Autor Zpráva
JardaB
Poradí někdo jak např. pomocí cornu provést vyprázdění paměti cache serveru? Cca po týdnu naroste tak, že Fyzická paměť je přes 90% a z toho cache skoro 70%
juriad
Linuxové jádro umí cache uvolnit, když je paměť potřeba. Buď rád, že ta cache tam je, systém jen zrychluje.
Veškerá paměť, která je skutečně volná ti jen prodělává – zaplatil jsi ji, ale nevyužíváš ji.

Abych nebyl tak negativní: podívej se na /proc/sys/vm/drop_caches.
JardaB
Já chápu účel chache. PhpSysInfo začalo hodnotu Fyzické paměti obarvovat červeně, předpokládal jsem tedy, že to není moc dobře. Pokud si tedy cache ukrojí cca 80% celku, nemusím řešit to, že fyzická paměť je třeba na 100%?

V drop_caches není vůbec nic, jde o soubor s nulovou velkosti, ale poslední modifikace cca před 40 min.
DJ Miky
Výstup free ti dá informace o skutečně obsazené paměti. Buffers a cache jsou části paměti, které jádro v případě potřeby ihned uvolní. Důležitý je druhý řádek výstupu, po odečtení právě buffers a cache. Ten udává „skutečně“ obsazenou a využitelnou paměť.
JardaB
DJ Miky:
Hodnoty mám následující:

Fyzická paměť: 92%
- Kernel + applications: 25%
- Buffers: 2%
- Cached: 65%
Swap: 0%
juriad
JardaB:
Ten soubor je ve virtuálním filesystému (procfs), skrze nějž máš přístup přímo k parametrům jádra.
Úloha souborů v adresáři /proc/sys/vm je popsaná v dokumantaci.
Do tohoto souboru máš zapsat hodnotu 1, 2, nebo 3, podle toho, kterou cache chceš zahodit.
DJ Miky
Podle tvého výpisu – pokud se dostane fyzická paměť na 100 %, není to vůbec žádný problém, pokud bude tvořená hlavně buffery a cache. Problém může nastat, pokud se ti dostane vysoko Kernel + applications. Při dosažení 100 % u Kernel + applications se totiž začne hojně využívat swapovací místo (pokud nějaké máš), což je spojeno s prudkým poklesem výkonu. Pokud nebude stačit ani swap nebo žádný není, začne jádro náhodně odstřelovat procesy, které paměť nejvíce blokují.
JardaB
Všem díky za info...

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: