Autor Zpráva
eudard
Profil *
Zdravím všechny,
zvažuji koupit SSD disk na svůj lokální počítač, kde vyvíjím aplikace v PHP.

- můj systém je WIN7 64bit
- mám nainstalován WAMP s několika virtual hosty
- vývojové prostředí NetBeans 7.3

chci se zeptat, zda má smysl nainstalovat WIN + WAMP + NetBeans + WWW rooty na SSD, tedy jestli se tím nějak rapidně zvýší odezva při práci na aplikacích.

Máte s tím někdo zkušenosti ?
Má smysl koupit 120GB SSDčko za přibližně 2500 Kč pro zvýšení rychlosti odezvy při vývoji aplikací ?
Netrpí tím nějak rapidně životnost SSDčka ? (include souborů, MySQL zápisy apod.)

Díky za každou reakci.
juriad
Profil
Lze očekávat, že SSD ti nejspíš práci zrychlí. Otázkou je, proč je práce pomalá: je to kvůli pomalému nutnému IO; nebo je to kvůli tomu, že věci se nevejdou do paměti, a proto se pro mě musí často sahat na disk. U některých aplikací bych čekal zrychlení koupí SSD, u jiných zvýšením paměti. Další otázkou je, zda by pečlivá konfigurace jednotlivých aplikací nepomohla víc než koupě ať už paměti či SSD.

Snažím se jen odhadovat; spíš bych koupil víc paměti, za předpokladu, že jí už teď nemáš dost.
K životnosti se raději nebudu vyjadřovat, nesleduji to téma.
Enko
Profil *
Pokud plánuješ mít na serveru RAID pole nebo provoz 24/7, tak se SSD moc nehodí z důvodů krátké životnosti. Záleží ale dle parametrů, které očekáváš. Pokud si koupíš SSD disk pro běh operačního systému, je více než vhodné upravit některé běžně skryté vlastnosti OS, například pomocí nějakého nástroje na Tweakování SSD. Nakoupíš více rychlejších RAMek. Zajistíš si tím o dost větší výkon. Obecně však platí, že SSD disk na server není vhodný. Pokud ale kopíš SSD disk, zkus prosím otestovat výkonnost toho stejného na SSD a na klasice. Zajímají mě výsledky. Ovšem pro běh webové aplikaci si nemyslím, že tam bude nějaký rozdíl.
Joker
Profil
eudard:
Jak píše Enko, pro skutečný ostrý server by SSD mohl být problém z hlediska životnosti (i když to vypadá, že 40GB SSD by měl přežít zapsání minimálně 200 TB dat), ale u vývojového počítače by to neměl být problém.

Ale spíš záleží, kolik ten počítač má RAMky, protože IDE umí být pěkně nenažrané, takže v některých případech by víc RAM pomohlo spíš než SSD.
shaggy
Profil
eudard:
Podstatné je, aký je zvyšok systému.
Ja mám SSD a jeho prínos je viditeľný. Ale rovnako mám aj dobrý procesor a 16GB RAM, ktoré považujem za nevyhnutnosť pri vývoji. Preto by som sa zameral hlavne na túto časť (optimum je 8GB). SSD ti pomôže pri spúšťaní programov, keď sa dáta ťahajú z disku, ale potom to závisí hlavne od RAM a výkonu celého systému.
eudard
Profil *
Děkuji za reakce,

díky za reakce..

- mám DELL VOSTRO 260, Intel Core i5-2400 @3.10 GHz, RAM 6GB + WIN7 64bit
- při práci se dostanu na 4-5 GB obsazení paměti

Jde mi o to, že při vývoji často refreshuji prohlížeč, no a čekám asi půl sekudny až sekundu než se to načte - u náročnějších aplikací až 3 sekundy. Řeknete si že je to v pohodě, jenže kdyby to jen probliklo, neuvěřitelně to ušetří čas.

Spouštění jednotlivých aplikací typu NetBeans, taky není zrovna rychlovka. Při dlohodobější práci pak něco neustále indexuje na disku a zpomaluje to.

Pokud koupím SSD, určitě to porovnám a napíšu článek.
Jan Tvrdík
Profil
eudard:
čekám asi půl sekudny až sekundu než se to načte
Jestli to není spíš tím, že máš bordel v C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts. Měl by tam být řádek 127.0.0.1 localhost a naopak by tam neměl být řádek ::1 localhost.
Kajman
Profil
eudard:
u náročnějších aplikací až 3 sekundy

Zkuste si zjistit, kde je úzké hrdlo. Ve vývojových nástrojích prohlížečů je sledování sítě - tam zjistíte, co trvá nejdéle a zda to nebrzdí až javascript. Pokud to bude php skript, tak si ho zkusit zdebuggovat, zda tam je problém v nějaké metodě, nebo zda jsou např. pomalé některé dotazy (u nich pak ladit rychlost nebo i konfiguraci mysql serveru).

SSD bych koupil, kdyby např. NetBeans nebo celý operační systém měl dlouhé odezvy. Když je web pomalý pro jednoho uživatele, tak je lepší si ho vyladit, než zvyšovat výkon celkem výkonného hardware.
Davex
Profil
Enko:
Pokud plánuješ mít na serveru RAID pole nebo provoz 24/7, tak se SSD moc nehodí z důvodů krátké životnosti.
Pro serverové SSD to neplatí. Ty mají mnohem vyšší životnost a ty nejlepší vydrží deset přepisů 100 % kapacity denně po dobu 5 let.

Obecně však platí, že SSD disk na server není vhodný.
Obecně to neplatí, protože SSD se běžně používají v diskových polích pro zvýšení výkonu.

Nakoupíš více rychlejších RAMek.
To máš pravdu. Když se celá 80 GB mapa nebo databáze vejde do RAM, tak to potom opravdu sviští.

eudard:
Při použití SSD se určitě celková odezva počítače zrychlí, ale pokud aplikace často nepracuje s diskem nebo není optimalizovaná databáze, tak to moc nepomůže.
Enko
Profil *
Davex:
Obecně to neplatí, protože SSD se běžně používají v diskových polích pro zvýšení výkonu.
Nojo, jenže serverové SSD disky stojí od cca 2.000$ za kus. Nevím jaký máš ty standard, ale ve své praxi v českém prostředí jsem ještě neviděl na žádném serveru SSD disk. Nehledě na to, když ho sestavíš do RAIDu, tak nevím kdo si ho na běžný server dá :)
Davex
Profil
Enko:
Nojo, jenže serverové SSD disky stojí od cca 2.000$ za kus.
Cena za stejnou kapacitu RAM je ještě vyšší a pokud se do ní data nevejdou, tak je SSD další volbou pro dosažení co nejvyššího výkonu. I kdyby se použil SSD určený pro běžné použití a za rok odešel, tak se to při tom výrazném zvýšení výkonu vyplatí.

Nevím jaký máš ty standard, ale ve své praxi v českém prostředí jsem ještě neviděl na žádném serveru SSD disk.
Asi jsi viděl méně serverů než já :-)

Každopádně eudard chtěl SSD do pécéčka, takže já říkám ANO.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0