

Jestliže se chcete jen na něčem domluvit se zadavatelem, použijte kontakt uvedený v inzerátu.
Jestliže máte dotaz, který by pravděpodobně zajímal víc potenciálních zájemců (například inzerát je nejasný anebo nesrozumitelný, není zřejmé, co všechno je požadováno, a podobně), napište ho přímo do vlákna jako příspěvek.
Příspěvek do vlákna můžete napsat i v případě, že zadavatel delší dobu nereaguje na snahu o komunikaci přes kontakt uvedený v inzerátu (poznámka: To neznamená, že máte dělat povyk když někdo dvě hodiny neodpovídá na e-mail).
Ve vlákně ale neřešte zejména:
• Jazykovou stránku inzerátu, pokud to z nějakého důvodu není podstatné pro samotný předmět inzerátu (například formulace umožňuje rozdílný výklad a z kontextu není patrné, který je správný, nebo enormní množství jazykových chyb obsahuje nabídka služeb v oblasti tvorby textu)
• Témata naprosto nesouvisející s předmětem inzerátu (například kvalitu výrobků firmy, která poptává tvorbu webových stránek)
• Komunikaci se zadavatelem a domlouvání zakázky (na to použijte uvedený kontakt)
• Nedávejte konkurenční nabídky (udělám to samé levněji) a nediskutujte o ceně. Výjimku tvoří případ, kdy zadavatel inzerátu má zjevně nereálnou představu o ceně vzhledem k požadavkům, na to ho upozornit můžete.
• Pokud zadavatel reaguje na kontakt uvedený v inzerátu, nepište o tom ještě do diskuse. Nepište ani věci jako že jste poslali nabídku nebo se už se zadavatelem dohodli, nechte to napsat samotného zadavatele.

# Jak upozornit ostatní na nesolidního inzerujícího (neplatí / nedodává co slíbil)?

Na nepoctivé jednání můžete upozornit přímo u daného inzerátu, ale mělo by to být závažné nepoctivé jednání a obvinění podepřené pádnými důkazy.
Sáhodlouhé hádky typu, že menu mělo být zelené a je zelenkavé nebo že zadání sice bylo takhle, ale myšlené to bylo jinak, nechceme.
Ani nechceme anonymní nepodložená obvinění.
Alphard
Profil
Joker:
Dát místo kontaktu odkaz na webovou stránku na které kontakty jsou je tolerované případ od případu, takže je lepší zároveň uvést i kontakt přímo do inzerátu.
Před několika měsíci tady byl inzerát větší společnosti hledající zaměstnance (už mě nenapadadjí klíčová slova, kterými ho najít), kde byl uveden pouze odkaz na jejich stránky. Tam byl ale hned uveden kontaktní formulář včetně uploadu CV a pár dalších věcí. Předpokládám, že se to neposílalo nikomu na mail, ale ukládalo se do databáze.
Myslím, že bychom měli respektovat případy, kdy je sběr nabídek automatizovaný a nenutit přímo uvést mail, někdy to může být pro inzerujícího téměř nereálné.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Nemám rád podtržítka, zejména ne v adresách.

Je ale možné, že někdy v budoucnu budou hromadně smazány velmi staré inzeráty.
Není :-)

Možná bych tolik nezdůrazňoval, co tato diskuse neumí. Většinu z toho neumí, protože to umět nechce, ne proto, že by byla hloupá, takže i kdyby ty věci uměla, nebylo by to žádoucí.


Reaguji na Alpharda:
Také jsme tu minulý týden měli inzerenta, který svůj kontakt zabalil do raru a hodil ho na ocaptchované úložiště.
Kontakty umožňují dohledávat vazby. Inzerent s prokazatelně déle fungujícím kontaktem je důvěryhodnější, než někdo úplně anonymní. Také se podle mailů, ICQ a telefonních čísel lépe prověřují podvodníci.

