Autor Zpráva
Tori
Profil
Dobrý večer,

tak mě napadlo, jak by to bylo v situaci, když na objednávku vytvořím web.aplikaci (majetková práva má tedy zadavatel), po skončení smlouvy ji dál z vlastního zájmu měním (ve smyslu doplňování funkčností, eventuelně přepsání některých částí) a chtěla bych tu novou verzi dát k dispozici jako OSS.

A otázka zní:
Kdo má nyní majetková práva k té nové verzi - já nebo původní zadavatel? Pokud ji chci uvolnit např. pod LGPL/CC-BY-NC-SA licencí, musím získat výslovný souhlas původního zadavatele? Pročítala jsem si autorský zákon, ale tohle mi stále není jasné. Díky moc za radu.
ninja
Profil
Odpověď není bohužel vůbec jednoduchá. A to zejména u počítačových programů, což je jedna z forem autorského díla. A vše komplikovanější než jednoduché stránky budou pravděpodobně považovány za počítačový program, nikoliv textové autorské dílo.

Rozdíl je v odstavci 7 § 58 autorské zákona, tedy že na počítačový program zhotovený na objednávku se může pohlížet jako na zaměstnanecké dílo, což má některé významné dopady na možnosti nakládání s dílem. Doporučuji prostudovat a přečíst si několik článků na toto téma.

Jakmile si vyjasníte smluvní strany a v jakém režimu se pohybujete, je potřeba zhodnotit smlouvu s objednavatelem a rozsah práv, zejména výhradní/nevýhradní licenci.

Pokud vaše aplikace je obecnější (např. eshop), klient pravděpodobně ani nepočítá, že by měl výhradní licenci. A pokud mu vysvětlíte výhody, které další rozvoj aplikace skýtá, nebude proti. U specifické aplikace, do které vložil klient i své know how, bude jistě mít výhrady. Zde bych ale očekával již nějakou formu dohodnuté smlouvní ochrany.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0