Autor Zpráva
Jupík
Profil *
Dobrý den,

potřeboval bych od vás radu. Mám u Wedosu WPS s Debian 6 ISP, PHP 5.3.3. Potřebuji na něm rozjet min. PHP 5.3.7. Jak nejjednodušeji to udělat? Nebo mám aktualizovat celý OS? Na serveru mám spoustu věcí již nastaveno a nerad bych ho znefunkčnil.

Předem díky za rady
Joker
Profil
Jupík:
Nejde to aktualizovat přes normální aktualizační mechanismus systému (instalace aktualizací)?

Přes shell bych řekl, že apt-get install php s už instalovaným PHP ho aktualizuje (pokud máte ve zdrojích novější verzi).

edit:
Popř. úplně „správný“ příkaz by asi byl apt-get install --only-upgrade php, ale pokud tam PHP už je, není v tom žádný rozdíl (pokud by nebylo, příkaz nahoře ho nainstaluje, tenhle ne).

Jo, a nejspíš to bude vyžadovat práva roota.
Jupík
Profil *
Jak zjistím, zda mám ve zdrojích novější verzi?

Po zadání příkazu se vrátí:
E: unable to locate package php
Keeehi
Profil
Já mám pocit, že debianní PHP balík se jmenuje php5. Taky můžeš použít doplnění, stačí když po PHP zmáčkneš párkrát tabulátor a vypíše se ti list všech balíčků, které začínají tím co už máš napsáno, tedy php.

Ještě před tou instalací by sis měl zaktualizovat seznam balíčků pomocí apt-get update

Jupík:
Jak zjistím, zda mám ve zdrojích novější verzi?
Zkusíš upgradovat a pokud se to povede, tak tam novější verze byla.

Jinak update nejen PHP bys měl provádět pravidelně kvůli opravám bezpečnostních chyb v nových verzích programů. Nechávat si na serveru staré verze je bezpečnostní riziko.
Davex
Profil
Jupík:
Potřebuji na něm rozjet min. PHP 5.3.7.
Nejjednodušší je nainstalovat poslední verzi z řady PHP 5.4 z dotdeb.org. Po instalaci bude potřeba zakomentovat v konfiguračních souborech ve verzi 5.4 nepodporované konfigurační volby.

Nebo mám aktualizovat celý OS?
Především, pokud to ještě nemáš, by bylo vhodné přepnout nepodporovaný Debian 6 na Debian 6 LTS (podporovaný do února 2016) a aktualizovat všechny balíčky. Mělo by to proběhnout relativně bez problémů. Potom by se měl aktualizovat i ISPConfig.

ISPConfig rozvrtá systém takovým způsobem, že upgrade běžícího systému na ještě novější verzi může být problematický a pro nezkušeného je lepší čistá instalace.
Jupík
Profil *
Nevím proč, ale vyšší než PHP 5.3.3 se mi na Debian 6 nepodařilo dostat. Tak jsem dle návodu aktualizoval celý OS včetně všech aplikací. Po instalaci přestal fungovat apache, po chvilce pátrání se mi podařilo rozjet. Dále nefungoval email. Po restartování serveru přestalo fungovat úpně vše, včetně SSH. Až jsem se uklidnil, nainstaloval jsem čistou instalaci Debian 8. :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0