Tam byl ale hned uveden kontaktní formulář včetně uploadu CV a pár dalších věcí.
Pokud je inzerentem nějaká personální agentura, tak to je tolerovaná forma uvedení kontaktu.
Str4wberry
Profil
Dobře sepsáno, snad jen pár připomínek:

Prodej formou dražby tu není dovolen.
Mám za to, že je, ale ne přímo v rámci této diskuse.

Na takto koupené adresy stejně nelze obchodní sdělení zasílat (viz zde).
Možná tam doplnit legálně.

Diskuse momentálně nenabízí možnost (ani placenou) ‚přišpendlit‘ svůj inzerát nahoru v seznamu vláken.
V zásadě není technický problém inzerát přišpendlit nahoru nebo jej zobrazovat kdekoliv na diskusi. Takže by možná bylo dobré mít ohledně této záležitosti vyjádření Yuhůa (podobně jako je to na JPW).

Pokud uplyne déle než měsíc a inzerát je stále aktuální, můžete k němu dopsat, že je stále aktuální (čímž se posune zase nahoru).
Nehodilo by se tam uvést, že měsíční lhůta platí i pro založení dalšího inzerátu?

Jednoduchá možnost pro smazání inzerátu není, můžete leda požádat moderátory o smazání vlákna, což musí být podložené nějakými důvody a odsouhlasené všemi moderátory.
Navrhuji to přeformulovat do tvrdší formy. Zejména to nějakými důvody. Viděl bych to na něco jako: „Pokud si myslíte, že máte hodně dobrý důvod pro smazání, můžete zkusit přemluvit moderátory ke smazání nebo alespoň k zcensurování části inzerátu. Nedostatečně zdůvodněné žádosti jsou rovnou zamítány.“ :-)

Možná by mohlo být ještě zmíněno, že v případě podstatné nejasnosti v zadání se lze dotázat prostřednictvím diskuse.

(Potom mi tam ještě nesedí pár věcí z pohledu češtiny, ale v tom bych nechal prostor Petru ZZZ.)
Joker
Profil
Alphard:
Myslím, že bychom měli respektovat případy, kdy je sběr nabídek automatizovaný a nenutit přímo uvést mail, někdy to může být pro inzerujícího téměř nereálné.
Však tam je napsáno, že je to tolerované případ od případu :-)
Můžu to ještě přeformulovat.

Chamurappi:
Nemám rád podtržítka, zejména ne v adresách.
Změnil jsem na pomlčky.

Možná bych tolik nezdůrazňoval, co tato diskuse neumí. Většinu z toho neumí, protože to umět nechce, ne proto, že by byla hloupá
Tak to bylo i myšlené, ráno se nad tím ještě zamyslím.
Petr ZZZ
Profil
Str4wberry:
Dík za důvěru, rád se na to podívám, ale může to chvilku trvat (na takové věci potřebuji čas a klid).
Ivy
Profil
Joker:
Jak nastavit cenu? Lze inzerovat i zdarma (za referenci a podobně)?

Tohle bych rozdělila a malinko stylisticky učesala:
Lze inzerovat i zdarma, například jen za referenci?
Ano, je možné inzerovat i zdarma. U poptávky (tedy pokud hledáte někoho, kdo bude pro vás pracovat zdarma) je to nutné jasně uvést už v titulku. (slovo jen mi připadá že by mohlo někoho zmást - že je to možné jen u poptávky)

Jak nastavit cenu?
........to co tam je
Joker
Profil
Aktualizoval jsem:
• ad Alphard, trochu jsem pozměnil textaci u odkazu na kontaktní formulář
• ad Chamurappi: Omezil jsem výskyt fráze, že diskuse něco neumí :-)
• ad Chamurappi a Str4wberry: Zkusil jsem víc vysvětlit mazání vláken
• ad Str4wberry: „nelze obchodní sdělení legálně zasílat“
• ad Str4wberry: Doplnil jsem bod o jednom inzerátu měsíčně a bod ohledně dotazů a připomínek k inzerátu
Petr ZZZ
Profil
Části jsem upravil, části ponechal, něco doplnil, doufám, že netropím víc škody než užitku. :-) Kvůli přehlednosti a kvůli možnosti nahradit jednoduše původní text to sem dávám celé; alternativně lze použít jen některé z navržených úprav. V každém případě bych to nechal ještě minimálně pár dní u ledu, třeba ještě někoho něco napadne.

