Autor Zpráva
Peet
Profil
Zdravim,

chci se jen v rychlosti jak jsou spolu spojene knihovnz php na stroji oproti php v apache.

Mel jsem celou dobu za to, ze jsou to 2 odlisne veci, ze php co bezi na stroji je tam k buh vi cemiu (tusim, ze se podle verze php kontroluji zavislosti na composer, coz je taky asi nesmysl) a to co je na Apache obsluhuje weby.

Takze jsem mel za to, ze kdyz potrebuju nejaky novy mod do php, tak musim tahat z apt install libapache2-mod-php..... a spustim pres a2enmod ... a kdybych chtel nejak menit php na stroji (nevim proc) tak udelam ciste apt install phpX.Y-... bla bla a spustim pres phpenmod ... To by davalo smysl, ale treba phpadmin mi ted na novym stroji hlasil ze nenasel mbstring, takze jsem sel a hledal ho v knihovnach libapache, ale tam na php7.1 proste neni. Tak jsem udelal instal mbstring na stroj tudiz apt install php7.1-mbstring restartnul apache a najednou to bezi.

Takze bych si v tom rad konecne udelal jasno, jak to tedy je ?

Diky za nakopnuti
M4n
Profil *
PHP binárka může být použita (nebo uzpůsobena k použití) různými způsoby. Ty používáš tu ve formě modulu, který si Apache načte při startu. PHP binárku také může server zavolat pomocí rozhraní CGI, nebo může běžet persistentně jako FastCGI proces.

Obecně bych řekl, že modul Apache je nebezpečný a nepružný a CGI nehospodárné. Takže zbývá FastCGI jako optimální varianta pro produkční nasazení a klidně CGI pro domácí vývoj.

PHP extenzím pak často bývá jedno, jaký druh binárky se používá.
Keeehi
Profil
Peet:
Něco jako dvě PHP neexistuje. Existuje jen jedno PHP a to je to, čemu ty říkáš PHP na stroji. To čemu ty říkáš PHP v apache, tak to není PHP. To je jen můstek, který propojuje PHP a apache. Od apache bere požadavky a posílá je PHP a od něj bere výstupy a posílá je zpět apachi.
Peet
Profil
Keeehi:


Diky, jen mi to prislo divny, protoze muzu mit zapnute jine php v apache a jine na serveru, ale dava to smysl, ze php je v apache taky jen modul, ktery tedy nacita nejspis z php na serveru. Jen me mate, ze treba u php5.6 se da nejaky modul nainstalovat bud z libapache2 a nebo primo z php a ja pak nevim zda ho mam nainstalovat jak z libapache tak z php nebo jestli staci z libapache.. atd

Pokud je to tedy jen mustek, znamenalo by to ze pokud na apache natahnu treba libapache2-mod phpXY ale na pc/serveru nebudu mit tuto verzi php nainstalovanou, tak to nepojede ?

Diky
Keeehi
Profil
Peet:
Pokud je to tedy jen mustek, znamenalo by to ze pokud na apache natahnu treba libapache2-mod phpXY ale na pc/serveru nebudu mit tuto verzi php nainstalovanou, tak to nepojede ?
Kdyby takový stav nastal, tak opravu by to opravdu nefungovalo. V realitě má balíček libapache2-mod phpXY jako závislost uvedený balíček phpXY, takže se to PHP nainstaluje spolu s tím.
Peet
Profil
Diky za vysvetleni

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0