Autor Zpráva
snazimse
Profil
Zdravím,

mám takový dotaz, možná na diskuzi.
Koupil jsem si v zahraničí, nějakou doménu a testoval jsem,
na úplně stejném webhostingu,stějně umístěném jak to funguje a zjistil jsem, že ze zahraničí
z Ameriky, kde jsem doménu koupil, je rychlost načítání 5 * nebo více pomalejší,než co jsem si registroval v ČR. Takže z toho vyplývá, že to musí být doménou.

Je to možné?Nikdy jsem to nějak neřešil, spíš webhosting, tam je jasné, že podle vzdálenosti je větší ping.

A takhle to je i u domén?

Děkuji!
jefitto44
Profil
S doménami by to podľa mojich vedomostí nemalo mať nič spoločné... Hosting je riešený ako? Je tiež v amerike? Väčšina závisí práve od toho pingu. Doména zjednodušene povedané nie je nič iné ako slová IP adresa. Každá doména skrýva nejakú verejnú IPčku. Miesto toho, aby si písal www.google.com môžeš napísať napr. 126.56.01.115 . Doména robí to, že si nemusíš pamätať kadejaké cifry, ale stačí názov. To je všetko. Nemalo by to mať nijaký vplyv na rýchlosť. Ak má, tak pravdepodobne to bude blbým poskytovateľom
Keeehi
Profil
snazimse:
na úplně stejném webhostingu,stějně umístěném jak to funguje a zjistil jsem, že ze zahraničí
Chápu to správně, že rozdíl je jen a pouze v doméně. Máš 2 různé domény, které směřují na jeden server/hosting, na ten samý web tudíž když zadám jednu nebo druhou adresu, vždy dostanu stejnou stránku a v pozadí to zpracovává jeden a ten samý servrový script. Pokud ano, pak se můžeme bavit rozdílech v rychlostech. Pokud ne, může to být způsobováno doménou ale taky nemusí.

Napadají mě 2 scénáře:
Než se vůbec může počítač dotázat servru na stránku, musí nejdříve zjisti IP adresu serveru. Tu mu pošle speciální server který právě překládá domény na IP adresy. Těchto servrů je více a jsou i v různých úrovních. Může se tedy stát (a v případě 2 různých registrátorů je to pravděpodobné) že 2 různé domény přkládají různé stroje a proto tam může časový rozdíl. Prakticky to ale bude jedno, protože rozdíl bude téměř vždy do několika set milisekund. Další věcí je, že se tyto výsledky kešují na spoustě místech, protože dělat toto při každém požadavku by bylo neúnosné a IP adresy servrů se zase až tak často nemění. Další věcí je, přeložit doménu je datově o několik řádů jednoduěěí, než pak přenášet ten obash.
Když už se pak komunikuje se servrem (známe IP adresu) doména už na to nemá vliv. Teoreticky.

Právě teď však přichází druhý scénář. A to je to, jak se k té komunikaci chovají uzly, které ji přenáší. Může se stát, že třeba tvůj poskytovatel připojení má 2 konektivity do internetu. A jedním kanálem posílá dotazy třeba do nixu pro stránky s doménou cz a druhým kanálem posílá všechny ostatní nějakému jinému uzlu. Pominu teď to, že by to byl ne moc chytrý poskytovatel ale stát se to může. Jelikož pak ta komunikace probíhá jinou cestou, můžou tam být rozdíly v rychlosti. Pro ověření, kudy vaše data tečou se dá využít program v konzoli. Na windows je to tracert, na unixu to může být tracepath/traceroute. Pokud budou výstupy jiné vemli pravděpodobně k vám tečou data jinými kanály. I když budou stejné, tak je sále možné, že se stránky načítají různými kanály, protože ten filtr může být zapnutý třeba jen na weový obsah.
Dále se pak může stát, že se třeba rozhodne obrázky pro stránky na české doméně kešovat kdežto vše ostatní jenom přeposílá. Pak samozřejmě se tento obash může k tobě dostat rychleji, protože nemusí urazit takovou vzdálenost. Celkem dobře by to mělo jít otestovat nasazením https. Pak je komunikace se servrem šifrovaná a uzly po cestě nemají možnost sledovat obsah takže nemůžou kešovat.