# Co se na této diskusi obvykle inzeruje?

• Zaměstnání související s webovými technologiemi (např. poptávky firem hledajících programátory, kodéry, grafiky a podobně)
• Tvorba webových stránek nebo její dílčí aspekty (například grafika, část kódu atp.)
• Správa webových stránek (například instalace a správa redakčních systémů)
• Tvorba obsahu stránek (psaní textů, překlady)
• Nákup a prodej hotových webů anebo domén

Nezapomínejte už v nadpisu rozlišit, zda je inzerát nabídka nebo poptávka (v případě práce nabízíte, že budete pro někoho pracovat, nebo poptáváte lidi na nějakou práci)

# Co se zde výslovně inzerovat nesmí?

• Inzeráty samozřejmě nesmějí být v rozporu s pravidly fóra ani se zákony.
• Je zakázáno zneužívat inzeráty pro spam či do nich vkládat odkazy vedoucí jinam, než tvrdí text inzerátu.
• Je zakázáno zde shánět nebo nabízet nelegální software.
• Prodej formou dražby tu není dovolen.
• Nenabízejte databáze e-mailových adres pro zasílání obchodních sdělení. Na takto koupené adresy stejně nelze obchodní sdělení legálně zasílat (viz zde).
• Neinzerujte mimo zaměření fóra. Sháníte-li dům, ptejte se na realitním serveru.

# Lze přes Práce a zakázky hledat sponzora pro web?

Výslovně zakázané to není, nicméně valný smysl to nemá. Ano, zvažte však, zda má váš projekt už v začátcích takový rozsah, že se neobejdete bez investora. Cena za doménu a hosting je – nejen pro současníka s připojením k internetu – relativně směšná; pro nikoho by tedy neměl být problém hradit i provoz vlastního webu. Hledat sponzora zde snadno může budit dojem, že svému projektu nevěříte a pro jistotu byste raději riskovali cizí peníze než svoje.
Je proto vhodné v inzerátu objasnit tyto otázky:
• Pokud vám je líto obětovat pár korun, proč by někdo jiný měl vašemu projektu věřit natolik, aby do něj vložil svoje peníze?
• Co z toho bude sponzor mít?

# Jak nastavit cenu?

Odhad ceny samozřejmě bývá problém, hlavně pokud poptáváte práci v oboru, kterému sami moc nerozumíte. Můžete si ovšem nechat cenu nabídnout od zájemců.

Pro přibližnou orientaci platí v oboru tvorby webových stránek v roce 2012: Částka 1000 Kč odpovídá zhruba dvěma až čtyřem hodinám náročnější práce (analýza, programování), nebo zhruba třem až osmi hodinám méně kvalifikované práce (např. kódování HTML). Pokud si na to najmete firmu s veškerým souvisejícím komfortem, vyjde to samozřejmě dráž (někdy mnohem dráž), naopak student/brigádník (se souvisejícími nevýhodami) bude obvykle levnější.

U termínů jako malá/velká zakázka používejte selský rozum: Zakázka v hodnotě stokorun až pár tisíc je práce, kterou by člověk, který se tím živí, měl sfouknout za odpoledne, nejpozději za víkend. „Velká zakázka“ obnáší alespoň týden práce a za pětistovku ji asi nikdo nevyřídí.

# Lze inzerovat i zdarma, za referenci či protislužbu?

Ano. V případě poptávky to však musíte uvést už v titulku.

# Co zde inzerát stojí a kolik inzerátů můžu poslat?

Reklama v patičce stránek DJPW je placená. Inzeráty v rubrice „Práce a zakázky“ jsou zdarma, jejich počet je ovšem omezen na jeden inzerát za měsíc. Další vlákno s inzerátem může tedy jeden subjekt založit nejdříve měsíc od založení předchozího.
Pokud ale hledáte třeba více lidí, můžete samozřejmě poslat více poptávek v jednom inzerátu.
Smysl tohoto pravidla je zamezit zvýhodňování jednoho inzerenta neustálým zakládáním nových vláken. Pokud to není tento případ a inzeráty se zjevně týkají úplně jiných věcí, může, ale nemusí, být tolerován i kratší interval než měsíc.

# Je možné zviditelnit svůj inzerát nebo ho posunout nahoru v seznamu vláken?

Zvláštní zviditelňování by z principu šlo na úkor ostatních inzerujících a proto je nežádoucí. Je-li však inzerát po uplynutí jednoho měsíce stále aktuální, můžete to připsat jako odpověď na původní inzerát. Tím se ve výpisu vláken řazených podle posledních odpovědí posune váš inzerát zase nahoru.

# Jak ukončit/smazat inzerát?

Prostě do vlákna s inzerátem napište, že už není aktuální.
O fyzické smazání vlákna nebo jeho části můžete požádat moderátory, ale nepočítejte s tím, že každé takové žádosti je automaticky vyhověno, naopak je to spíš výjimečné. Mazání vláken tu má svá pravidla, každý takový požadavek musí být jasně odůvodněn, odsouhlasen nejméně třemi moderátory a každý moderátor může smazání vetovat.
Z toho vyplývá, že nemá cenu přemlouvat ke smazání vlákna jednoho konkrétního moderátora, protože jeden moderátor nemá na smazání vlákna právo.
Počítejte s tím, že váš inzerát může být dohledatelný velmi dlouho.

# Jak uvést kontakt?

Pamatujte, že čtenáři nesmí odpovídat přímo do vlákna s inzerátem, takže ve vlastním zájmu nezapomeňte uvést kontakt! Inzeráty bez kontaktu budou smazány.
Nejlepší je uvést přímo v inzerátu svůj e-mail nebo jiný kontakt, nejlépe nějak oddělený či zvýrazněný (například tučným písmem) od zbytku textu.
I když máte kontakt třeba v profilu, napište ho do inzerátu ještě jednou.
Nežádejte odpověď jako soukromou zprávu (PM), tato diskuse zasílání soukromých zpráv nenabízí.
Odkaz na kontaktní formulář nebo na stránku s kontakty nepovažujeme za kontaktní údaj ve smyslu pravidel diskuse. Ve výjimečných případech může být sice takový kontakt tolerován, obecně však doporučujeme uvést kontakt i přímo v inzerátu.
Odkaz na stránku, ze které se přes další odkaz(y) dá ke kontaktu dostat, neplatí za uvedení kontaktu v žádném případě.
Samozřejmě můžete v inzerátu uvést kontakt a zároveň odkaz na váš web.

