Autor Zpráva
michajl
Profil *
Ahoj,

zajímá mě, jestli můžu na svých stránkách zobrazovat obsah z RSS feedů, co nabízí nějaké weby. Je to legální? Nebo k tomu potřebuju vždy svolení? Tzn. obrázek, krátký text + odkaz vedoucí na jejich stránky...

Chtěl bych takto zobrazit na webu obsah aspoň z 15ti RSS, ale když vidím, jak je těžký se domluvit s někým, tak to pomalu vzdávám.

Zkoušel jsem to, z prvního mailu, to vyznělo jako že ne a potom jako že jo a po 6ti vyměněných mailech vlastně nevím, jestli to můžu a připadám si, jakobych si psal s člověkem, co neví co to RSS je :)
Websluzby
Profil
michajl:

Ľahká otázka, problematická odpoveď: bez priameho súhlasu majiteľa webu / prevádzkovateľa RSS by som to nikdy neriskoval.

Predstavte si napríklad RSS feed eshopu alza cz = odvážil by sa niekto cez RSS prevziať a na svojom webe publikovať ich produktové materiály bez ich súhlasu? Rovnaké autorské práva však majú aj majitelia / prevádzkovatelia malých webov. Že je RSS principiálne predurčený k podobným účelom by asi na CZ / SK súde neobstálo.

Ale keby získali majitelia / prevádzkovatelia RSS feedu nejakú okamžitú výhodu z toho že ich ťažko vytvorený a niekedy aj draho zaplatený obsah /copywriter, fotky/ zverejníte vy na svojom webe určite by bola dohoda ľahšia.

Napríklad že máte na webe 10 000 unikátnych návštevníkov denne, tak to by s vami asi súhlasil každý majiteľ webu / prevádzkovateľ RSS feedu a možno aj tá len ilustračne spomenutá alza cz...
michajl
Profil *
Websluzby:

Díky za odpověď. Je mi to jasné, na druhou stranu nevím proč z toho zase dělat takovou vědu, když jim vlastně zdarma dám zpětný odkaz. Pokud bych z toho měl nějaký výdělek, tak to pochopím, že to možné není, ale takhle... kdy vlastně odkazuju přímo na ně a dávám jim nové čtenáře.
Websluzby
Profil
michajl:

když jim vlastně zdarma dám zpětný odkaz

...nie je to celkom zdarma - je to vlastne výmena pri ktorej Vám partneri dodajú kompletný výsledok svojej práce.

dávám jim nové čtenáře

...pokiaľ máte na svojom webe návštevnosť.

vlastně odkazuju přímo na ně a dávám jim nové čtenáře

...neuviedli Ste o ktorý Váš web sa jedná ale ak máte denne niekoľkotisícovú návštevnosť alebo vysoký PageRank / Srank môžete za publikovanie RSS feedov dokonca faktúrovať poplatky a pekne zarábať

Naopak o web ktorý nemá uvedené prednosti a možno dokonca beží na WP a subdoméne nejakého bezplatného hostingu záujem mať nebude nikto.

Skúste prosím uviesť URL adresu webu o ktorý sa jedná - aj ja mám nejaké feedy :-)
Joker
Profil
michajl:
Jestli to bude vypadat jako: Nadpis článku, odkaz na daný článek na tom konkrétním webu a souhrn článku z RSS, neviděl bych v tom takový problém.

Od toho přece RSS je a webových RSS čteček jsou kupy.

Websluzby:
Predstavte si napríklad RSS feed eshopu alza cz = odvážil by sa niekto cez RSS prevziať a na svojom webe publikovať ich produktové materiály bez ich súhlasu?
Nevidím na tom nic tak špatného.
Websluzby
Profil
Joker: „Nevidím na tom nic tak špatného.“ = bolo by zaujímavé v praxi vyskúšať toleranciu alzy cz na prepublikovanie obsahu z ich RSS feedu na iný web bez súhlasu prevádzkovateľa alzy.

