Autor Zpráva
Michal Kolesa
Profil
Zákazník chce, abych z cizí stránky vykradl kus kódu a poupravil pro jeho web, je to legální ?
jakubroz
Profil
:D pan Kolesa nikdy nezklame.
To je jako:
"zákazník chce, abych ukradl autorádio z cizího auta, je to legální? :)"
Michal Kolesa
Profil
Já jen, že ted soud uznal, že kradení www stranek je legální viz odkaz na server aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=649308
Beavis
Profil
Nemusíš nic krást, stačí když umíš a zákazníkovi uděláš kód na míru.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Michala Kolesu:
soud uznal, že kradení www stranek je legální
Neuznal. Odkázaný článek v podstatě lže.
Trejpa
Profil
Michal Kolesa
soud uznal, že kradení www stranek je legální
To není pravda. Soud potvrdil, že na zobrazení mobilních telefonů na webových stránkách s doplněním technických údajů o mobilním telefonu se autorský zákon nevztahuje.

EDIT: Pozdě.
Joker
Profil
Michal Kolesa:
Zákazník chce, abych z cizí stránky vykradl kus kódu a poupravil pro jeho web
Neřekl zákazník ve skutečnosti něco jako "Chtěl bych to tak, jak to mají na <link>"?
Tohle se mi několikrát stalo, ale rozhodně to neznamená ten "vzorový" web obtáhnout a změnit jen texty.

Takovýhle přístup by ostatně měl narazit na největší odpor právě u kodéra... pak někdo vyrukuje že to je okopírované a zákazník řekne "Texty jsem si psal sám a stránky mi dělal XY"... a XY nejenže je za pitomce a piráta, ale nejlépe dostane navíc vynadáno i od klienta, že ten web udělal blbě a že si na to někdo stěžoval.
Petr ZZZ
Profil
Michal Kolesa [#3]
Ke konkrétnímu případu se nehodlám vyjadřovat, protože neznám detaily. Pokud jsem to ale správně pochopil, tak ústavní soud nějak rozhodl, pro mne za mne divně, ale nezrušil autorský zákon jako takový. Ten se zásadně vztahuje i na tvorbu virtuální sítě, jako se vztahuje na tvorbu čehokoli jiného prostřednictvím počítače. Kdyby tomu bylo jinak, nemohly by firmy jako MS vydělávat peníze. Chceš-li malovat, koupíš barvičky a plátno. O ty se sice autorský zákon nezajímá, ale co těmi barvičkami na plátno naplácáš, to už může být předmětem sporu podle autorského zákona. Ptáš se, zda krást? Nekraď! Hledáš inspiraci? Inspiruj se. Vytvoř ale dílo, nad kterým nikdo nebude nucen přemýšlet, zda není kradené.
Michal Kolesa
Profil
"Neřekl zákazník ve skutečnosti něco jako "Chtěl bych to tak, jak to mají na <link>"?"

Dá se to tak říct
Jan Tvrdík
Profil
Michal Kolesa [#3]
Ten soud prohrál, protože si najal špatného právníka a žaloval jiný paragraf, než ten který měl.
Joker
Profil
Kdyžtak tady je rozsudek Nejvyššího soudu ke zmíněnému případu: http://www.nsoud.cz/rozhod.php?action=read&id=45913
Asi klíčové je:
- žalobce neprokázal, že je autorem počítačového programu chráněného autorským zákonem
- internetová prezentace, byť žalobcem vytvořená prostřednictvím počítače, nemůže být počítačovým programem, chráněným autorským zákonem tím spíše, když žalobce neprokázal existenci tvrzených práv k němu.
- Pokud se žalobce domnívá, že jde o „jiné“ dílo chráněné autorským zákonem, nemůže tomu tak být, neboť není (a ani nemůže být) jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti, (...) vzhledem k tomu, že to, co je obsahem předmětné internetové prezentace (vyobrazení konkrétních mobilních přístrojů a technické údaje o nich), skýtá jen minimální tvůrčí prostor, který však ani v daném případě nebyl využit.

Čili, nakolik tomu rozsudku rozumím, soud rozhodl jen o tom, že pouhé spojení obrázků telefonů s jejich technickým popisem není výsledek tvůrčí činnosti, tedy to není autorské dílo.
shaggy
Profil
Zákazník chce, abych z cizí stránky vykradl kus kódu a poupravil pro jeho web, je to legální ?
Na Slovensku máme také porekadlo - Vrana k vrane sadá, zlodej Kolesu si hľadá.

Takže je buď pravda, že na divných ľudí sa lepia divní zákazníci, alebo je to skôr ako napísal Joker [#7] - zákazník ti iba ukázal, čo sa mu páči. On nechce, aby si kradol, ale ty to nevieš urobiť, preto rozmýšľaš nad niečim takým.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0