Jak je vidět, dost to záleží na trase mezi vámi a servrem. Proto by bylo dobrá zjistit, jaká je situace když to budete měřit třeba z práce, od někoho z příbuzných nebo kamarádů. Taky celkový čas je sice důežitý pro návštěvníka avšak pro analýzu by to chtělo komplexnější data. Samotné html prakticky nikdy není to jediné, co strána chce a tak se stahují obrázky, a další data. Z časování těchto událostí se toho dá pak celkem dost zjistit. Nástroje pro vývojáře v prohlížečích to mějí celkem pěkně zobrazit.

Pokud chcete, abychom situaci prozkomali i my, pak by se hodilo nám ty domény sem napsat. Možností je spousta a než vyjmenovávat všechny možné problémy by bylo pro nás rychlejší to otestovat a zjistit, kde opravdu je.
snazimse
Profil
jefitto44:
Hosting, není v Americe, kdyby byl, tak bych se nedivil.
Přesně, tak tak to vidím, i já, ovšem jsem právě uvažoval ,že se musí zase tam připojit a získat, tu adresu, tudíž to je tak,
že se prvně připojí do Ameriky, kde obdrží zjistí ip adresu skutečného serveru, a vrátí se zpět na server do Evropy, takhlo to aspoň vidím já.

Pak by bylo možné, že to tak dlouho trvá.Ale tohle je nějak moc.



Keeehi:
Děkuji za obsahlou odpověď, a za nakopnutí, se nad tím trochu více zamyslet.Každopádně, když jsem přes vyv.konzoli, sledoval rendrování celé stránky, tak když si vezmeme, že na stejném hostingu, se stejným systémem, úplně stejný, je kopie. Hosting, samotný, má odezvu do 20ms.

Při rendrování stránky u domény, která je v ČR registrována, je celková odezva, všech věcí js,html,css, v čr, průměrně dle měření 1-2s všeho.
Max sem naměřil 4s.

U domény u poskytovatele v Americe.

Jsou odezvy fatální, průměr 18s. Nejvíc jsem naměřil 27s. Nejmíň 8s, ale to byla asi náhoda.Tady už o ms, není řeč.

Musel bych vyzkoušet tracepath, asi, jestli to není u mě na internetu.Ale osobně pochybuji.

Jinak rád, bych poskytl domény, ale bohužel nemůžu nejsem majitel a ten si to nepřeje zveřejňovat název domény, nevím co proti tomu má, mě by to nevadilo já bych to bral jako zpětný odkaz, ale to je jedno.

Nicméně, je to u godaddy a zatím jsem s nimi neměl ani já osobně moc dobré zkušenosti.
Další věc, je že samotný godaddy, se mi generuje zhruba za 1-2s, takže kdyby to mělo být mým internetem, tak si myslím, že to není reálné.

Zkoušel jsem, když bych nechat generovat jen s godaddy čistě jen parkovací stránku.Pak to bylo rychlé 1-2s, stejně jako godaddy.

Takže fakt nevím, každopádně, se to asi převede, čekat 27 s, to nikdo nebude, to se nemůže stát.Kdo ví,jestli to nedělají schválně, že u nic nemáme hosting a míří to jinam, ale to je jen hlubší úvaha.Neslyšel jsem na ně, moc dobrých názorů.

Každopádně, je to zajímavé.Pomůžou, vám orientačně k odhadu, údaje co jsem uvedl? Ale jedno mám stoprocentně otestované a to je hosting a systém, vše je v pořádku, takže vylučovací metodou, to musí být doména, nebo můj internet, jak jste řekl, ovšem to se mi moc nezdá, když je schopný generovat se za 1-2s na godaddy.com, to by muselo jít stejným směrem.Teoreticky, jasně, že mají vykonější server a rychlejší připojení, asi nevím, ale i tak.

Děkuji Vám moc za reakce! Jsem vděčný.

PS: Teď v noci, to dokáže i za 2 s vyrendrovat celé, je to fakt divné.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0