# Co když mám dotaz nebo připomínku k inzerátu?

Jestliže se chcete na něčem domluvit, použijte kontakt uvedený v inzerátu.
Jestliže máte dotaz, který pravděpodobně pomůže i dalším potenciálním zájemcům (například inzerát je nejasný anebo nesrozumitelný, není zřejmé, co všechno je požadováno), napište ho přímo do vlákna jako příspěvek.
Příspěvek do vlákna můžete napsat i v případě, že protějšek delší dobu nereaguje na snahu o komunikaci přes kontakt uvedený v inzerátu (což neznamená, že máte dělat povyk, když někdo dvě hodiny neodpovídá na e-mail).
Ve vlákně ale neřešte zejména:
• Jazykovou stránku inzerátu, pokud to z nějakého důvodu není podstatné pro samotný předmět inzerátu (například formulace umožňuje rozdílný výklad a z kontextu není patrné, který je správný, nebo enormní množství jazykových chyb obsahuje nabídka služeb v oblasti tvorby textu)
• Témata naprosto nesouvisející s předmětem inzerátu (například kvalitu výrobků firmy, která poptává tvorbu webových stránek)
• Komunikaci s inzerentem a domlouvání zakázky (na to použijte uvedený kontakt)
• Nedávejte konkurenční nabídky („udělám to samé levněji“) a nediskutujte o ceně. Výjimku tvoří případ, kdy zadavatel inzerátu má zjevně nereálnou představu o ceně vzhledem k požadavkům; na to ho slušnou formou upozornit můžete.
• Nepište ani věci jako že jste poslali nabídku nebo že probíhá jednání. Informace o tom, že inzerát už není aktuální, protože zakázka byla zadaná, je žádoucí, smí ji ale doplnit jen inzerující (stejné sdělení od kohokoli jiného může být vnímáno jako nekalosoutěžní činnost).

# Jak upozornit ostatní na nesolidního inzerujícího (neplatí / nedodává co slíbil)?

Na nepoctivé jednání můžete v závažných případech upozornit přímo u daného inzerátu, obvinění však musí být podepřeno pádnými důkazy.
Nechceme zde anonymní nepodložená obvinění ani sáhodlouhé hádky typu, že menu mělo být zelené a je zelenkavé, nebo že zadání sice bylo takhle, ale myšlené to bylo jinak.
Joker
Profil
Upravil jsem ještě bod o dražbě podle [#4] Str4wberry.

Petr ZZZ:
Budu psát jen připomínky k tomu co bych změnil, to k čemu nic nenapíšu mi přijde OK. Anebo jsem na to zapomněl :-)

U bodu • Tvorba webových stránek nebo její dílčí aspekty (například grafika, část kódu atp.)
se mi víc líbí můj původní text.

U otázky Lze přes Práce a zakázky hledat sponzora pro web? mi přijde lepší můj původní text.
Nebylo zamýšlené lidem říkat, že nemá nikdy smysl hledat sponzora pro web.
V mnoha případech to smysl rozhodně má.
Mělo to být o tom, že nemá smysl hledat sponzora na 500Kč na doménu a hosting.
Ale když to čtu, ani to moje není v tomhle směru ideální. Zkusím to ještě upravit.

U odhadu ceny:
Můžete si ovšem nechat cenu nabídnout od zájemců.
Přijde mi lepší to původní případně místo ovšem.

Ohledně použití slov nebo čísel u hodin mi přišla mírně lepší čísla, ale to je asi otázka vkusu.

K uvedení kontaktu:
Odkaz na kontaktní formulář nebo na stránku s kontakty nepovažujeme za kontaktní údaj ve smyslu pravidel diskuse.
Přišle mi lepší původní varianta, která není tak striktní.

U upozornění na nesolidního diskutujícího se mi u první věty víc líbí původní verze.
Chamurappi
Profil
Proč to vlastně probíráme u ledu? Jestli to má být debata jen pro vyvolené, patří do Vnitřních záležitostí, jestli ne, patří do O této diskusi.

Reaguji na Petra ZZZ:
Kvůli přehlednosti a kvůli možnosti nahradit jednoduše původní text to sem dávám celé
Není na první pohled vidět, v čem jsi udělal změny, takže se to těžko posuzuje.
Připadá mi, že se tam některé věci opakují. Ale možná je to tím, že skáču z jedné verze na druhou a ztrácím přehled, co jsem kde četl.

Můžete si ovšem nechat cenu nabídnout od zájemců.
Očekávaný rozsah by zmínit měl. I pravidla vyžadují zmínku o odměně.

Reklama v patičce stránek DJPW je placená.
Tohle mi nepřijde jako odpověď na otázku ohledně inzerátů v Pracích a zakázkách.

