Autor Zpráva
Pavlínka
Profil
Zdravím,
vytvářím si web kde chci sledovat všechny své servery...
vše co monitorovat chci již mám,
zádrhel ale nastal s výpisem CPU a RAM

když si zobrazím například htop
a "cat /proc/meminfo"
nenajdu hodnoty které by procentuálně odpovídali (ani vzdáleně htop-u)
viz: ctrlv.cz/shots/2017/10/27/ay0v.png

takže buď používám špatné hodnoty nebo neumím počítat :D

navíc v případě CPU jsem nenašla žádný příkaz udávající aktuální hodnoty
například "cat /proc/cpuinfo" vyzobrazí pouze max. možné cpu nikoli však aktuální vytížení

můžete někdo poradit podprográmek kterým bych dokázala dostat konkrétní číslo? z htop by se hodnoty dostávali velice obtížně
děkuji za každou pomoc
smitka
Profil
Existuje spousty monitorovacích nástrojů, my používáme Zabbix, ale u něj chvilku trvá než se nakonfiguruje správně. Pro rychlý začátek s monitoringem je velmi dobrý Munin - již v základu je pro základní údaje velmi dobře přednastaven.

Koukal jsem na screen a odpovídá mi to:

4060992 - 2321360 - 192712 - 1036380 - 0 = 510540 / 1024 = 498 MB podle htop

Celková RAM - ničím nezaplácnutý kus - buffery - cache - aktuálně odswapnutá data

Pokud to chceš řešit vlastním skriptem, tak bych tahal paměť z /proc/meminfo, CPU jde zase vypočítat z /proc/stat (ale to chce dokumentaci, z hlavy si nepamatuji, co jaké číslo znamená).
Pavlínka
Profil
pro cpu jsem použila "vmstat" - velice hezky zorazuje procenta
pro ram se zdá být hezky udělaný příkaz free (-m)

munin a podobné je sice "hezký" ale pokud nechci aby zatěžovalo víc než je třeba a sledovalo jen 4 hodnoty které jsou pro mě důležité tak je s tím moc práce... navíc neukazuje hodnoty v reálném čase což je pro mě podstatné
smitka
Profil
Munin samotný je velmi nenáročný. Ukazuje hodnoty v základu po 5 minutách, ale to lze jednoduše stáhnout na minutu. U serveru je určitě vhodnější sledovat více věcí než 4 hodnoty a kontext v čase je rozhodně užitečný. Ale to je každého věc, jak si to udělá, za mě je určitě více práce si to napsat sám, než nainstalovat munin a do svého dashboardu si z něj stáhnout jen pár grafů, které mě zajímají.
Pavlínka
Profil
nestahuji pouze pár grafů sleduji aktuální hodnoty a to je pro mě důležité.. munina mám na webovém serveru jinde mi přijde zbytečný
cílem bylo kliknout a hned vědět kde je problém... al jak píšeš každéo věc :)
jednoznačně to mám už hotové :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0