Autor Zpráva
Peet
Profil
Ahoj,

chtel jsem se jen tak pro zajimavost zeptat jak presne funguji ruzne names na vps (debian)

1) k cemu se presne uvadi serverName u apache ? U virtualhostu je mi jasny ze domena presmeruje na ip serveru a v http mu posle domain name a ten ji hleda v ServerName u vHostu a pote mu otevre prislusnou directory, ale kdyz budu mit napr. v konfigu defaultne ServerName test.cz tak k cemu to je ? Kdyz nenajde prislusny vHost tak nacte nejakou default dir, ale to udela i v pripade kdyz prijdu pres test.cz a ServerName uvedeny nebude.

2) /etc/hostname - mel jsem za to ze to je pouze nazev serveru (informativni), ktery se zobrazuje u user@hostname , ale po zmene a resetu serveru se mi tento nazev nezmenil

3) /etc/hosts - chapu spravne ze zde se uvadi preklady domen na ip, takze kdyz server nekde vyvola dotaz na domenu test.cz tak se nejprve koukne do hosts jetli tam nema nejaky zaznam a pokud ne tak jde do sveta na test.cz, jde mi o to, ze tam je defaultni zaznam 127.0.0.1 localhost a ja uplne nevim k cemu slouzi, myslel jsem, ze slouzi treba k tomu, kdyz se pripojuju na mysql a v konfigu mam "localhost" tak ho jakoby prevede na 127.0.0.1 a tudiz nacte lokalni mysql. Ale kdyz jsem tento zaznam zmenil napr. 127.0.0.1 test.cz ,tak se take nic nestalo :D

Predem diky vsem za osvetleni techto veci.
Kajman
Profil
1) Ano, pokud na apache běží jen jeden web, tak se bez ServerName obejdete. Někdy i při jednom webu se dělají dva virtualhosty. První defaultní pro odchyt a nápravu požadavků se špatnou doménou a druhý se správným ServerName.

2) Myslím, že změnu názvu serveru mohou mít různé distribuce jinak. Zkuste si to pohledat pro tu vaši.

3) host překládá názvy serverů na IP (má přednost před DNS). Jedna IP můžeme mít libovolný počet názvů, ze kterých se má přeložit z názvu na danou IP.
Peet
Profil
Diky za vysvetleni,

1) ano jakoby chapu ze pro jeden web to dava smysl, jelikoz tam nejsou dalsi vhosts, ale kdyz mam nadefinovane vhosty, tak je podle me v apache conf zbytecne uvadet jeste defaultni serverName nebo ne ? Co jsem pochopil, tak pokud server nenalezne vhodny virtualhost k pozadavku, tak automaticky nacte ten prvni uvedeny (nacita je odspodu)

2) jeste to proverim

3) ano tomu rozumim, ale proto si prave myslim, ze kdyz v hosts neni uveden radek 127.0.0.1 localhost a je tam treba neco jako 127.0.0.1 mujserver.cz , tak u webu kde mam pro databazi nastaveno localhost a ne vylozene 127.0.0.1 tak by to melo hodit chybu nebo se pletu ?
Keeehi
Profil
Peet:
tak u webu kde mam pro databazi nastaveno localhost a ne vylozene 127.0.0.1 tak by to melo hodit chybu nebo se pletu?
Teoreticky ano. Prakticky se dá localhost asi považovat za něco jako rezervované slovo a některé programy nebo systémy ho mohou automaticky překládat aniž by k tomu využívaly hosts soubor. Když to vlastně vezme člověk kolem a kolem, tak se jedná o doménu prvního řádu. K těmto účelům se používala už hodně dlouho. V roce 2013 bylo standardizováno, že TLD .localhost má vždy být IP loopback address. IP loopback address je trochu přesnější vyjádření než 127.0.0.1. Protože ona lokální adresa počítače není jen 127.0.0.1, ale taky 127.0.0.2, 127.0.0.3 až do 127.255.255.254. To všechno jsou lokální adresy zařízení. To že lidé používají téměř výhradně jen 127.0.0.1 je jen důsledek jednoduchého zápisu.
Peet
Profil
Diky za vysvetleni

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0