Autor Zpráva
Adolfík
Profil *
Zdravím, nežádám o žádnou radu, jen bych vám rád ukázal článek, co jsem si dnes ráno přečetl na netu :), je to o tom, jak dopadl soud za sprosté nadávky při kritice :).

http://www.zive.cz/clanky/soud-rozhodl-v-diskuzich-muzete-kritizovat-jen-slusne/sc-3-a-151431/default.aspx
Nox
Profil
No je to ještě ok..... dokud nezakážou kritiku :) tak je to dobrý

Otázka je ta hranice a jak moc aktivně se teoreticky musí moderovat

O nekonstruktivnosti tam asi nic nebylo....
mckay
Profil
Četl jsem to a mám radost :). Třeba se to časem rozšíří na zákaz používání "Děs a hrůza". :-))
don jebot
Profil
Ide o to že spomenuli názov firmy , čo je poškodzovanie dobrého mena ....
Adolfík
Profil *
Jj, také jsem rád.
Nox
Profil
Na druhé straně s tou firmou moc nesoucítím, (údajně) podváděla lidi, takže ne že by si nezasloužili ostřejší přístup
DoubleThink
Profil *
Myslím, že nekonstruktivní kritiku a urážky tu moderátoři nestrpí už delší dobu. Odkazovaný článek je spíš o pomlouvání firmy a i na to tu máme pravidlo požadující připojení důkazů. Takže celkem nic nového pod sluncem.
JAAkub
Profil
mckay:
Děs a hrůza
Presne tak.
Bubák
Profil
mckay:
Četl jsem to a mám radost :). Třeba se to časem rozšíří na zákaz používání "Děs a hrůza". :-))
"Děs a hrůza" nepatří mezi urážlivé vulgarity.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Adolfíka:
Jedno soudní rozhodnutí znamená, že jeden konkrétní soud v jednom konkrétním případě rozhodl takto. Je to vodítko pro to, jak by mohly (ne nutně musely) dopadnout podobné budoucí spory. Takže je to zajímavé, ale nijak zvlášť průlomové.

Jestli jsem to po zběžném prohlédnutí správně pochopil, tak na rozhodnutí měla vliv přítomnost vulgarit. To moc nechápu. Jsem sice odpůrcem vulgarit, ale jen proto, že jejich nepřiměřené užívání škodí jazykové kultuře. Jsou-li protizákonné (což tento rozsudek v podstatě říká), logicky se na pozici vulgarit vetřou eufemismy či náhražky, které za vulgární považovány nejsou, což časem posune jejich význam a také to poškodí jazykovou kulturu. Myslím si, že za slušné vyjadřování má bojovat vzdělávací systém, nikoliv právní.


Reaguji na mckaye:
Zrovna „děs a hrůza“ už je i jako nenásledováníhodný příklad v polotovaru chystané revize zdejších pravidel.
pavuk
Profil
Chamurappi:
jak by mohly (ne nutně musely)
Precedenty jsou součástí anglo-saskýho práva a v našem právním řádu nemají žádnou oporu. U nás soudy právo nevykládají, ale aplikují (což ale v konečným důsledku vede k tomu, že si je soud/soudce vyloží podle svých zkušeností a znalostí a až následně aplikuje). Kdyby 50x některý soudy rozhodly stejně, další rozsudek může bejt opačnej a pořád je to v pořádku. Nějakou váhu mají nálezy ústavního soudu a podobně, ale v praxi jeden rozsudek neznamená v kterýkoliv věci vůbec nic u jinýho soudu ve věci stejný povahy.

Jednoznačně má Chamurappi pravdu ve svým druhým odstavci, doplatí na to v důsledku jen uživatel slušnej. Celej ten výrok soudu je z jednoho pohledu výbornej a z druhýho katastrofickej, ale řešit vyjadřování "anonymních a vulgárních kritiků" na netu právním sporem s konkrétní firmou je podle mě dost mimo.
mckay
Profil
Bubák:
"Děs a hrůza" nepatří mezi urážlivé vulgarity.
Jistě, jistě, nemyslel jsem to vážně. :)
Michal Kolesa
Profil
Na této diskuzi je filtr na spostá slova, ale má nevýhodu, když chci napsat že je někdo de.... tak se to vyhvězdičkuje, ale pokud slovo de... myslím ve formě označení nízké inteligence tak se to yvhvězdičkuje taky, ale neprávem. Jak lze toto řešit, aby se nevězdičkovalo, pokud to není ve významu vulgarity ?
nightfish
Profil
Michal Kolesa:
Na této diskuzi je filtr na spostá slova, ale má nevýhodu, když chci napsat že je někdo de.... tak se to vyhvězdičkuje, ale pokud slovo de... myslím ve formě označení nízké inteligence tak se to yvhvězdičkuje taky, ale neprávem.
vyhvězdičkuje se to v obou případech právem, protože uvedené slovo je zařazeno do seznamu zakázaných slov
to jestli se ti to líbí nebo ne je otázka jiná, tu tady řešit nebudeme

Jak lze toto řešit, aby se nevězdičkovalo, pokud to není ve významu vulgarity ?
automatizovaně to vyřešit nelze
Taurus
Profil
Jen tak dál. Kdo má ty nevychované opice, které se před monitorem buší do prsou, číst. A to zdaleka nejsem zastáncem formálního vyjadřování, někdy je sprosté slovo to jediné vhodné a bez nich by to nebylo ono. :-) Nemá být ale každým druhým přívlastkem a ani v kritice. Chytrý člověk ví, jak bez vulgarismů donutit nesolidní firmu, aby se chytla za nos... Někdy to působí i víc. Vzpomněl jsem si na Sovákovu krásnou větu: "Paní Týfová, nejsme ani tak staří, ale dříve narození." Ale to je spíš ta hezčí forma.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0