Autor Zpráva
Meldo
Profil
Vedeli by ste mi objasniť čo znamenajú nasledovné grafy pri VPS? Ide o využitie pamäte a swap priestor. Neviem však čo tie hodnoty znamenajú. Available a free memory je podľa mňa to isté :) Chcem zistiť, nakoľko je VPS vyťažené.



Keeehi
Profil
Řekl bych, že to je takto
Total memory - fazická paměť (to co ke VPS přiřazeno)
Available memory - to je to nejtěžší, ale podle mě to bude paměť, kterou můžeš teoreticky zaplnit. Tedy total - to co zaberou třeba systémové programy
Free memory - paměť co je momentálně volná a je možné ji alokovat

Swap je místo na disku, kam se dají ukládat data z paměti, pokud jich tam je moc. Virtuálně se tím tedy dá zvýšit velikost operační paměti. Problém toho je, že pevné disky jsou řádově pomalejší než operační paměti, takže je to taková pomalá část operační paměti.
Graf snad vysvětlení nepotřebuje.
Meldo
Profil
Super. To mi stačí.
Ďakujem.
TomášK
Profil
Keehi
Myslím, si, že to je jinak. Pokud je to stejně jako ve výstupu top, pak :
The avail number on line 2 is an estimation of physical memory available for starting new applications, without swapping. Unlike the free field, it attempts to account forreadily reclaimable page cache and memory slabs.

Tedy available memory je to, co popisuješ jako free memory. Rozdíl mezi available memory (dostupná) a free (volná) dělá cache - kernel volnou paměť nenechá zahálet, ale využije ji pro různé cache. Pokud o ni někdo požádá, tak ji uvolní. A taky to může být jinak, těžko říct, podle čeho je dělaný ten graf.
smitka
Profil
Free memory je úplně prázdná, nevyužitá. Available memory je obsazená paměť, ale takovými daty, které je možné jednoduše uvolnit - cache, buffery atd.

Skutečně obsazená paměť programy je grafu prostor mezi červenou a zelenou.

Velké množství free paměti ukazuje, že není server využíván - tato paměť nepracuje = zbytečně se platí.
Malé množství available paměti ukazuje, že je server dost přetížen a pravděpodobně bude i swapovat.
Odkládání do swapu se běžně děje a není na tom nic špatného, když je pár desítek/stovek MB zabráno, pokud by byl využíván řádově více, stroji chybí RAM.

Podle grafu je server využit vcelku zdravě.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0