« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
janbarasek
Ahoj,

Vlastním webarchiv (http://archive.baraja.cz), který archivuje kompletní obsah webových stránek. Služba je to celkem užitečná, však se našli lidé, co říkají že to je nelegální činost a vykrádání cizí práce.

Co si o tom myslíte vy? Myslíte že může někomu vadit, když mu zaarchivuji web? Já bych to spíše bral tak, že to je pro daného člověka reklamou. Navíc si může zakázat vstup robotům v souboru robots.txt
jenikkozak
janbarasek:
Myslíte že může někomu vadit, když mu zaarchivuji web?
Může někomu vadit, když mu vykradu barák, rozbiju auto? :-)

Tvůj web není jen pro tvou osobní potřebu, s citací také nemá nic společného – porušuješ autorská práva tvůrců archivovaných webů.

Navíc si může zakázat vstup robotům v souboru robots.txt
K sobě do domu mohu pustit kohokoliv, tebe ale nechci. Tím, že „Ale voni k tobě můžou,“ se neoháněj. Tebe nechci. Bez ohledu na to, jestli ke mně chodíš dveřmi, nebo lezeš oknem.
Až ti někdo za to, že mu vykrádáš web, dá pár facek, mám dobrou obhajobu: „Kdybys nechtěl dostat přes pusu, mohl jsi nosit středověkou helmu.“
To, jestli si autor přeje, abys mu kopíroval web, nemá se souborem robots.txt nic společného.

Já bych to spíše bral tak, že to je pro daného člověka reklamou.
Spíše daného člověka pohaní to, že s tebou nedokáže zatočit, abys jeho web nekopíroval.

Někteří lidé mi na to nadávali...
Vážně jsi tak naivní, že se tomu divíš? :-)
Marek Prokop
Tohle už v ČR dělá Národní knihovna a od každého chce písemný (opravdu písemný, tj. na papíře) souhlas.
joe
Řekl bych, že je to nelegální, ale dělá to i Google... Myslím, že archivovat by se měly weby, které to robotům říkají, ne zakazují (tzn. opačně než to je teď)
WWWeee
Profil *
Marek Prokop: Co řeknete na: http://archive.baraja.cz/subdom/archive/23-3-2002/jakpsatweb.cz/index.html
jenikkozak
joe:
Řekl bych, že je to nelegální, ale dělá to i Google...
Podle mne Google vychází z toho, že kde není žalobce, není ani soudce. Autoři webu se třesou, aby k nim Googlebot přišel, prosí jej o návštěvu. Je pro ně užitečný. Zatímco Baráškův web ne. On sice tvrdí, že tím dělá archivovanému webu reklamu. Ale jak si ji máme představit? Aby se člověku ten archivovaný web zobrazil, musí jeho adresu zadat do toho formuláře na archive.baraja.cz. Když uživatel zná adresu, proč ji nevloží do adresního řádku prohlížeče? Proč by ji měl zadávat do nějakého neznámého, nedůvěryhodného archivu?
janbarasek:
Prosím, zajisti, aby tvůj archiv neukládal žádné mé stránky, dokud mi tvá archivace nepřinese nějaký užitek. (Pak třeba změním názor.)
Petr ZZZ
jenikkozak:
Je pro ně užitečný. Zatímco Baráškův web ne.

Řekl bych, že za určitých okolností může Baráškův archív dokonce škodit. Ukládá-li staré verze, snadno se může stát, že se to majiteli webu nebude líbit. Jeden příklad za všechny: Zákazník eshopu se rozhněvá na eshop, protože zboží "v akční nabídce" stojí ve skutečnosti třeba dvojnásobek, a vůbec ho nezajímá, že se dostal do jakéhosi pochybného archívu.
Stano
Profil *
Mne to príde ako čisté plagiátorstvo. Google v prvom slúži na presmerovanie a použitie archívu je len alternatíva ak sa stránky medzičasom zmenili. Tvoj web čisto len skopíruje stránky na svoj server a keby nie url tak sa návštevník ani nemá ako dozvedieť že to nieje tvoja práca. žiaden odkaz ani upozornenie že to sú skopírované stránky a originál nájdete tu.

Archivovať OK ale tak aby to nebolo prístupne verejnosti a vyhľadávačom a slúžilo by to ako záloha. Ale zálohovať web si viem aj sám a kvalitnejšie.
vynalezce
janbarasek:
BTW. Radši ty lidi moc neštvi. Tvoje captcha mě fakt dostává..... A to není jedinej bezpečnostní průšvih ;-)

