Autor Zpráva
Panáček
Profil *
Zdravím všechny diskutéry,

mám dotaz ohledně VPS. Přemýšlím, že si zkusím vytvořit svůj vlastní VPS web server běžící na Debianu. Prošel jsem si různé články na netu, nějaké zkušenosti už se správou linux serveru mám... a chtěl bych se naučit i tohle. Jedna věc mi ale nejde do hlavy. Pokud mám na síti "venkovní" veřejnou ip adresu 1.2.3.4 a na ní více VPS (každý má samozřejmě vlastní IP adresu na lokální síti), jak zajistím, aby se po nastavení DNS u domény domena.cz na adresu 1.2.3.4 přesměrovala na daný VPS? Řeší se to na bázi routeru v lokální síti za pomocí portů? Nebo pomocí nějakých parametrů DNS u registrátora domény?

Nikde jsem nebyl schopen najít odpověď. Pokud mě někdo nakopne, budu moc rád. Předem díky
Keeehi
Panáček:
Standardně má každý VPS svou vlastní veřejnou adresu.
Marschmallow
Panáček:
A nechceš mít spíš jeden VPS a jednu IP adresu? Tam se to pak jednoduše routuje přes DNS.
Panáček
Profil *
Marschmallow:
Samozřejmě, že bych radši jeden VPS. Ale jde mi o to, že na síti fungoval (možná ještě funguje) jeden virtuál s IIS. Já přemýšlím, že si pro osobní účely postavím svůj virtuál běžící na Debianu, Windows server a IIS nechci v žádném případě. Nejsem si jist, kolik nám ISP přidělil veřejných IP adres, ale pokud by byla jen jedna, tak zjišťuju, jestli je to po technické stránce vůbec možné, aby na jedné adrese běžely dva VPS servery. Popřípadě jak dosáhnout toho, aby to možné bylo.

Jestli tomu správně rozumím, tak pokud mi provider přidělil více IP adres (pokud správně hledám, tak na domaintools mi pro moji IP vyskočilo Inetnum x.x.x.240 - x.x.x.247 - což značí, že mám 7 veřejných adres?), na routeru přes port forwarding nasměruju požadovanou IP pro VPS a je vyhráno?
Marschmallow
Panáček:
na routeru přes port forwarding nasměruju požadovanou IP pro VPS a je vyhráno?
Ano, ale nesmí tomu bránit firewall na routeru (pokud tam je).

pokud mi provider přidělil více IP adres
To záleží, kolik jich Ti jich Tvůj poskytovatel přidělí. Takže nelze říct, jestli jednu, nebo sedm. Každopádně počítej s tím, že za veřejné a pevné IP adresy jsou docela vysoké poplatky (cca 100,- Kč třeba u UPC).
Panáček
Profil *
Marschmallow:
Firewall si pošéfuju, to by neměl být problém.

Co se týče poplatků, tak neřeším. Jde o firemní připojení, které není v podstatě nijak využito a má potřebnou konektivitu. Jde mi především o to si vše ošahat, nastavit a ozkoušet provoz nějakých "pidi stránek", než se poohlédnu po nějakém pronájmu VPS popřesouvám tam náročnější projekty. Nechci do toho jít bezhlavě :) A když mám možnost si vše zkusit na neomezenou dobu zdarma, tak mi přijde škoda to nevyužít.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: