Autor Zpráva
Ondřej Ryška
Profil
Zdravím,
mám problém s nahráváním souborů na virtuální server přes ssh. Ve správě vlastního serveru nejsem zkušený. Situace je taková: od známého mám zajištěný server na který přistupuju přes ssh. Na serveru je serverové Ubuntu a nainstalovaný LAMP. Takže mě bude stačit tam jenom doplnit phpMyAdmina, možná ještě nějaký detail a to je vše. Pak už budu jen potřebovat tam kopírovat a mazat soubory se stránkama, skripty atd. No a to kopírování chci dělat v programu WinSCP. Když se přes WinSCP přihlásím, tak se mi zobrazí veškeré složky včetně složky var ve které je složka www ze které si apache tahá stránky a ostatní soubory. Všechny složky na serveru mají jako vlastníka root. Takže do nich můžu vkládat nebo mazat soubory jen když jsem jako root. Já se ale z bezpečnostních důvodů můžu jako root přihlásit až když jsem přihlášený jako normální uživatel. Na root se přihlašuji pomocí putty. Takže bych mohl kopírovat soubory přes putty jako root, ale slyšel jsem že putty neumí pracovat s lokálními disky takže přes putty asi nemůžu ze svojeho počítače kopírovat na server. Udělal jsem to tak že jsem pomocí příkazu chown nastavil vlastníka složky var na normálního neroot uživatele. To potom mohu ve WinSCP hezky kopírovat do této složky a hlavně do podsložky www. Ale borec co mi ten server zřizoval mi hned napsal že to není vůbec dobré řešení takhle zpřístupnit složku var, že se to dá jednoduše napadnout. Tak teda nevím jako to mám vyřešit, napadlo mě že bych nastavil jako vlastníka normálního uživatele jen u složky www. Šlo by to tak? Nebo další hodně neelegantní řešení, že bych vždy před kopírováním přenastavil vlastníka složky, pak bych přes WinSCP nakopíroval soubory a potom bych zase vrátil vlastníka na root. Když to shrnu tak jde vlastně o to, že by potřeboval se přihlásit ve WinSCP jako root, pak bych z něj mohl normálně kopírovat a nemusel bych řešit vlastníka. Akorát že nevím jak se ve WinSCP dá přihlásit jako root. Nebo jsem ochotný přistoupit i na jiný způsob kopírování. Asi se jedná o začátečnický dotaz...
Děkuji.
Davex
Profil
Ondřej Ryška:
napadlo mě že bych nastavil jako vlastníka normálního uživatele jen u složky www. Šlo by to tak?
Ano. To je v tomto případě asi nejrozumnější.
Ondřej Ryška
Profil
Davex:
Okej udělám to asi takhle. Díky
juriad_
Profil *
Zkus se podivat na sshfs, mohl bys primountovat vzdaleny filesystem pres ssh. A nemusel na kopirovani souboru pouzivat specialni program.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0