Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Čau. Mám takový dotaz. Mám web o nějakém seriálu a zveřejňuji na něm screenshoty, které sám ze seriálu vyfotím (z přehrávání, né při natáčení), dopouštím se porušování autorských práv?
Michal Kolesa
Profil
Já myslím, že jo.
pavuk
Profil
Pokud jsi screenshoty sám vytvořil, jsi jejich autor, a klidně s nima nakládej jak uznáš za vhodný. Neměla by ale chybět informace, z čeho pocházejí a kdo je autor původního díla (což je vzhledem k tomu že se jedná o fan/info stránky o tom díle tak nějak samozřejmý)
Railbot
Profil
Michal Kolesa:
Hlavně nemyslet!
Michal Kolesa
Profil
Railbot:
Rešil jsem tu podobný problém (s oskenovanou titulní stranou knihy) a bylo mi doporučeno mít souhlas. Souhlas sice nemám, zatím mě nikdo nekontaktoval, ale u knih není situace tak vyhrocená jako u filmů a hudby.
ninja
Profil
Anonymní: Pokud bude u screenshotu uvedeno z jakého seriálu je a autor seriálu, je možné takový obrázek použít ve svém autorském díle legálně jako citaci.
Joker
Profil
Anonymní:
Mám web o nějakém seriálu a zveřejňuji na něm screenshoty, které sám ze seriálu vyfotím (z přehrávání, né při natáčení), dopouštím se porušování autorských práv?
V praxi se domnívám, že to autorovi vadit nebude, čili s tím bude buď souhlasit, nebo to alespoň tolerovat. Kdyby Vám to někdo zastupující autora přímo zakázal, tak bych to stáhnul, jinak to asi není nutné moc řešit.

Když to vezmu teoreticky, záleželo by asi na tom, v jakém kontextu se ty screenshoty použijí. Když screenshot bude třeba součástí nějakého článku (pro dokreslení toho, o čem článek píše), spadá to pod volné užití jako citace (samozřejmě musí být uveden původní autor a tak)
Kdyby celým obsahem stránky byly jen ty screenshoty, asi by to bylo spornější.

Mimochodem, Česká Televize kdysi přišla na způsob, jak v podobném případě autorský zákon obcházet- kamerou natáčeli televizi, kde "shodou okolností" šel daný pořad (konkrétně takhle dělali "citace" pořadu Volejte Řediteli z TV Nova)
Michal Kolesa
Profil
2 poznámky:

1) Občas se ještě operuje s pojmem "úmyslem někohoho poškodit"
2) Záleží jestli ty screenshoty budou zveřejněny pro komerci (například budete prodávat DVD/bluray s daným filmem ze kterého pochází screenshot) nebo to jsou fanouškovské stránky, které složí pouze pro fanoušky daného filmu/seriálu. Situaci může trochu stížit pokud je na stránkách reklama. To je již podnikání provozování činosti za účelem zisku a je na to potřeba živnostenský list.
Railbot
Profil
Řešíte celou záležitost ad absurdum. Obrázky použité na fan stránkách nikoho nezajímají, zejména pokud jde o vlastní "vytípané". Pro Anonymní: nedopouštíš se, je to zcela v pořádku a běžná praxe.

Michal Kolesa:
Ty se prosím už raději nevyjadřuj. Plácáš páté přes deváté a samé nesmysly. Ostatně jako vždy.
Anonymní
Profil *
pavuk, Railbot, Joker, ninja:
Díky vám všem, teď již mužu s čistým svědomím psát články a screenshotovat :).

Btw Michal Kolesa... to je tady nějaký fenomén?
pavuk
Profil
Anonymní
<ot>Michal je fantastickej fenomén. Měl bys navštívit jeho stránky
Bacon
Profil
Jo jo, pokud se nemíním, spadá to pod tzv. fair-use, neboli volné užití.
filipek
Profil *
Takže, když bych měl fanouškovský web + s recenzema, hodnocením apod. na nějaké PC hry, tak můžu tam mít obrázky z té hry? Ano nebo ne?
Amunak
Profil
filipek:
Platí pro ně to samé co pro screenshoty z filmů. Jde prakticky o citaci. Pokud chceš mít klid na duši jistý, většina AAA titulů má oficiální vydavatelem schválené trailery, které můžeš buď použít přímo nebo používat screenshoty z nich. U filmů je situace podobná.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0