Autor Zpráva
Filip111
Profil
Ahoj,

snažím se rozběhnout ubuntu server, nainstaloval jsem základní LAMP a teď už nějakou dobu bojuju s FTP (proftpd).
Konfigurace je téměř standardní, moc jsem toho neměnil a nebo to později vrátil.

Problém je, že když se připojim (přes TC), příkaz LIST mi nikdy nic nevrátí...můžu tam něco nakopírovat, pokud změnim v adresním řádku složku, tak se do ní dostanu, ale nevidm jedinej soubor/adresář.

Zkoušel jsem aktivní i pasivní režim, něco jsem hledal na netu (kde je pár zmínek na firewall, ale nic konkrétního). Nevíte co s tím?
Uvažoval jsem co sem nakopírovat z proftpd.conf, ale jak říkam, je skoro beze změny. Co jsem měnil je
DefaulRoot ~

Díky, F.
Davex
Profil
Jak jsou nastavena práva na adresáře? Pro uživatele musí být u adresářů minimálně r-x.
Filip111
Profil
to bylo první co mě napadlo...
777

ještě mě napadá...přihlášení a ověření hesla trvá několik sekund, což se mi zdá docela dlouho (nicméně přes puttynu to není o nic rychlejší).
Po přihlášení na FTP pak LIST trvá taky nezvykle dlouho...cca 10 vteřin bez ohledu na obsah adresáře (tzn. i když je prázdnej)
Davex
Profil
Pokud to zlobí, tak by v logu proftpd měly být nějaké chyby. Jsou tam?
Filip111
Profil
Nic zvláštního v logu neni:

FTP session opened
USER filip: Login successful.
Preparing to chroot to directory '/home/filip'
FTP session closed

Jediný co nevim co znamená je preparing to chroot.
Zkoušel jsem taky log FTP klienta a nic zvláštního...jen napíše LIST, když provádí příkaz LIST.
Davex
Profil
Chroot mění procesu kořen souborového systému (uživatel přihlášený přes ftp se může pohybovat pouze v definovaném podadresáři a nedostane do nadřazených adresářů).

Vypadá to, že je to blokováno cestou k serveru. Funguje připojení pomocí ftp na localhost z konzole serveru?

Ještě mě napadá možnost, že je špatně nakonfigurováno DNS a je zapnuto rozlišení reverzního DNS, které to potom při neúspěchu zdržuje.
Filip111
Profil
ftp přes konzoli na serveru funguje...ls normálně vypíše co má. Nicméně odezva na ls je pomalá, cca 5 až 8 sekund. Tzn. něco neni v pořádku na serveru, jen zjistit kde (může to bejt u mě na VPS a může to bejt i hostitelským serverem).

Každopádně jsem zkoušel namísto TC ještě FileZillu a ta se připojí normálně, dokonce zobrazí i obsah adresářů. Reakce na LIST je samozřejmě stejně pomalá jako na localhostu.

(DNS by nemělo hrát roli, když se připojuji přímo na konkrétní IP)

PS.: zkouším něco nakopírovat právě přes FileZillu a protože po přenosu každého souboru volá LIST command, je to skoro nepoužitelný (pro přenos typickýho webu - stovky až tisíce malých souborů),
přenos velkého souboru je naprosto v pohodě, rychlost ve stovkách kB
Davex
Profil
Mohlo by pomoci vypnutí ident a rozlišování reverzního DNS:
IdentLookups off
UseReverseDNS off


Jsou na serveru v /etc/resolv.conf platné DNS servery, které jsou schopny rozlišit jméno k adrese (např. příkazem: host 77.75.72.3)?
Filip111
Profil
v resolv.conf je
search "nazev serveru"
nameserver "jedna IP"
nameserver "druha IP"

Každopádně už jsem byl netrpělivej a proftpd odinsatloval a namísto něj tam dal vsftpd...ten jede naprosto bez problémů.
Hádám tedy, že v konfiguraci sítě ano dns to nebude.

IdentLookups byl off standardně,
UseReverseDNS jsem v proftpd.conf nenašel...už se mi to ale nechce instalovat zpátky jen abych to vyzkoušel (apt-get mi naprosto automaticky při instalaci vsftpd odinstaloval proftpd).

Každopádně díky za návrhy, F.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0