Autor Zpráva
Amunak
Profil
Svůj malý projekt v PHP chci publikovat pod licencí Creative Commons, ale potřeboval bych pod něj zahrnout skript, který je šířený pod licencí GNU GPL. Můžu to udělat, nebude to proti GNU licenci? Pokud ano, je nějaká jiná možnost?

Díky za odpovědi.
sysel
Profil
Je sice pěkné, že chcete použít u nás nově založenou formu copyrightu, ale zdá se mi to poněkud komplikované. Obě licence shodně požadují řetězení*) licence v případě použití díla nebo jeho části ve vlastním produktu. I když se obě licence v zásadních bodech shodují, je CC zaměřena na díla "umělecká" a v zásadě chrání interpreta (herce, muzikanta), před nataženou dlaní OSAy v případě veřejné produkce, pokud je tato prováděná v intencích a s uvedením CC licence. Těžko si představit, že se někdo pokusí veřejně předčítat Váš kód, jeho dramatisace asi také není Vaším záměrem.
CC naproti tomu neřeší provádění díla technickými prostředky a hlavně nepředpokládá ani implicitně, že by použitím díla mohla vzniknout komukoliv škoda, čemuž se naopak GPL věnuje celkem podrobně a explicite přenáší zodpovědnost za případné škody při provozování díla na příjemce licence.
Tak bych se radši přidržel licence GPL.

*) podmínka zachování původní licence je myšlena na celé nové dílo. Je možné zahrnout (i jen část) kódu chráněného GPL v díle komerčním, ale je třeba se na podmínkách poskytnutí komerční licence dohodnout s držitelem(i) autorských práv.
Amunak
Profil
sysel:
Takže by pro mne bylo vlastně lepší změnit licenci mého projektu? Ale na jakou? Vyhovovalo by mi právě něco jako je cc-by-sa. Prakticky volná licence, pouze vyžadující její zachování a uvedení autora...
Joker
Profil
Amunak:
Takže by pro mne bylo vlastně lepší změnit licenci mého projektu?
Jestli je tam nutný ten GPL kód, tak ani není moc na výběr, GNU GPL vyžaduje, aby výsledné dílo bylo zase pod GNU GPL (jen upozorním, že krom GPL existuje ještě volnější licence LGPL, ve které se často uvolňují různé knihovny a kódy zamýšlené pro vložení do jiného kódu).
Amunak
Profil
Možná nejjednodušší by tedy bylo kontaktovat autora s tím, že by mi to možná povolil použít v mém projektu? Nebo tedy změnit licenci svého projektu na GPL...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0