Autor Zpráva
Me
Profil *
dobry den, muze clovek beztrestne pouzit barevne schema ciziho webu, nebo i barevne schema podleha autor. pravu?

Moderátor Chamurappi: Titulek „podobny layout“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Moderátor Chamurappi: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
Railbot
Profil
Samozřejmě můžeš. Autorská práva se vztahují na širší celky než jsou pouhé barvy, ty si nikdo přivlastnit nemůže.
Me
Profil *
prosim o smazani tematu barevne schema-autor prava, omylem jsem toto TEMA zalozil znovu. Za diakritiku se omlouvám, ale na mobilu je to na dlouho.

Moderátor panther: Duplicitu jsem dal k Ledu. Příště nazývej témata tak, aby byl název výstižný. Nejen, že nebudeš přidělávat práci moderátorům, ale i svá témata snáze najdeš - nebudou přejmenovaná některým z moderátorů.
Petr ZZZ
Profil
Railbot:
Nemyslím si, že je to tak jednoznačné, asi se to dá porovnat s řečí: Slovo chráněné není, věta (konkrétní kombinace slov) už předmětem autorského zákona být může, někdy dokonce věta vyloženě krátká („Upeč třeba zeď“). Evropská judikatura zná dokonce případy, kdy je chráněná jednotlivá barva (fialová barva čokolády Milka). U barevných kombinací bych byl opatrný přinejmenším v rámci stejné branže.

Farbmarke (německy): "Diese Farbe war 1995 laut Angaben von Kraft die erste Farbmarke, die im weitesten Sinn europaweit geschützt wurde. In einem Urteil von Oktober 2004 untersagte der Bundesgerichtshof einem Mitbewerber die Verwendung der Grundfarbe Lila auf einer Verpackung für Schokoladewaffeln. Lila Postkarten dürfen jedoch weiter vertrieben werden."

Hrubě přeloženo a doplněno: Fialovou barvu čokolády Milka nesmí nikdo jiný než firma Kraft Foods použít v marketingu konkurujících výrobků (čokolád, keksů a pod.), je však možné např. prodávat fialové pohlednice.

Colour trademark (anglicky)

Me:
Nedoporučuji okopírovat barevné schéma 1:1.
Krakatoa
Profil
A jestli můžu přidat já svůj názor. Pokud to barevné schéma použiješ na nevýdělečný web, tak ti za to snad hlavu nikdo neutrhne. Problém by naopak určitě nastal, pokud bys i díky tomu barevnému schématu vydělával peníze, nebo se jinak obohacoval nebo díky tomu by se někdo obohacoval. Těžko by tě pan Svěrák zažaloval, pokud bys udělal třeba zadarmo stránky mateřské školky v dědině se 400 lidmi a někde by tam bylo "Upeč třeba zeď" (podle mě se věci musí posuzovat i z hlediska lidského a morálního, nejen z hlediska právního). Podle mě se to musí posuzovat individuálně a takto obecně se to nedá napsat ano/ne. A klidně ať mě za to právníci ukamenují.
Marek Prokop
Profil
Podle mě se to musí posuzovat individuálně

To se samozřejmě posuzuje individuálně. Proto soudy řeší jednotlivé případy a ne třeba 50 různých případů najednou. Ze stejných důvodů nejde na původní otázku jednoznačně odpovědět.
Amunak
Profil
Myslím si, že ano.

Proč? Protože barvy samy o sobě nic neznamenají. Jsou tisíce webů a vsadil bych se, že barevně se najde spousta shodných. Pokud máš nějaké barevné schéma o pár barvách, těžko někdo bude říkat "tahle kombinace barev je můj výmysl".
ninja
Profil
Barevné schéma webu může za určitých okolností být autorským dílem se všemi následky. Záleží na komplexnosti a podobnosti.

Je to podobné jako u not. Jednotlivá nota logicky autorské dílo není, jejich seskupení do taktu/partitury/písně již ano.

A u not je nepsané pravidlo pro shledání podobnosti tuším 1 takt, respektive alespoň 4 navazující noty. Takže analogicky 4 stejné barvy už mohou být problém.


Navíc je tu otázka nekalé souteže, pokud se jedná o konkurenci v hospodářské souteži.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0