Nadpis článku, odkaz na daný článek na tom konkrétním webu a souhrn článku z RSS“ = proti tomu určite nebude namietať nikto, michajla však zaujímala kombinácia „obrázek, krátký text + odkaz“ potencionálne obsahujúca okrem iného aj možné produktové foto /obrázek/.

Bez ohľadu na to že RSS feed je vlastne predurčený k exportu a opätovnému publikovaniu obsahu je podľa mňa po právnej stránke istejšie získať súhlas autora feedu.
Joker
Profil
Websluzby:
bolo by zaujímavé v praxi vyskúšať toleranciu alzy cz na prepublikovanie obsahu z ich RSS feedu na iný web bez súhlasu prevádzkovateľa alzy.
Neočekával bych, že jim bude vadit, když někdo na svém webu poskytuje přehled jejich novinek. Samozřejmě pokud nechá odkazy na jejich web.
Vždyť to je vlastně jejich reklama.
Sice si umím představit, že by to šlo zasadit do nevhodného kontextu a pak by to byl problém, ale jinak…

je podľa mňa po právnej stránke istejšie získať súhlas autora feedu
Jistější určitě, ale v případě RSS bych implicitně předpokládal souhlas, pokud autor nedá přímo najevo nesouhlas.
ninja
Profil
Jak napsal Websluzby, bez svolení autora to v českém právním řádu není legální. Velmi pravděpodobně to většina vydavatelů nebude řešit, ale potencionálně vám hrozí občanskoprávní žaloba.
joe
Profil
Joker:
neviděl bych v tom takový problém.
>
Od toho přece RSS je a webových RSS čteček jsou kupy.

Taky jsem myslel. Právě řeším něco podobného a mou žádost zamítli, prý to není možné:
Obrázek, nadpis, cca. 10 prvních slov z článku směřující k nim.

To by mě docela zajímalo, jaký důvod k tomu mají teda.

michajl:
Z toho vyplývá, raději se ptej, než něco cizího někam vystavíš.
OtazkaX
Profil *
Dobré odpoledne,

chtěl bych se zeptat jak je to s autorskými právy u článků (např.: časopisů, knih atd.). Můžu tento obsah publikovat na svých stránkách ?

Děkuji za odpoveď
_es
Profil
OtazkaX:
Můžu tento obsah publikovat na svých stránkách ?
Nie.
jakre
Profil
Promiňte, že vytahuji staré téma - nechci zakládat stejné.

Zajímalo by mě, zda-li je v přesném znění zákona povoleno či zakázáno takové jednání:
1) Udělám si script, který z RSS vytáhne jeden nadpis a popisek feedu.
2) Aplikuji ho na web = každý na mém webu to uvidí, může se nadpisem prokliknout.

Příkladem může být například kód níže, který je vytvořen free službou na internetu.
Tento soubor je výtahem z RSS kanálu jednoho českého zpravodajského serveru:

<div id="rssincl-box-947516"><div class="rssincl-content"><div class="rssincl-entry"><p class="rssincl-itemtitle"><a href="http://www.rozhlas.cz/_zprava/potratova-pilulka-je-na-ceskem-trhu-pul-roku-vyuzily-ji-stovky-zen--1432281" target="_blank">Potratová pilulka je na českém trhu půl roku. Využily ji
stovky žen</a></p><p class="rssincl-itemdesc">Už půl roku mohou ženy v Česku ukončit těhotenství pomocí
potratové pilulky. Odhadem tuto formu miniinterupce u l... </p><div class="rssincl-clear"></div></div></div><!-- RSSbox id#947516 powered by RSSinclude.com --></div>

Je využívání takového scriptu (níže) legální?

<span id="zprava-dne">
  <i class="fa fa-pencil fa-fw"></i> ZPRÁVA DNE</span>
<span id="zprava">
  <?php @readfile('http://output21.rssinclude.com/output?type=php&id=947516&hash=09face426b711b26fa42f6fca2294e68')?>
</span>

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0