Co zde inzerát stojí
Pokud vím, tak na to se tu ještě nikdo neptal, nevím, jestli je to optimální „častý dotaz“.


Reaguji na Jokera:
Výjimku tvoří případ, kdy zadavatel inzerátu má zjevně nereálnou představu o ceně vzhledem k požadavkům, na to ho upozornit můžete.
Proč? I tohle mu může napsat soukromě.
Joker
Profil
Chamurappi:
Proč to vlastně probíráme u ledu?
Spíš jsem to bral jako „Vlákno čekající na vyřízení“, respektive na přesunutí (případně smazání, pokud by se ukázalo, že to není dobrý nápad).

Není na první pohled vidět, v čem jsi udělal změny, takže se to těžko posuzuje.
Stejný problém u mě, zas ale přidáním původních textu by se nedal zkopírovat celý nový text.
Pravda, mohly alespoň změněné části být v [edit].
Já osobně si ty texty z diskuse vykopíroval a udělal „diff“ ručně.

„Co zde inzerát stojí“
Pokud vím, tak na to se tu ještě nikdo neptal, nevím, jestli je to optimální „častý dotaz“.
Tohle jsem nějak přehlédl, taky bych tu část vyhodil.

„Výjimku tvoří případ, kdy zadavatel inzerátu má zjevně nereálnou představu o ceně vzhledem k požadavkům, na to ho upozornit můžete.“
Proč? I tohle mu může napsat soukromě.
Tak nějak jsem to přiřadil k jiným nejasnostem v inzerátu, na které se taky může upozornit v diskusi.
Další důvod je, že pokud je někdo jen obeznámený s obvyklými cenami, ale nemá sám zájem o tu nabídku, je divné psát na kontakt.
Pak se může stát, že inzerující by tu cenu třeba i přehodnotil, ale potenciální zájemci se na to vykašlou kvůli moc nízké té první nabídce, nikdo jiný mu nenapíše protože to je divné.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Jokera [#10]:
Chtěl bych zdůraznit, že si vážím tvé iniciativy a vůbec jsem rád, že jsi ochoten se v diskusi dělit o svoje znalosti. Pro všechny moje návrhy na úpravu platí – jsou to jen návrhy. Nicméně pokusím se je obhájit; jak s tím naložíš, je samozřejmě na tobě. :-)

„U bodu • Tvorba webových stránek (...) se mi víc líbí můj původní text.“
Trochu mě udivuje, že zrovna tady musím důvod úpravy vysvětlovat. V původní verzi se opakuje dvakrát tvorba stránek (třikrát slovo tvorba) a slovo samotná je snad zbytečné. Návrh na úpravu je kratší (a přitom obsahuje více informací).

„Nebylo zamýšlené lidem říkat, že nemá nikdy smysl hledat sponzora pro web.“
Chvíli jsem nad tím přemýšlel, ale pak jsem si říkal, že velký projekt může začínat jako malý a potom není sponzor nutný. Ale máš pravdu, je to jako v každém jiném podnikání – někdy se investor může hodit. Nahradil jsem v mé verzi první větu, ale možná by se kapitola o sponzorování dala přeformulovat důkladněji.

V otázce vypisování čísel se orientuji podle pravidla, které jsem myslím pochytil až v Rakousku a přiznám se, že netuším, zda platí i pro české texty (osobně bych ale něco podobného uplatňoval i v češtině). Přesně to teď nevím z hlavy (a když si u některého čísla nejsem jistý, řídím se podle citu), ale myslím čísla do deseti (nebo do dvaceti? – určitě i elf a zwölf) se vypisují jako slova, stejně tak čísla sto, tisíc a některá další (dvacet, třicet, čtyřicet atd...). Předpokládám, že to pravidlo vychází z následující úvahy: Znak 4 v textu nelze přečíst jinak než čtyři. Vypsání jako slovo tím pádem lépe odpovídá mluvené formě, lépe reprezentuje čas potřebný na vyslovení a proto vypsaná forma usnadňuje čtení. V češtině navíc odpadá nutnost přemýšlet nad skloňováním – porovnej bez 4 lidí, 4 lidem vs. bez čtyř lidí, čtyřem lidem. Ostatní čísla se nevypisují, protože by příslušná slova byla hrozně dlouhá; kromě toho by porovnávání s jinými čísly bylo obtížnější (pokud záleží na přesnosti – nezáleží-li, řeknu a vypíšu necelé dva tisíce).

