Autor Zpráva
David1256
Profil
Dobrý den, našel jsem na internetu jednu fotku a potřeboval bych ji umístit na svůj web. Vím, že aby to bylo legální, musím mít svolení autora fotografie. Jenže na webu, kde je ta fotka, není uvedený žádný kontakt na toho, kdo tam tu fotku dal. Tak jak to mám v tomto případě řešit?
Petr ZZZ
Profil
David1256:
Jenže na webu, kde je ta fotka, není uvedený žádný kontakt na toho, kdo tam tu fotku dal.
Jestli je tam kontakt na majitele webu, zeptej se jeho, zda je možné kontaktovat autora fotografie. Chceš-li fotku legálně použít, musíš autora (nebo držitele práv, pokud není totožný s autorem) vypátrat a získat od něj svolení. Nelze-li svolení získat, musíš se smířit s tím, že cizí fotku nemůžeš šířit.
ninja
Profil
Cizí fotku, respektive jakékoliv autorské dílo, lze v určitých případech užít i bez svolení autora či držitele licence.

Musíte ale napsat jak a kde přesně ji chcete použít, abychom mohli poradit. Případně si nastudujte sám § 29 a následující autorského zákona.
David1256
Profil
Na stránkách, které nejsou pro osobní potřebu tzn. že musím mít svolení :-(.
ninja
Profil
Osobní potřeba z pohledu autorského zákona je prakticke nereálná, pokud nemáte stránky, které jsou přístupné pouze pro vás.

Jestli je stránka, na které má k užití dílo dojít, určena k hospodářskému účelu, je významné jen z pohledu několika málo forem volného užití. Pokud tedy chcete radu, vložte odkaz nebo podrobně popište váš záměr.
David1256
Profil
Fotka by měla být součástí browserové hry. Pochybuji, že na to nepotřebuji svolení.

2. Co když je na té fotce nějaký výrobek vyrobený jinou firmou např. auto značky FIAT. To musím mít svolení i od FIATU nebo jen od autora fotografie?
Websluzby
Profil
David1256: „To musím mít svolení i od FIATU nebo jen od autora fotografie?“ = súhlas autora fotografie by určite mal stačiť. Je tá fotka tak výnimočná že sa nedá nahradiť inou zakúpenou z fotobanky?
David1256
Profil
Díky za info o té fotobance, to jsem netušil, že něco takového je. Ale když koukám na ty ceny tak nevim nevim.
David1256
Profil
Navíc ta fotobanka je přinejmenším dost chudá na fotky aut. Tím myslím, že zadám například škoda fabia a vyhledá mi to toto - vidíte tam nějakou celou fabii? Já ne :-). A takhle to tam je se všemi auty. Když tedy nenajdu ve fotobance, to co potřebuji, kam pro to? Na oficiální web třeba škody? To bude asi drahá sranda od nich získat souhlas.
Websluzby
Profil
David1256: „Ale když koukám na ty ceny tak nevim“ = cena fotky sa vo fotobankách odvíja okrem iného od veľkosti fotografie. Ja nakupujem na www.stockfresh.com myslím že majú prijateľné ceny, platba kartou. Ale škodovku / fábiu tam nevidím...

