Autor Zpráva
MONTYCEK
Profil
Zdravím, měl bych dotaz ohledně nastavování práv ke složkám v linuxu pomocí terminálu.

Máme jeden web na sdílení fotografií a problém je v tom že do nedávna byl umístěný na freehostingu a to nestačilo.
Takže jsem dal na rady pár lidi a rozhodl se pro VPS kde bylo předinstalované ubuntu. Poprvé jsem tedy musel pracovat v terminálu a vše jsem pomocí strýčka Googlu nastavil.

Největší problém mi dělá nastavení práv pro složku webu, tak aby se dala upravovat pomocí uživatele ftp a současně aby web fungoval (hlavně aby se generovali náhledy), protože teď se negenerují.

Pro příklad: složka www má uživatele pure-ftpd-1 a jako skupinu www-data a web se takto zobrazuje bez problému, ale do složky upload nemůže zapisovat. Aby zápis do složky upload fungoval musím pro tuto složku nastavit jiného uživatele a pak mi zase nejde zapisovat do složky upload pomocí ftp. Dokázal by mi někdo poradit jak to správně nastavit? Nejlépe jak založit nového uživatele pro tento účel?
juriad
Profil
Správné nastavení:
Uživatel pod kterým běží Apache (www-data) musí mít jako primární skupinu www-data (to asi je).
Uživatel pure-ftpd-1 musí mít jako primární skupinu www-data (to lze udělat změnou /etc/passwd - 4. sloupec).
Pro kontrolu stačí spustit id název-uživatele.
Pak budou mít oba přístup k čemukoli, co je ve skupině www-data. Navíc, cokoli jeden z nich vytvoří bude vytvořené s touto skupinou. Vlastník není důležitý, bude to prostě jeden z nich.
Uživatel může spravovat soubory, které mají skupinu, ve které je on sám. Soubory vytvořené uživatelem jsou vytvořeny s jeho primární skupinou.
Keeehi
Profil
juriad:
Pak budou mít oba přístup k čemukoli, co je ve skupině www-data
Samozřejmě za předpokladu správně nastavených práv. Pro skupinu je to ta druhá trojice písmenek rwx.
MONTYCEK
Profil
juriad:
Diky moc. Zdá se, že už je to v pořádku.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0