Popravdě - je to celé jedna velká bezpečnostní díra.
Stano
Profil *
zaujímalo by ma čo by spravil s archivovaním www.google.com (resp http://www.google.sk/#sclient=psy&hl=sk&source=hp&q=new&aq=f&aqi=g5&aql=&oq=&pbx=1&fp=c401822618ebb8f6 s 10 780 000 000 výsledkami)
yFang
A co třeba stránky typu:
http://www.archive.baraja.cz/subdom/archive/4-2-2011/www.seznam.cz/
Co tam provádíš s přihlašovacími údaji? Může to být klidně pokus o phishing...
jenikkozak
<mimo-téma>
Stano:
zaujímalo by ma čo by spravil s archivovaním www.google.com (resp ... s 10 780 000 000 výsledkami)
To zvládne hravě, Google zobrazí totiž jen 100 stránek výsledků. :-) Pokud bude chtít archivovat i ten nezobrazovaný zbytek, má trochu problém.
</mimo-téma>
janbarasek
Vaše reakce jsem si přečetl a vzal k srdci. Vydal jsem tedy několik pravidel a sepsal několik důvodů proč vůbec archivovat. Prosím čtete zde:
www.archive.baraja.cz/proc-archivovat.html

V brzké době přidám formulář pro odstranění archivu z internetu, akorát nevím jak budu oveřovat, zda to je opravdu přímo od autora.
vynalezce
janbarasek:
zakažte mému robotovi přístup k vašemu webu.
JAK? Jak se jmenuje tvůj robot?
yFang
janbarasek:
Ještě než se začne vůbec archiv stahovat, tak robot ověří nastavení souboru robots.txt, kde se dá indexování zrušit. Pokud si nepřejete mít archivovaný web, zakažte mému robotovi přístup k vašemu webu.

Tohle bych obrátil na něco ve stylu: Pokud si přejete mít archivovaný web, povolte přístup mému robotovi.
jenikkozak
janbarasek:
„Ještě než se začne vůbec archiv stahovat, tak robot ověří nastavení souboru robots.txt, kde se dá indexování zrušit.“ Podle čeho máme toho tvého robota identifikovat?
„Stránek, které čekají na archivaci je miliony, navíc ne každý web má uvedeného autora. Proto řeším případné nechtěné stažení až zpětně.“ Porušuješ práva autora i tak. To, že na požádání stránky vyřadíš, je samozřejmost, neměl bys to tedy uvádět jako kdovíjakou přednost.
„Na př. jeden učitel základní školy tento projekt označil za zajímavý, a podle něj je prý archivace docela důležitá, že bude moci učit historii internetu přímo s pohledem na originální verze.“ Archivuj tedy jen weby toho dotyčného učitele, když se mu to tak líbí.
„Proč vůbec archivuji? Snažím se zachovat cený materiál, který se může za čas úplně ztratit, a zachovat ho budoucím generacím k prohlížení jejich minulosti.“ Uzná-li autor za vhodné zálohovat staré verze svého webu, udělá to sám. Většinou se staré verze neukládají, protože ty nové jsou lepší.
Zloděj: „Ukradl jsem vám auto. Víte proč? Za pár desítek let bude vzácné. Lidé mě budou obdivovat, jak myslím na budoucí generace...“

V brzké době přidám formulář pro odstranění archivu z internetu, akorát nevím jak budu oveřovat, zda to je opravdu přímo od autora.
Nejdříve dumej nad tím, jak budeš ověřovat, zda žádost o archivaci webu skutečně pochází od jeho autora.
janbarasek
jenikkozak:
Podle čeho máme toho tvého robota identifikovat?
Asi to nebylo přesné, můžete mi zabanovat IP, ze které to stahuju: 90.180.123.164

Porušuješ práva autora i tak. To, že na požádání stránky vyřadíš, je samozřejmost, neměl bys to tedy uvádět jako kdovíjakou přednost.
Dám příklad webu: http://archive.baraja.cz/subdom/archive/27-4-2011/www.sira.ic.cz Řekni, kde bych sehnal kontakt na autora a zeptal se ho, zda mu to můžu vůbec zaindexovat?

Archivuj tedy jen weby toho dotyčného učitele, když se mu to tak líbí.
Stránky školy mi brzy předá a zveřejním je.. Jemu šlo spíše obecně o archivaci webu.

vynalezce:
JAK? Jak se jmenuje tvůj robot?
Je mi to trapné, ale nemám tušení ;)

Nejdříve dumej nad tím, jak budeš ověřovat, zda žádost o archivaci webu skutečně pochází od jeho autora.
Napadlo mě, že mu nechám třeba vytvořit soubor na jeho serveru s určeným textem, třeba www.xxxxxxx.cz/sdsdtghfdgervs54545dsvf4s5.html

Zloděj: ‚Ukradl jsem vám auto. Víte proč? Za pár desítek let bude vzácné. Lidé mě budou obdivovat, jak myslím na budoucí generace...‘
Mě jde víceméně o digitální díla. Auto je snad digitální? A auto je snad webová stránka?
yFang
janbarasek:
Řekni, kde bych sehnal kontakt na autora a zeptal se ho, zda mu to můžu vůbec zaindexovat?
Nikde, a proto nemůžeš. Btw. nevím proč bys tohle archivoval...
vynalezce
janbarasek:
Jak teda ověřuješ, že ti v robots.txt nezakazuju přístup?
janbarasek
yFang:
„Řekni, kde bych sehnal kontakt na autora a zeptal se ho, zda mu to můžu vůbec zaindexovat?“
Nikde, a proto nemůžeš. Btw. nevím proč bys tohle archivoval...
Tohle konkrétně je web kamaráda, je to na ukázku webu, kde nelze dohledat autora.

vynalezce:
Jak teda ověřuješ, že ti v robots.txt nezakazuju přístup?
Ověřuju, zda není zakázán přístup všem robotům.

