Autor Zpráva
BuGeR
Profil
Zdravím..
Chtěl bych se zeptat, často se setkávam s tím, že procházím nějaké weby a vidím, že mají na svých stránkach umístěné obrázky odemě, bez mého svolení.
Dá se nějak zabránit aby nemohli lide kopírovat (vyhrožovat soudem apod.) ?
Jinak omlouvám se, nevím kam bych toto téma zařadil.
Děkuji, buger.

Moderátor Chamurappi: Titulek „Kopírování obrázku ?“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
panther
Profil
BuGeR:
Dá se nějak zabránit aby nemohli lide kopírovat
nevystavovat obrázky na webu, to je asi jediná účinná ochrana.

Když kradený obrázek někde najdeš, můžeš vyhrožovat soudem, soudit se, ... Možností je dost, jen jestli to za tu námahu a čas stojí.
Miloš
Profil
1) Když najdeš kradený obrázek, zkus napřed slušně napsat prosbu o jeho sltažení. Nedělal bych bububu hned napoprvé. No a pak – jestli na to máš nervy – se soudit.
2) Propříště – používej vodoznak. Jediná slušně fungující ochrana – na kopii je jasně vidět, odkud to ukradli a že jsou to zloději.
BuGeR
Profil
Dobře, děkuji :). Jinak ja každého kdo to ukradl slušně žádam, ale odpovída typu "di do prdele"
Miloš
Profil
Zkus se případně obrátit na na majitele jeho hostingu s prosbou o zrušení zloděje, nebo alespoň jeho donucení stáhnout kradený materiál.
Davex
Profil
BuGeR:
Tímto způsobem obvykle reagují pisatelé na webech typu blog.cz, estranky.cz apod. - tam většinou pomůže napsat provozovateli a ten už zjedná pořádek.
BuGeR
Profil
Však jasné :) Děkuji :)
Petr ZZZ
Profil
Já mám na každé stránce odkaz na samostatnou stránku "Kontakt, Impressum a Copyright" a na té je velmi podrobně vysvětleno, co se smí a co se nesmí. S ukradenými obrázky se setkávám velmi zřídka a většinou to jsou nějaké korporace, pro které jsem dělal nějaký odborný posudek, nebo jsem jim poskytl obrázky na konkrétně definovaný účel pro tisk, a oni si později mou účast bez ptaní rozšířili na právo použít obrázky i v internetu. Zatím jsem to neřešil, ale vždycky tu ta možnost je a myslím, že vědomí toho, že by se to řešit dalo, musí být nepříjemné hlavně pro toho, kdo ty obrázky neoprávněně použil.

Případ, že mi bez ptaní opravdu ukradl obrázek někdo, s kým jsem neměl nikdy nic do činění a koho jsem ani neznal, dokud jsem neobjevil ten ukradený obrázek, je mi znám dosud jen jeden. Autor ovšem umístil pod obrázek moje jméno a odkaz na můj web, tak jsem to taky zatím neřešil, i když pořád váhám a zejména mě bere ta drzost, že obrázek ořízl tak, aby zmizelo moje jméno a copyright, které jsou součástí původního obrázku.

Pokud se rozhodneš kradené obrázky řešit, musíš nejprve vědět, zda ti jde o to, aby obrázek z cizího webu zmizel (třeba protože ti konkuruje), nebo o to, že byl použit neoprávněně, nebo o oboje. Ve druhém (a třetím) případě bych poslal fakturu, ve které by byla uvedena cena a přesný rozsah obrazových práv, na která se faktura vztahuje:

Právo použít obrázek číslo ........ na Vaší webové stránce na téma ................ s adresou ............. po dobu 5 let, nejdéle však do 31.6.2015
v maximálním rozlišení do 600 x 400 px ........... základní cena .......... Kč

plus přirážka za původně nedovolené použití ..................... 400 % = ......... Kč
plus rešeržní přirážka ..................................................... 300 % = ......... Kč
plus přirážka za původní neuvedení autora ........................ 150 % = ......... Kč
plus přirážka za původní neuvedení
odkazu na web autora obrázku ........................................ 250 % = ......... Kč

Celkem ................................................................................................ Kč
Sleva při uhrazení do ............. 2010 ................................. - 15 % = ....... Kč
Sleva za dodatečné uvedení autora .................................... - 30 % = ....... Kč
Sleva za dodatečné uvedení odkazu na web ........................ - 30 % = ....... Kč
plus DPH ...% ...................................................................................... Kč
Konečná cena včetně DPH ...................................................................... Kč
Přirážky i slevy se počítají ze základní ceny.

Očekávám uhrazení faktury nejpozději do ........ 2010. V opačném případě se mění přirážka za původně nedovolené použití ze 400 % na 800 % a kromě toho si vyhrazuji právo, na Vaše náklady zapojit do vymáhání mých práv další veřejné i neveřejné strany. Odstranění obrázku z Vašeho webu Vás neosvobozuje od povinnosti uhradit obrazová práva včetně přirážek za dosavadní užívání. Cena za dosavadní užívání je totožná s výše uvedenou cenou ............. Kč za užívání po dobu do pěti let.

Podmínky použití obrazových práv: bla bla bla, zde můžeš řešit například uvedení jména a odkazu na web autora obrázku, zákaz přenášet obrazová práva třetím stranám, zákaz obrázek měnit, zákaz uvádět obrázek v souvislosti s reklamou na tabák, alkohol, chemické produkty, politickou stranu, církev, jakékoli nepravdivé, polemické nebo neetické obsahy, .......... (fantazii se meze nekladou - záleží, zda chceš obrázek prodat nebo ne a pokud ano, za jakých podmínek; případně zda chceš zloděje "podusit").

S pozdravem ..........................
mckay
Profil
Petr ZZZ:
Díky, přestože nejsem zakladatel tohohle topicu, musím poděkovat - tenhleten trýček se mi bude hodit.
Petr ZZZ
Profil
mckay:
Rádo se stalo. Je to jen hrubý a neúplný náčrt možností, které podle mého názoru existují, a chtěl by ještě doladit. Kdybys kradené dílo (nemusí to být obrázek) někdy podobným způsobem řešil, dej vědět, jak jsi dopadl. Já jsem se dosud omezil na podrobné vypsání podmínek použití na stránce Kontakt, Impressum a Copyright. Snad až na jednu výjimku mi dosud chybí důvod z někoho něco vymáhat; možná potenciální "zájemci" tuší, že s autorskými právy není radno špásovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0