Autor Zpráva
Milan
Profil *
Ahoj, nevim jestli to sem patří ale říkam si že by s tím mohl mít někdo zkušenost.

problém - Vytvořil sem e-shop přesně tak jak kupující odemě chtěli, testovali sme ho na jejich hostingu a když se mělo dostat k platbě, kupující mi odstranil veškeré přistupy a web mi ukradl. Bohužel nemám žádnou smlouvu, mohu nějak vymáhat z kupující nahrady nebo sem v **** ?

Předem díky za odpověd
lopik007
Profil
Milan:
Nemáš to čím doložit, takže se na to leda tak můžeš v*****
Teda alespon podle mě
Joker
Profil
Milan:
Bohužel nemám žádnou smlouvu
Tak tím se to samozřejmě komplikuje.

Doporučoval bych postup:
- Za prvé zabezpečit všechny dostupné důkazy, že jste autor toho e-shopu a ideálně že to bylo na jejich zadání: e-mailovou komunikaci, pracovní soubory, atd. atd.
- Za druhé zhodnotit, jak vysokou částku jde, tj. jaké prostředky lze použít. Například asi nikdo se nebude soudit kvůli tisícovce.

Máte-li důkazy o autorství, asi nejlepší cesta by byla přes autorská práva:
1. Oznámit tomu kupujícímu, že nelegálně používá Váš e-shop a vyhrožovat trestním oznámením (§152 trestního zákona, „Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi“)
2. Když to nezabere, zkusit se spojit s hostingem a domáhat se stažení toho obsahu.
3. No a nakonec jde skutečně podat trestní oznámení ohledně toho §152 TZ.
ninja
Profil
Jak píše Joker, ale místo trestního oznámení bude vhodnější občanskoprávní řízení, kde se budete domáhat buď zdržení se užívání vašeho autorského díla, nebo finanční náhrady, případně obojí.

Napište doporučený dopis klientovi, že pokud neuhradí fakturu do data XY, budete postupovat soudní cestou. A každý den mu zkoušejte volat, to většinou zabere nejlépe.
breeta
Profil *
Máš apsoň objednávku v e-amilu s kalkulací nebo prostě něco takového?
První bych se to snažil ale řešit osobně než přes nějaké řízení, hold někteří jsou prostě hovada a zkouší to jestli se ozveš ....
Joker
Profil
ninja:
Napište doporučený dopis klientovi
Přesně tak.

breeta:
Máš apsoň objednávku v e-amilu s kalkulací nebo prostě něco takového?
Anebo, neplatili třeba zálohu na účet? Ta transakce v bance by taky šla použít jako důkaz.
Plaváček
Profil
Milan:

Mně se stalo něco podobného. Sepsal jsem výhružný dopis, který se dodnes obešel bez reakce protistrany, takže jsem celou položku své práce odepsal do kolonky "ztráty a poučení" a vykašlal se na to.

Občas prostě člověk narazí na podobného filutu a praxe ukazuje, že si na něm nikdy nic stejně člověk nevezme. Než ztrácet čas a energii běháním po soudech, dokladováním, sbíráním důkazů a podobných pitomostí, udělám prostě další web pro někoho seriózního a pokračuji ve své práci dál.

A je to :)
Kcko
Profil
Plaváček:
Nj, ale nakódovat šablonu a připravit celý eshop není to samé. I když chápu jak to myslíš.
Plaváček
Profil
Kcko:

Nebyla to šablona, ale také eshop. Každopádně, má zkušenost ukazuje, že existují věci, jejichž řešení je natolik náročné, že se prostě z čistě praktického hlediska nevyplatí se jimi nějak hlouběji zabývat.
ninja
Profil
Plaváček:
Než ztrácet čas a energii běháním po soudech, dokladováním, sbíráním důkazů a podobných pitomostí, udělám prostě další web pro někoho seriózního a pokračuji ve své práci dál.

S tímto prostě nesouhlasím. Je to jednak otázka principu, druhak není dobré vysílat signál takovým vykukům, že jim podobné jednání projde. A do třetice, sepsat žalobu, respektive platební příkaz, a přiložit potřebné dokumenty je práce na půl dne i pro laika.
tayger
Profil *
Plaváček:
Já ti nevím, takový eshop si některé firmy cení docela dost vysoko. Dotyčný dobře věděl co dělá, a proto je potřeba mu jeho činnost zarazit. V konečném důsledku se mu díky autorskému zákonu může pěkně prodražit a navíc si tak poškodit svoji firmu více než se zda. Dnes, kdy je to v obchodním světě samý podvodník, tak je nutné budovat si jméno. Nevím nevím, jak dopadne internetový obchod, když s ním bude vedeno občanskoprávní řízení, že ukradl web. Co na to zákazníci? Neokrade mě, když si o u něj objednám zboží?
Milan
Profil *
Díky moc za rady, e-shop má velkou cenu ale to bych ještě zkousl, hodně se bojím toho aby mi ty kody neukradl nekdo kdo phpku rozumí a nebude to prodávat.. Pokusím se to nějak vyřešit a uvidim. ale je to aspon další zkušenost a od ted už budu opatrnější.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0