„K uvedení kontaktu (...) lepší původní varianta, která není tak striktní.“
Já bych to formuloval spíš přísně, myslím i tak nebude nouze o jedince, kteří se tím nebudou řídit. Možnost tolerovat jiný způsob zmiňuji („Ve výjimečných případech může být sice takový kontakt tolerován, ...“), to by mělo stačit. Striktnější přístup se mi jeví vhodnější také z důvodů, které uvádí Chamurappi. Mám za to, že výjimka zde má především umožnit moderaci dle vlastního uvážení tolerantní přístup, a ne motivovat hříšníky k porušování pravidel.

„U upozornění na nesolidního diskutujícího se mi u první věty víc líbí původní verze. “
Nelíbilo se mi tučné ale (nebývá zvykem vyznačovat tučně spojky) a pokusil jsem se ušetřit jednou nepoctivé jednání a jednou nechceme.

Reaguji na Chamurappiho [#11]:
„Proč to vlastně probíráme u ledu?“
Taky bych to asi dal spíš do sekce O této diskusi, není důvod, proč by se neměl vyjádřit kdokoli, kdo má zájem.

„Není na první pohled vidět, v čem jsi udělal změny, takže se to těžko posuzuje.“
S vyznačenými změnami by to bylo nečitelné (a trvalo by mi to o... dost déle). Máš velkou obrazovku, tak dáš dvě nebo tři okna a jedem, ne? :)

Náročné může být porovnávání verzí u kapitoly Co se zde výslovně inzerovat nesmí. Přeházel jsem tam pořadí odstavců, a to z těchto důvodů: Nejdřív jsem chtěl nahradit prodávat (nelegální software) výrazem nabízet (protože nelegální software se nesmí nabízet ani zadarmo). Po tomto zásahu se tam nehezky blízko po sobě opakovalo slovo nabízet. Abych se takto vzniklé stylistické chyby zbavil, začal jsem přehazovat pořadí odstavců, a když už jsem je přehazoval, vzal jsem to důkladně a pokusil se je seřadit tak, aby byly tématicky příbuzné body blíž u sebe.

„Připadá mi, že se tam některé věci opakují.“
Částečně se tam opakují pravidla, jinak by tam snad nic víckrát být nemělo.

„Očekávaný rozsah by zmínit měl.“
Souhlas.

Zmínit placenou reklamu a že inzeráty jsou zdarma mi přišlo vhodné kvůli tematické příbuznosti a úplnosti. Zda je to častý dotaz, jsem neřešil (nemusíme říkat, že se na to dosud nikdo neptal :-)). Ale jestli to tam nepatří, pryč s tím.

Reaguji na Jokera [#12]:
„Další důvod je, že pokud je někdo jen obeznámený s obvyklými cenami, ale nemá sám zájem o tu nabídku, je divné psát na kontakt.“
Mám pocit, že běžně podobné poznámky mažeme, s výzvou použít uvedený kontakt. Napsat na kontakt mi divné nepřijde, spíš vstřícné (však reagující může zmínit, že sám zájem nemá), i když je otázka, zda někdo opravdu napíše. Na jedné straně si říkám, že nemusí být na škodu, když se lze v diskusi dočíst, že nějaká cenová představa je nereálná, ale asi se spíš přikláním k Chamurappiho názoru. Obávám se, že tolerovat poznámky k cenovým představám by mohlo být zneužíváno k vytahování inzerátu.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0