Autor Zpráva
luke69
Profil
Ahoj,
navazuji na http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=6&topic=101081

Chtěl bych si vytvořit "domácí hosting", né však v tom smyslu, že bych chtěl hosting pro hromadu ostatních uživatelů, ale chci hosting pro moje weby.

Řekněme, že bych měl server/pc, veřejnou ip, naistalovaný apache, php, myslq.

Co mimo tohoto potřebuji?

A mám ještě jeden dotaz - v případě, že bych chtěl směrovat více domén na tento "hosting", jak bych je oddělil? Jak bych jednoduše zajistil, aby po připojení k serveru měl uživatel přístup pouze k obsahu vztahující se ke konkrétní doméně....

Možná to je blbý dotaz, ale nemám v této oblasti mnoho zkušeností.

Díky moc

Moderátor Davex: Titulek „Domácí hosting - dotaz“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Davex
Profil
luke69:
Chtěl bych si vytvořit "domácí hosting", né však v tom smyslu, že bych chtěl hosting pro hromadu ostatních uživatelů, ale chci hosting pro moje weby.
Neodpustím si obvyklou otázku - proč? Domníváš se, že provozovat weby na PC doma bude v něčem lepší nebo levnější než webhosting? Počítač běžící 24 hodin denně má většinou jen na elektrické energii větší náklady než multihosting nebo VPS, internetové připojení jako ADSL má pomalý upload a bez UPS nelze zajistit trvalý bezvýpadkový provoz.

Co mimo tohoto potřebuji?
Na routeru nastavit port forwarding TCP portu 80 na server a nastavit DNS záznamy hostovaných domén na veřejnou IP adresu.

v případě, že bych chtěl směrovat více domén na tento "hosting", jak bych je oddělil?
Na Apache lze nakonfigurovat více virtuálních serverů.
luke69
Profil
Děkuji za odpověď, no abych pravdu řekl asi hlavním důvodem je svoboda v oblasti technologií. Kolik VPS v ČR nabízí třeba JSP nebo objektové DB? Nebo sehnat VPS s podporou ASP.NET a zároveń s dobrou velikostí a cenou je taky problém.
Konkrétně třeba u těchto technologií jsem zjistil, že JSP nenabízí skoro nikdo a ASP.NET je extrémně drahé (několik tisíc) nebo zase nabízí třeba jenom 5GB prostoru (pořád se pohybuji v oblasti VPS). V porovnání VPS s klasickým apache, php atd. stojí cca 600Kč s 50GB prostoru.

Tento "hosting" bych asi neměl na obyčejném PC, ale koupil bych k tomu menší server a připojení bych udělal univerzální přímo a pouze pro server, ale ten bezvýpadkouvý provoz a asi taky rychlost připojení by byl problém....
Davex
Profil
luke69:
hlavním důvodem je svoboda v oblasti technologií
V tom ti rozumím, také mám některé servery jen kvůli absolutní svobodě v konfiguraci, ale za tuto svobodu se platí dost vysoká cena.

Kolik VPS v ČR nabízí třeba JSP nebo objektové DB?
V tom bych neviděl problém. Jen si to člověk musí sám na VPS nainstalovat a zprovoznit.

Nebo sehnat VPS s podporou ASP.NET a zároveń s dobrou velikostí a cenou je taky problém.
To máš pravdu. Každá technologie a prostor něco stojí. Obecně není 50 GB pro web moc běžné a vypadá to tedy na nějaký větší projekt. Tady by asi stejně nestačilo běžné domácí připojení a pořízení rychlejšího by mohlo stát víc než serverhosting.
Joker
Profil
luke69:
nabízí třeba jenom 5GB prostoru
A kolik prostoru ten web zabírá?

Jinak samotný server není až takový problém, to může být prakticky jakýkoliv počítač s připojením k Internetu.
Větší problém je v domácích podmínkách zajistit infrastrukturu pro nějaký vážně myšlený webový projekt.
1. U serveru samotného je potřeba odolnost proti selhání HW; Samozřejmě RAID, ale jsou servery které mají redundantní skoro všechno včetně třeba zdroje. Ale samozřejmě jsou poněkud dražší než běžná PC.
2. Připojení k Internetu: Pro webserver je potřeba hlavně upload (což bývá problém, připojení pro domácnosti jsou často koncipovaná naopak: Velký download a nízký upload). Další otázka je spolehlivost připojení, šlo by mít druhé záložní připojení (teoreticky pokud by měla jednu linku domácnost a své vlastní připojení server, dalo by se to připojení domácnosti použít jako záložní pro server- pokud by každé připojení mělo jinou technologii, protože záložní připojení které vypadne ve stejnou chvíli jako to hlavní je na nic), nebo některé firmy nabízejí i zvláštní garantované připojení, ale zase tomu odpovídá cena.
3. Elektřina: V server housingu se asi nestává, že by prasklá žárovka vyhodila pojistky i serveru, nebo že nepoučený člen domácnosti odpojí server ze zásuvky. Generátor si domů asi pořizovat nebudete, ale alespoň UPSku by to chtělo.
4. Dohled nad serverem: Kdo bude řešit případné problémy se serverem v době kdy u něj nejste?
luke69
Profil
Ono se nejedná o jeden web, chci tam přesunout všechny svoje weby (a když se sečte prostor pro img esopu, tak se na třeba 2 GB dostanem) a používat k nim tyto technologie. Na druhou stranu jestli to chápu dobře, tak na ASP.NET bych stejně musel koupit licenci WIN SERVER?? Ono si člověk moc nevybere. Další problém je, že nemám zkušenosti s linuxem... Na forpsi jsem našel nabítku dedikovaných serverů a šlo by se tam vejít do 1000Kč.... Ale kde se třeba dá použít JSP? Po tom jsem nikde nic nenašel.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0