Když tedy nenajdu, to co potřebuji ve fotobance, kam pro to“ = fotobánk je mnoho treba však hladať. Zažil som prípad keď sa vhodná titulná fotka na web hľadala týždeň...
David1256
Profil
Websluzby:
Jak říkám, potřebuji auta. Stockfresh tam z tohodle odvětví skoro nic nemá.
Websluzby
Profil
David1256: „auta. Stockfresh tam z tohodle odvětví skoro nic nemá“ = ja som tam našiel 2524 výsledkov na slovo "auto" aj keď nie všetky fotky sú ideálne: http://stockfresh.com/search/auto/1
David1256
Profil
Websluzby:
Právě a zkus si tam zadat třeba Ford Focus :-D.
margin
Profil *
Není toho moc, ale něco jsem našel: http://www.google.cz/images?as_q=Ford+Focus&hl=cs&output=search&tbs=isch:1,iur:fmc&btnG=Vyhled%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD+Google&as_epq=&as_oq=&as_eq=&as_sitesearch=&safe=off&as_st=y
Filtováno podle:
uživatelská práva - Vrátit obrázky, které lze opětovně použít s úpravami, a to i komerčně
David1256
Profil
Opětovně použít znamená jako bez souhlasu majitele fotografie?
Marek Prokop
Profil
Konkrétní značky aut ve fotobankách samozřejmě nenajdete, protože by byly do reklamy bezcenné. Jestliže chcete do hry fotku škodovky, domluvte se se Škodovkou a účtujte jí za product placement.
Petr ZZZ
Profil
ninja:
Cizí fotku, respektive jakékoliv autorské dílo, lze v určitých případech užít i bez svolení autora či držitele licence.

[#1] David1256 píše, že chce fotku umístit na svůj web. Vycházím-li z toho, že web bude veřejně přístupný, řekl bych, že potřebuje svolení autora. Kromě toho si dovolím připomenout, že užití cizího díla zdaleka nespadá jen pod autorský zákon. Veřejným užitím cizího díla bez příslušné licence může navíc dojít k nekalé soutěži. Nekalá soutěž je primárně předmětem obchodního zákoníku, přičemž sazba pokuty může být až deset milionů korun a za určitých okolností může nekalá soutěž vést i k postihu trestněprávnímu.

Mohou ale nastat situace, kdy držitel autorských práv fotografie bude šířením fotografie potěšen – viz řešení, navržené Markem Prokopem. V každém případě bych doporučoval navázat kontakt s autorem či jeho zástupcem nebo sehnat jinou fotku, jejíhož autora lze kontaktovat.
David1256
Profil
Tak jsem našel na webu škody pěkonou větu. Bez dalšího souhlasu je povoleno kopírování a užití tapet a spořičů obrazovky pro nekomerční účely! Ty tapety jsou moc pěkný obrázky, takže myslím, že mám problém vyřešen. Doufám, že to tak jde u více automobilek.
Petr ZZZ
Profil
David1256:
No vidíš, a máš souhlas, který jsi potřeboval.
ninja
Profil
Petr ZZZ: Užít veřejně cízí dílo bez licence od autora je dle platných zákonů ČR možné. Konkrétní bezúplatné zákonné licence a jejich podmínky vyjmenovává autorský zákon v § 28 a následujících.

Nekalá soutěž je institut obchodního práva a může k ní dojít zcela bez ohledu na to, jestli bylo použito autorské dílo s nebo bez licence. Nebo jestli při ní bylo použito vůbec nějaké autorské dílo.

A tedy bez ohledu na to, jestli k fotce Fiatu bude mít David1256 licenci nebo nebude, může se ve své hře narušit práva držitele ochranné známky Fiat. Zejména přiřazením negativních a nepravdivých vlastností.

To ale je opět jiná otázka než jestli je možné užít cizí dílo ve svém. Protože zde se jedná o ochranou známku, dobrou pověst, atd., ne o autorská práva.
David1256
Profil
Zkrátka nejlepší bude, když jim asi napíšu e-mail a poptám se ohledně toho. Ale ještě jsme nějak zamluvili otázku, jak je to s užitím fotek, které google vyhledá ve filtru - Vrátit obrázky, které lze opětovně použít s úpravami, a to i komerčně. Tyto fotky můžu použít, aniž bych měl souhlas majitele fotografie? (Skoro všechny tyto fotky jsou z wikipedie přes ten filtr.)
ninja
Profil
David1256: Jak Google zjišťuje licence k obrázkům je otázka. Každopádně bez ohledu na to, co píše Googlu, může Vás skutečný majitel licence / autor žalovat a výmluva na Googlu nebude nic platná...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0