Ještě taková vsuvka proč archiv vůbec dělám.....
Nepřijde vám třeba zajímavé, podívat se na zrození webů, třeba jakpsatweb.cz? Nemyslel jsem ten archiv špatně, že bych kradl cizí obsah, chci spíše archivovat zajímavé myšlenky a práce, co můžou v budoucnosti lidi zajímat.
Krakatoa
yFang:
Jaký pokus o phishing? Vždyť tam má action původní a v žádném javascriptu odchytávání nemá. To už má blíž tvůj příspěvek k poplašné zprávě.

Petr ZZZ:
"Zákazník eshopu se rozhněvá na eshop, protože zboží "v akční nabídce" stojí ve skutečnosti třeba dvojnásobek, a vůbec ho nezajímá, že se dostal do jakéhosi pochybného archívu."
No dobře mu tak, nemá klamat zákazníky.
Medvídek
janbarasek:
Já nechci zakázat přístup všem robotům, jen tvýmu :)
MatějŠ
janbarasek:
„Zloděj: ‚Ukradl jsem vám auto. Víte proč? Za pár desítek let bude vzácné. Lidé mě budou obdivovat, jak myslím na budoucí generace...‘“
Mě jde víceméně o digitální díla. Auto je snad digitální? A auto je snad webová stránka?

A není to snad jedno? Auto nebo WWW stránka? Digitální nebo ne? To už je jak s pirátsvím filmů... ty jsou taky digitální, tak je to vlastně jedno že?
yFang
janbarasek:
Což na smysluplných webech obsahujících nějaké informace nebývá, neboť autor chce, aby jeho stránka byla ve vyhledávačích.

(...) ukázku webu, kde nelze dohledat autora.
Už jsem se vyjádřil výše. [#18]

Krakatoa:
Jaký pokus o phishing? Vždyť tam má action původní a v žádném javascriptu odchytávání nemá. To už má blíž tvůj příspěvek k poplašné zprávě.
Ale já nikde netvrdím, že to je phishing.
janbarasek
MatějŠ:
A není to snad jedno? Auto nebo WWW stránka? Digitální nebo ne? To už je jak s pirátsvím filmů... ty jsou taky digitální, tak je to vlastně jedno že?
Neni to jedno. Každý je úplně něco jinýho. Já sbírám obsah, který je normálně veřejně přístupný všem lidem připojeným k internetu..
Krakatoa
yFang:
Fain, píšeš tedy toto:
"Může to být klidně pokus o phishing..."
Pokus o phishing by to byl jedině tehdy, kdyby tam nějak upravil kod za účelem zjištění přihlašovacích údajů. Nic takového jsem tam neshledal, tudíš o žádný pokus o phishing se v žádném případě nejedná a to ani "klidně" ani neklidně. Tak nechápu proč to tu píšeš, až tam uvidíš nějaký "klidně pokus o phishing" tak to tu napiš. Proč tu nepíšeš, že Jan Baraja klidně může být vrah? Lidí kolem sebe má dost.
MatějŠ
janbarasek:
Nesouhlasím. Veřejně přístupný je. Ale to můj byt taky když si ho zapomenu zamknout.

Opravdu doufám že tam nenajdu svoje weby. .)

A všechny roboty zakazovat opravdu nemíním.
janbarasek
MatějŠ:
Ale to můj byt taky když si ho zapomenu zamknout.
Proč do toho pleteš ostatní věci co nejsou podstatné? Řešíme archiv a nebo snad tvůj byt?

Kdo nechcete, aby můj robot stahoval vaše weby, dejte ban na tuto IP: 90.180.123.164. Pod touto IP ale vystupuji všude (i teď na tomto fóru). Děkuji že to neaplikujete i sem.
Stano
Profil *
janbarasek:
navštevníci webu sa len pozerajú. a ak chcú obsah zverejniť niekde inde v plnom znení tak sa dopredu opýtajú. Ako zabezpečíš aby niekto na dákom fóre neodkazoval na tvoj web namiesto na môj. a voala google to ma zaindexované.
WWWeee
Profil *
janbarasek: "sbírám obsah, který je normálně veřejně přístupný"

Že je něco veřejně přístupné neznamená zánik autorských práv. Bez přímého souhlasu autora nebo majitele webstránky je naprosto absurdní aby mu někdo kompletně vybrakoval obsah webu a spřístupnil ho na svém webu.

Archive.baraja.cz není archiv ale obsahová farma vybudovaná bez jakéhokoliv ohledu na autorská práva.
« 1 2 3 4 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0